Przemysł Zbrojeniowy
Polsko-wietnamskie rozmowy o przemyśle obronnym
24 lipca 2024 r., w Ministerstwie Obrony Narodowej odbyło się spotkanie z udziałem ambasadora Wietnamu, Ha Hoang Hai. Gospodarzem spotkania był wiceminister Obrony Narodowej, sekretarz stanu w MON Paweł Bejda.
W wydarzeniu uczestniczyli także wiceminister Aktywów Państwowych, Marcin Kulasek oraz przewodniczący polsko-wietnamskiej grupy parlamentarnej, poseł Grzegorz Napieralski.
Spotkanie, które odbyło się na prośbę ambasadora Wietnamu, miało na celu omówienie perspektyw współpracy w sferze przemysłowo-obronnej między obu krajami. Ambasador Ha Hoang Hai podkreślił potrzebę ożywienia historycznie ugruntowanych relacji dwustronnych, szczególnie w kontekście aktualnych globalnych wyzwań dla bezpieczeństwa.
Czytaj też
Wiceminister Bejda podkreślił m.in. duże możliwości dla przemysłu wietnamskiego, jakie oferuje współpraca z polskimi firmami sektora obronnego.
Intensyfikujemy współpracę z Wietnamem
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) July 24, 2024
-
Dziś w Ministerstwie Obrony Narodowej odbyło się spotkanie z udziałem ambasadora Wietnamu, Ha Hoang Hai. Gospodarzem spotkania był Wiceminister Obrony Narodowej, Sekretarz Stanu w MON @pawelbejda.
Więcej➡️ https://t.co/e10gmAzdDp pic.twitter.com/GrxcgkT9f0
Obie strony wyraziły satysfakcję z realizowanych w przeciągu ostatnich kilku miesięcy kontaktów bilateralnych oraz dużą nadzieję na realizację wspólnych projektów w najbliższej przyszłości.
Informacja ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej
Dudley
Coś nienormalnego, to do tej pory nikomu nie przyszło zaoferować uzbrojenia Wietnamowi? Skoro PiS zaorał Kraba, to chociaż sprzedajmy im pakiety do jego montażu, wieżę Raka, radar P18 i niszczyciele min.
Specjalista Militarny
A może chcą tylko Pioruny.?.
Chyżwar
PiS zaorał? A ile Krabów z tych 80 zamówionych dostało WP od czasu wybuchu wojny na Ukrainie? Podpowiem. Ani jednego mimo, że HSW zarobiło na wcześniejszych dostawach dla WP i obecnie zarabia na dostawach dla Ukraińców jakoś nie widzę tam wielkich chęci do zwiększenia skali produkcji.
WSK74PL
to jedynie kurtuazyjne spotkanie z ambasadorem, nie z delegacją wietnamskiego MON. To może być następne, ale nie musi. Wietnam nie rozbudowuje przesadnie armii, ewentualnie flotę.
WSK74PL
kupią coś, ale mało i tanio :) My potrzebujemy sukcesu eksportowego, a oni to wiedzą.
patriota39
Pytanie, co z kontraktem zawartym w 2018 roku na budowę dla Wietnamu 6 kutrów-statków ratowniczych typu SAR opartych na projekcie jednostek jakie znajdują się na wyposażeniu morskiej służbie poszukiwania i ratownictwa. Całkowity koszt umowy 210 mln euro. Jeden z niewielu sukcesów eksportowych polskiego przemysłu w ostatnich latach. Czy skończył tak jak budowa fregat-korwet przez Damen, czyli zniknął w gąszczu niedomówień, sporów i wątpliwości? Sporo tych porażek w rozmowach z Wietnamem: dwadzieścia lat temu zerwanie umowy na dostawę PZL M28 w wersji transportowej, rozpoznawczej i poszukiwawczo-ratowniczej, zablokowanie sprzedaży dwóch małych okrętów rakietowych projektu 1241, samolotów Mig-21, Su-22. Były tez wstępne rozmowy na temat modernizacji czołgów T-55 i wyrzutni S-125.