Przemysł Zbrojeniowy
Polskie radary na MSPO 2020
Na tegorocznym MSPO radary budowane przez polską spółkę PIT-RADWAR można obejrzeć na zewnętrznej wystawie sprzętu wykorzystywanego przez Siły Zbrojne RP, gdzie zaprezentowano dwie polskie stacje radiolokacyjne: radar artyleryjski „Liwiec” oraz trójwspółrzędny radar wykrywania celów powietrznych TRS-15 „Odra” z interrogatorem dalekiego zasięgu systemu identyfikacji radiolokacyjnej „swój-obcy” (IFF).
>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2020 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<
Mobilny radar obserwacyjny średniego zasięgu TRS-15 to stacja radiolokacyjna przeznaczona przede wszystkim do pracy dla potrzeb systemu obrony powietrznej. Jej głównym zadaniem jest bowiem wykrywanie celów powietrznych i przekazywanie informacji o tych obiektach do nadrzędnych systemów dowodzenia i kierowania. W skład radaru TRS-15 wchodzą dwie oddzielne jednostki (antenowa i wskaźnikowa) transportowane na podwoziach samochodu ciężarowego z zaczepami ISO 6 m. Obie te jednostki są zasilane z dwóch własnych agregatów.
Dzięki swojej mobilności (stacja jest rozwijana przez trzyosobową załogę w czasie krótszym niż 20 minut) radar TRS-15 może być wykorzystywany do uzupełniania luk w pokryciu radiolokacyjnym, a po dodaniu funkcjonalności kanału morskiego, może służyć dodatkowo do wykrywania jednostek pływających. To właśnie dlatego stacje te (wersja TRC-15) stały się integralną częścią dwóch wprowadzonych do Marynarki Wojennej RP Nadbrzeżnych Dywizjonów Rakietowych (wchodzących w skład Morskiej Jednostki Rakietowej).
Radar TRS-15 jest trójwspółrzędny, co oznacza, że poza azymutem i odległością do celu może dodatkowo wskazać wysokość, na jakim się on znajduje. Odbywa się to metodą monoimpulsową, przy użyciu wiązki wachlarzowej w elewacji i mechanicznego skanowania w azymucie. Radar jest przygotowany do działania w środowisku zakłóceń aktywnych i pasywnych, co uzyskano m.in. dzięki zastosowaniu: adaptacyjnej mapy zakłóceń sygnału, automatycznego monitorowania zakłóceń, wyboru częstotliwości najmniej zakłóconej oraz zmienianej pseudolosowo częstotliwości powtarzania impulsu.
Czytaj też: PGZ: Narew może i powinna być suwerenna
Poza danymi o celu uzyskanymi z własnych systemów obróbki (położenie, prędkość, kierunek lotu, itd.) stacja może również dołączyć dane pozyskane z integralnie zamontowanego na niej systemu IFF (urządzenia zapytującego dalekiego zasięgu). On również został opracowany przez spółkę PIT-Radwar i obecnie jest proponowany w formacie Mark XIIA (interrogator IDZ-50), a więc z możliwością pracy również w najnowszym modzie „piątym”. Radary te używane są więc w dwóch Rodzajach Sił Zbrojnych: Siłach Powietrznych (jednostki radiotechniczne) i Marynarce Wojennej (Morska Jednostka Rakietowa).
Z kolei Radiolokacyjny Zestaw Rozpoznania Artyleryjskiego (RZRA) „Liwiec”, używany przez Wojska Lądowe w łącznie 10 egzemplarzach w pułkach artylerii oraz w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, służy do wykrywania i identyfikacji aktywnych stanowisk ogniowych artylerii przeciwnika oraz do obliczania poprawek umożliwiających korekcję ognia własnej artylerii. Stacja to zastała opracowana przez Przemysłowy Instytut Telekomunikacji (wchodzący obecnie w skład spółki PIT Radwar S.A.) i była pierwszym tego rodzaju urządzeniem w Polsce.
Czytaj też: PGZ o polskim systemie C2 dla Narwi
Przy jej projektowaniu wykorzystywane rozwiązania z innych projektów w tym bloki i podzespoły głowicy radiolokacyjnej oraz algorytmy przetwarzania sygnałów z projektu mobilnego radaru trójwspółrzędnego „Brda”. Dzięki temu udało się zaprojektować stację radiolokacyjną, który może wykrywać i alarmować siły własne o ostrzale przeciwnika, może wykrywać strzelające stanowiska ogniowe oraz korygować ogień własnej artylerii.
Znacząco zwiększa to możliwości Wojsk Rakietowych i Artylerii pozwalając na wykorzystanie zupełnie nowych zdolności pojawiających się wraz z wprowadzeniem tak nowoczesnych systemów uzbrojenia jak „Langusta”, „Krab” czy „Rak”. To właśnie przez te właściwości jeden egzemplarz stacji „Liwiec” był wykorzystywany bojowo w latach 2010-2012 roku w Afganistanie ochraniając polską bazę wojskową w prowincji Ghazni i współpracując z haubicami Dana-T oraz bezzałogowcami FlyEye. Radary tego typu były również wykorzystywane w 2016 roku do ochrony szczytu NATO w Warszawie oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie (z przeznaczeniem do wykrywania potencjalnie niebezpiecznych bezzałogowych statków powietrznych).
Czytaj też: Zestawy Poprad dla Wielkopolskiej Brygady
Radiolokacyjny Zestaw Rozpoznania Artyleryjskiego „Liwiec” jest cały czas rozwijany. Jedną z najważniejszych zmian ma być wprowadzenie w nim aktywnej anteny ścianowej AESA opartej o półprzewodnikowe elementy wykonane w technologii azotku galu (GaN), wielokanałowych metod analizy i obróbki sygnałów oraz technologii cyfrowych i programowych w torach nadawczo – odbiorczych. Dzięki temu system „Liwiec” będzie mógł być wykorzystywany nie tylko dla wsparcia własnej artylerii, ale również do prowadzenia rozpoznania głęboko na terytorium przeciwnika i do działania jako typowy wielozadaniowy sensor rozpoznania walki.
Zresztą już teraz „Liwiec” może wykrywać i śledzić takie obiekty powietrzne jak samoloty, śmigłowce i drony, jak również zjawiska meteorologiczne i pojazdy naziemne.
>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2020 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<
WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105