Siły zbrojne

Polskie komponenty w przeciwlotniczych CAMM [WIDEO]

MBDA oferuje rodzinę pocisków CAMM, czyli CAMM, CAMM-ER, jak również możliwe przyszłe rozwiązania CAMM, jeżeli oferta tego pocisku zostałaby wybrana przez Polskie Siły Zbrojne dla Narwi – powiedział w rozmowie z Defence24.pl Jan Grabowski, dyrektor MBDA w Polsce.

Dyrektor Grabowski mówił również o realizowanej już dziś – na zasadach porozumień biznesowych, niezależnie od programów modernizacyjnych – współpracy przemysłowej z polskimi firmami.

Mam tu na myśli między innymi współpracę z zakładami Mesko SA w Skarżysku Kamiennej. Na podstawie umowy podpisanej w Kielcach podczas targów MSPO w 2019 roku zakłady Mesko znalazły się w globalnym łańcuchu dostaw grupy MBDA. Już dziś zakłady Mesko dostarczają wyprodukowane przez siebie elementy montowane w pociskach CAMM i Brimstone, które MBDA dostarcza swoim klientom eksportowym na całym świecie. Chciałbym podkreślić, że produkty Grupy PGZ, zakładów Mesko są tak samo dobrej jakości jak te, które my wytwarzamy w europejskich zakładach MBDA.

Jan Grabowski, dyrektor MBDA w Polsce

Jan Grabowski podkreślił, że współpraca z Mesko i PGZ jest dowodem, że zarówno przemysł polski jak i grupa MBDA są już dziś gotowe do wspólnego wejścia w program Narew. Mówił również m.in. o wyrzutni iLauncher i możliwości integracji CAMM z różnymi systemami dowodzenia.

Reklama

Komentarze (25)

  1. Marek

    Tylko pełny zakres technologii na licencji

  2. KrzysiekS

    CAMM/CAMM-ER TAK TAK TAK ale pod warunkiem pełnego transferu technologii i produkcji w Polsce tak jak obiecywali (jedynym ograniczeniem może być export). C2 powinno być Polskie w systemie NAREW i tylko wpięte do IBCS!!!!

    1. Inspektor Łysiak

      Kolego a INSPEKTORAT UZBROJENIA COŚ otym wie?

  3. Ku chwale wielkij Polsce

    Na podstawie wschodniej IGŁY zrobiliśmy naszego Groma/Pirata może uda się na podstawie wschodniej R-27 zrobić POLSKI system Narwi

    1. nic49

      Takie próby już robiono. Była też propozycja dla naszych SZ. R-27T uzupełniona o 4 małe silniki startowe dla nadania prędkości początkowej- próby wykonano z adaptowanej wyrzutni NEWY- osiągnięto skuteczny zasięg ok.15 km - współpraca z Ukrainą - wszelkie tego typu propozycje zostały w Polsce udup.... Nikt tego tematu nie podejmie. My musimy mieć amerykańskie.

    2. Davien

      A ty sie dziwisz ze nei chcieli znacznie gorszego pocisku od S-125??Ale dla twojej wiedzy na Ukrainie WBE współpracuje przy przeróbce R-27 na pocisk ziemia-powietrze.

    3. sceptyk

      jakoś trzeba się wkupić w łaski WIELKIEGO BRATA

  4. MS

    Witam, Mam pytanie do komentujących: 1. Czy technicznie jest możliwe użycie rakiet PAC3 MSE w programie Narew? 2. Czy powyższe rakiety pomimo wysokiej ceny wypełniałyby założenia OPL krótkiego zasięgu? Z góry dziękuję za odpowiedż.

    1. czytelnik D24

      Pytanie z kategorii czy można użyć lokomotywy do holowania samochodu. Narew to program pozyskania systemu krótkiego zasięgu przeznaczonego do zwalczania tego czego będzie najwięcej podczas potencjalnego konfliktu czyli samolotów, śmigłowców, rakiet cruise oraz UCAV. Pociski PAC-3 MSE zaprojektowano do zwalczania taktycznych głowic nuklearnych przenoszonych przez Iskandery-M oraz celów aerodynamicznych na średnim dystansie.

    2. odp- MS

      nie można tak jak haubica nie zastąpi armaty wsparcia bezpośredniego (moździerz czy granat odłamkowy) nie ta skala nie ten środek

  5. Mesko Man

    Mesko na,sprzedaż wystarczy kupić

  6. Ku chwale wielkij Polsce

    WB Elektronik ze strona Ukraińską niech postaraja się z pocisku R-27 zrobić cos dla Narwi mieli byśmy pełna kontrolę nad efektorem zbudowanym na podstawie R-27 produkcja w kraju z pełnymi prawami do dalszego rozwoju efektora analogicznie jak z UKRAIŃSKIEGO ppk Corsarza robimy POLSKIEGO ppk Pirata tak z UKRAIŃSKIEGO R-27 niech na jego podstawie powstanie POLSKI efektor dla Narwi

    1. Davien

      Taak pełna kontrole nad pociskiem złozonym praktycznie wyłacznie z UKRAINSKICH czesci nie produkowanych w ogóle w Polsce :)) Zart tysiąclecia:))

  7. Grzegorz

    świetny pocisk również do obrony antyrakietowej okrętów, np. Ślązaka, w przyszłości.

    1. Popieram CAMM

      Dokładnie! Pocisk jest już na uzbrojeni, a nie jak "skyceptory" których nikt jeszcze nie widział. Camm-y są już na uzbrojeniu UK i Włoch, w wersjach morskich i lądowych. Idealny wręcz dla nas, w tym na zastępstwo dla OS i KUB-ów, które na pewno będą już wycofane, i na pewno - jak dotąd - MON nie przewidział ich żadnych następców!! A to już skandal i wyraźne działanie na szkodę Polski.

    2. Davien

      Biorąc pod uwage że SkyCeptor to pocisk dalekiego zasiegu do Wisły to niezle coś sie pomerdało:) CAMM-ER jeszcze nie ma, ma by( miął być) za rok ale czy będzie po pandemii to nie wiadomo.

  8. generał Misio ze złotym medalem

    Nie będzie żadnej Narwi,od 5 lat nie potrafią jej zacząć i na dwóch bateriach Patriot utknęli.Ludzie wybory idą,już wyborców kupują kolejnym 500 na wakacje dla dzieci.A wojsko,wojsko może poczekać tak jak i czeka Marynarka Wojenna na dnie... W tvpis ciągle gadają że Ameryka to nas przyjaciel i w razie czego nas obronią więc po co nam uzbrojenie jak Ameryka jest uzbrojona wystarczająco :)

    1. Gts

      Camm można wdrożyć bardzo szybko, ale podejrzewam, że dodatkowo chodzi jeszcze o jego integracje z naszym IBCS. Co do zaś polityki i medialnej propagandy, to tak jest. Gorzej jak się okaże, że następna wybory wygrają demokraci i Polska zamiast sojusznikiem stanie się wrogiem marksistowskiej ideologii toczącej Zachód niczym rak.

    2. Adam

      Przykre ale prawdziwe. Zobaczycie jaka fala rozdawnictwa zaleje polske przed kolejnymi wyborami do parlamentu. Nasze wnuki tego nie spłacą. Tak nas zadłużą!

    3. czytelnik D24

      CAMM już dawno został zintegrowany z IBCS. Wystarczy kupić rakiety i od razu można ich używać z IBCS.

  9. Ku chwale wielkij Polsce

    CAMM-ER tak ale pod warunkiem pełnego transferu technologi z pełnymi prawami do efektora z możliwośćia modernizacji oraz rozwoju itd analogicznie jak z zakupem licencji KTO Patria od Finów

    1. Schweyk

      Tak jest !, wykonujemy

    2. Etam

      "Ale pod warunkiem..." to możesz sobie stawiać warunki, gdy to do ciebie stoi długa kolejka chętnych "sikających po nogach" bo to jest ich "być albo nie być" a nie wtedy gdy to twoim "być albo nie być" jest zapewnienie krytycznie ważnej obrony plot, której praktycznie już dziś nie masz! Krótko, to oni mają "orzechy" a ty tylko kusą sakiewkę a oni kompletnie nic nie muszą, tylko mogą chcieć ci soje orzechy odsprzedać!! Ochłoń, napij się melisy i weź kubełek zimnej wody na głowę!

    3. oszolom

      Chcecie pełne prawa? Zabulcie tyle co za r35 i jak się wam uda korpusy sklecić to dodamy drugie tyle.

  10. Ku chwale wielkij Polsce

    Camm - ER było by dobrym rozwiazaniem ale pod warunkiem pełnej polonizacji całego systemu wraz z efektorem - BEZ PEŁNEGO TRANSFERU TECHNOLOGI i praw do niego uzyskamy kolejnego spaika i bedziemy musieli w przyszłości płacic kolejny raz za integrację z tym czy tamtym -- PRAWDZIWE BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE TO NIEZALEŻNOŚĆ więc CAMM - ER pod pełna kontrola krajową produkowany w POLSKICH FABRYKACH PRZEZ POLAKÓW W FABRYKACH KTÓRYCH WŁAŚCICIELAMI SA POLACY to prawdziwa inwestycja w bezpieczeństwo KUPNO GOTOWCA BEZ PANOWANIA NAD TECHNIKA TO ILUZJA BEZPIECZEŃSTWA (Francaj chyba juz kiedys w Libi rozłączyła OPL) KORONAWIRUS POKAZAŁ ŻE UMIESZ LICZYC LICZ NA SIEBIE WIĘC JEŚLI CAMM-ER TO PO PEŁNYM TRANSFERZE TECHNOLOGI Z PRAWAMI DO NIEJ I PRODUKCJA W KRAJU CAŁEGO SYSTEMU

    1. Darek

      Tak trzymać

    2. Można już schować.

  11. JEREMI

    W razie wyboru Camm, jakich elementów nam napewno nie dadzą??

    1. Wtórnika i bendixa do turbiny.

  12. KrzysiekS

    Jeszcze jakiś czas temu ten sam Pan mówił o 100% polonizacji pocisku CAMM teraz słyszę w jego wypowiedzi że to polski MON chce pocisku produkowanego za granicą. Według mnie to będzie jak z HIMARS ktoś w MON stwierdził że tak będzie taniej przy zakupie a potem to niech inni się martwią.

    1. Troll z Polszy

      Bo gra nie toczy się o efektor a o C2, i MBDA doskonale o tym wie. Przyszło nowe rozdanie i zmieniła się Mądrość Etapu

    2. Zły jest tylko jeden

      Dziwi cię wstecznictwo MON? Przecież każda dotąd decyzja zakupowa MON byla od razu "skażona" jakimś celowym felerem czy celową niedoróbką. NSM bez rozpoznania pozahorynontalnego a kupione radary są najgorsze z dostępnych w Polsce. Zamiast samolotów czy dronow rozpoznania morskiego są plany zakupu odrzutowych sanitarek i samolotów transportowych!! Kraby i Raki zamówiono wyłączając od razu kontrakty amunicyjne, i zapewniając tym samym osłabienie WP. Brak wozów rozpoznania bo MON od ponad 5 lat nie chce wybrać podwozia? Totalna degrengolada z integracją Spike na pojazdach. Plany, takie już poważne bo z datami, całkowitego pozbawienia WP mobilnych systemów plot KUB i OSA bez cienia planów na ich następców? Korowody z granatnikami ppanc? Pozbawienie Mi24 ppk? Utrzymanie w linii 50-o letnich "malutkich"?? "Głupi" Baobab opracowywany od 2003 roku bo MON co chwilę zmienia lub dokłada nowe wymagania? To oczywiste, że wszyscy ci ludzie zatrudnieni w MON swoimi "działaniami" dowiedli całkowitego braku kompetencji, profesjonalizmu, patriotyzmu, umiejętności decyzyjnych, etc. i tym samym, są do natychmiastowego zwolnienia w trybie dyscyplinarnym z powodu nie realizacji obowiązków służbowych, albo wręcz działań wrogich państwu polskiemu.

    3. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

      NSM ma doskonałe rozpoznanie w postaci AWACSa lecącego nad Polską czy nad Niemcami cały Bałtyk jest widoczny.

  13. Adam

    Nie będzie żadnego CAMM i Narwi. Kasa pusta a tu jeszcze wybory idą. Trzeba rozdać kolejne 500+ i 1000+ a nie jakieś tam rakietki kupować.

    1. Fort

      Gdyby nie poprzednie 500+ mielibysmy od pięciu lat kryzys gospodarczy, bo tylko dzięki niemu i pobudzeniu konsumpcji udało nam się tego uniknąć. Więc to, że dziś wydajemy o 1/3 więcej na armię niż 5 lat temu zawdzięczamy między innymi temu programowi. To tyle twoich mądrości

    2. Spoko

      A skąd pomysł na kryzys ? Taki dziś przekaz z nowogrodzkiej idzie. ? Zadłużamy się bo to dobre dla gospodarki? Oj ciemny lud wszystko kupi.

    3. Fryc

      Czyli pieniądze na 500plus zostały dodrukowanie? Gdzie czerpaleś tę ekonomię, 500plus to kasa z naszych podatków a jak jest alokowana to decyzja rządu. Był y kryzys jeśli by ją ukradli lub przewalili a to jest prawdopodobne.

  14. Arado

    Prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne niż MON dokona wyboru pocisków do programu Narwia...

    1. Lechu

      Jak nowy pan za oceanem każe kupić to kupią. Oczywiście za oceanem. Innej opcji ten MON nie widzi.

  15. Gość

    W mojej opinii warto by było szerzej współpracować z MBDA. Byłby to duży interes dla obu stron.

    1. ryba

      ktoś tu już napisał ze współpraca z MBDA rozbija sie o słowa pisane malutką czcionka !!! czyli raczej tego nie przeskoczymy.

  16. Tito

    I oto chodzi. Pozyskiwać najbardziej zaawansowane technologie zarówno w sferach w jakich nie mamy doświadczenia (radiolokacyjna głowica naprowadzająca, układy MEMS nawigacji bezwładnościowej, sterowanie gazodynamiczne) oraz tych rozwijanych u nas (paliwa rakietowe, ogólna aerodynamika itp). Kompetencje własnego przemysłu pojawiają się szybko, tak jaki zamówienia. A tego nam w tej chwili najbardziej brakuje skutecznej obrony p.plot.

    1. butlonos krzykliwy

      Kto wam pisze te "komentarze" ?

  17. Box123

    Czyli należy rozumieć, że Brytyjczycy już nam nie oferują pełnego transferu technologii? Niech mon jeszcze poczeka z wilkiem to będzie tak samo. A Brytyjczykom trzeba powiedzieć, że albo pełen transfer albo szukać kooperanta gdzieś indziej. Nie ma zgody na wystawianie do wiatru

    1. QVX

      Licencja i transfer z prawem rozwoju, ale bez prawa eksportu raczej.

    2. Danisz

      transfer technologii kosztuje, a nasz dzielny MON nie lubi takich wydatków, bo nie można ich pokazać na defiladzie

    3. Davien

      Za darmo box to ci nikt nic nie da.

  18. asf

    Czemu MON nie podjęło jeszcze żadnej decyzji w sprawie NARWI? Tu nie a na c o czekać!

    1. :))

      Bo są dwie konkretne propozycje i warto poczekać jak będą kompatybilne z IBCS ... Po co dopłacać za dodatkowe pakiety ? lepiej kupić gotowy produkt z offsetem ....

  19. Ku chwale wielkiejPolsce

    Loarę powinnismy dokońzyć wszystko mamy do jej zbudowania 35 mm (na licencji) Pioruna/Pioruna 2 --- podwozia kołowe ROSOMAK/Jelcz - gąsienicowe np Kraba ----- miejsca pracy w kraju suwerenny system wymieniajac za Szyłki (te sprzedać w jak najlepszych cenach tak jak Bułgaria planuje Migi-29)

  20. Pozbawiony Złudzeń

    I tak właśnie wygląda świat: najpierw obiecują polonizację systemu a jak dochodzi do konkretów to polonizacja kilku elementów w łańcuchu dostaw MBDA i zakup wszystkich pocisków (najważniejszy i najdroższy i liczny element) w firmie MBDA. To już teraz widać dlaczego dotąd NAREW nie ruszyła. Pytanie, czy to ma sens? Mam poważne wątpliwości czy o to powinno chodzić Polsce.

    1. Logistyk

      Przecież to jest oczywiste, że nie pozbawi się MBDA kokosowych zysków przez dekady. Jesteśmy dla nich potencjalnym kupcem, a nie partnerem. Może trzeba było wejść we współpracę z Ukrainą i zakupić tam licencję na to czego nie mamy, co nas interesuje i "klepać" w naszych zakładach według naszych potrzeb.

    2. Kamil

      Skoro tak sprawa wygląda to dlaczego nie rozwija się współpraca nad rozwojem pocisku rakietowego R-27 i zastosowaniem na różnych nośnikach

    3. dd

      to nie jest tak do końca ale generalnie masz rację. Chodzi nie tyle o polonizację co wejście w łańcuch dostaw z własnym produktem. Oczywiście to zachęta do dalszej współpracy która nie musi być już tak różowa. Dziś MESKO jest poddostawcą jutro może być ogwiazdkowany na lata ograniczonymi licencjami i umowami. To że nie ma Narwi to jednak dobry sygnał bo wystarczy np kaganiec na datalink lub SKO i koniec z suwerennością najważniejszego polskiego systemu. Bardziej widziałbym zakup CAMM-a z półki jako gap fillera za pewne elementy w offsecie niż długofalową współprodukcję spolonizowanej do 80% wersji pocisku z kluczowymi elementami dostarczanymi przez MBDA. To potrwa ale jesteśmy na dobrej drodze by zbudować polski odpowiednik IRIS-a a WB pracuje nad radiolokacją czyli możemy mieć polski radar aktywny. Wkrótce polski IIR (a może już jest jak piszą forumowicze), mamy efektor mamy wyrzutnie i elementy mamy SKO i łączność + radiolokację jeśli będzie datalink będzie polska Narew i to my wybieramy efektor mając coś własnego a nie negocjujemy współpracę pod presją pozyskania kluczowych elementów do systemu na zasadzie licencji

  21. Grzyb

    MBDA od lat stara się wejść na polski rynek. Oferują pełen wachlarz broni rakietowe łącznie z transferem technologii. Osobiście widziałbym ich CAMM w Narwii oraz Brimstone w Ottokar Brzoza. Pytanie brzmi: co (lub kto) stoi na przeszkodzie współpracy?

    1. Ślązak

      Brak woli politycznej chyba. CAMM i Brimstone oczywiście się zgadzam.

    2. Derff

      Wielki brat? W Narwi najważniejsze jest by posiadać pełną kontrolę nad systemem naprowadzania. Turcy nie przypadkowo przeprogramowali f-16. Dlaczego? A dlaczego argentyńczycy na Falklandach utracili skuteczność w atakach Zakupionych rakiet?

    3. Sidematic

      Kasa?

  22. PL.

    Od 5 lat nie podjęto decyzji w sprawie Narwi a program Wisła po pierwszym etapie utknął a obrona przeciwlotnicza to jest coś czego nam najbardziej potrzeba bo bez OPL gdy na niebie panuje obce lotnictwo leżymy.Tylko proszę nie pisać że nasze niebo obroni garstka naszych samolotów.Od lat zwlekając z obroną przeciwlotniczą MON działa na szkodę Polski i Polskiwgo Wojska

  23. Mesko Man

    Cwaniaczek Proszę bardzo wykup MESKO

    1. chateaux

      A kto chce aby kupili Mesko? Lata 90. mamy juz na szczescie za sobą.

  24. Def

    jeśli chcemy zrobić przeskok generacyjny w technologii rakietowej, to brać CAMM z offsetem. Będzie drożej, ale potencjalny uzysk ogromny.

    1. Rex

      Problem w tym, że zapewne nie sprzedadzą nam pełnej technologii produkcji.

    2. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

      Drożej nie będzie tylko taniej. koszt produkcji rakiety to może 0 ceny, przy dużej produkcji koszty licencji się szybko zwrócą.

    3. Andy

      każde kierownictwo mon i generalicja za wszelką cenę nie chce rozwoju naszego potencjału przemysłowego i usamodzielnienia się w kwestii produkcji szerszej gamy produktów tego przemysłu ... jaka jest tego przyczyna ? -nie wiem być może działania agentury albo zwykłe osobiste korzyści związane z zabiegami ewentualnych zagranicznych dostawców o przychylne spojrzenie na ich produkty ...??? -jak ktoś ma inne zdanie to niech je wyrazi ...

  25. Zastanawiający się

    Tylko pełna polonizacja, to musi być warunek podstawowy dla oferentów Narwi.