Przemysł Zbrojeniowy
Polskie drony w Chile
Grupa WB zaprezentowała swoje produkty podczas targów FIDAE 2018 w Chile. Demonstrowano maszyny bezzałogowe różnych typów, oraz środki łączności i kierowania ogniem.
Na stoisku Grupy WB, przedstawiciele sił zbrojnych krajów regionu w tym dowódca Sił Powietrznych Gwatemali Gen. Bryg Timo Hernández Duarte, zapoznali się szczegółowo z charakterystykami systemów bezzałogowych FlyEye i Łoś oraz systemem amunicji krążącej Warmate. Pierwszy z nich to mini-bsl, używany w Wojsku Polskim między innymi przez jednostki artylerii i Wojska Specjalne. Drony tego samego typu eksportowano też na Ukrainę, zakupiła je również Straż Graniczna.
Czytaj też: FlyEye wspiera amerykańskich artylerzystów
Warmate to lekki system amunicji krążącej, pozyskany w 2017 roku dla Wojska Polskiego, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej. Systemy tego typu znajdują się też na uzbrojeniu sił zbrojnych Ukrainy, były też eksportowane dla jednostek specjalnych jednego z państw NATO.
Z kolei Łoś to największy z demonstrowanych system bezzałogowy, zaliczany do klasy taktycznej krótkiego zasięgu. To dwusilnikowa maszyna, mogąca przenosić jednocześnie kilka rodzajów ładunku użytecznego, takich jak radary SAR, systemy optoelektroniczne czy transmitery i retransmitery sygnału o większej mocy. Jeszcze w 2016 roku Łoś był prezentowany w wariancie uzbrojonym - z bombami szybującymi typu Sting.
W komunikacie Grupy WB podkreśla się, że proponowane rozwiązania w obszarze technologii bezzałogowych spotkały się z dużym zainteresowaniem zwiedzających. Oprócz systemów bezzałogowych demonstrowano też systemy dowodzenia i łączności. Przypomnijmy, że Grupa WB jest m.in. producentem systemu kierowania ogniem Topaz wykorzystywanego w nowych i modernizowanych środkach artyleryjskich Sił Zbrojnych RP, czy systemu łączności wewnętrznej Fonet. Ten ostatni, produkowany na licencji przez Harrisa jest używany także w Stanach Zjednoczonych, m.in. w transporterach Stryker i pojazdach wielozadaniowych JLTV.
Podczas 6 dni pokazów lotniczych z technologiami oferowanymi przez Grupę WB oprócz przedstawicieli sił zbrojnych, służb reagowania kryzysowego i oficjalnych delegacji zapoznali się również licznie przedsiębiorcy z krajów Ameryki Łacińskiej reprezentujący takie sektory gospodarki jak górnictwo, leśnictwo i telekomunikacja. Stoisko Grupy WB odwiedził również Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Chile Pan Jacek Gawryszewski oraz przebywający z oficjalną wizyta w Chile Inspektor Sił Powietrznych Generał Bryg. Mirosław Jemielniak.
PRS
Życzyć tylko podpisania i sfinalizowania kontraktów.
soroł
ech, Ty śmieszku... ;)))
bender
A czemu by nie? Grupa WB imponuje rynkowych podejsciem i iloscia tematow, ktore ogarnia.