Przemysł Zbrojeniowy

Polska optoelektronika sprawdzona w Ukrainie [DEFENCE24 TV]

Monokular termowizyjny MT-1 miał swoją prapremierę na MSPO w ubiegłym roku, ale obecnie jest to już wyrób w produkcji seryjnej z uwagi na duże zainteresowanie Straży Granicznej. (…) To małe kompaktowe urządzenie należące do najlżejszych na świecie. Waży wraz z baterią 220 gramów. Ma ono niespotykane właściwości obserwacji w termowizji, dzięki jednej z lepszych matryc termowizyjnych dostępnych w świecie. To urządzenie może być używane do obserwacji z ręki, tudzież w trybie fuzji obrazów do wspomagania jednego oka nokto- i termowizją – opisuje Marcin Janiszewski, dyrektor handlowy PCO S.A.

Reklama

Jak dodaje PCO S.A zajmuje się nie tylko systemami nokto- i termowizyjnymi dla indywidualnego żołnierza, ale także wszelkiego typu wyposażeniem pojazdowym i platformowym. Firma brała udział m.in. w modernizacjach czołgów T-72 i PT-91, dostarczała swoje wyroby na rzecz spółek Rosomak S.A., Bumar Łabędy i Huta Stalowa Wola. Dla tej ostatniej niedawno stworzone zostały głowice dla działonowego i dowódcy (używane w wieży ZSSW-30). Dyrektor Janiszewski zapowiada budowę coraz mniejszych i lżejszych wyrobów do nowego typu systemów.

Reklama

Czytaj też

Reklama

PCO S.A. pokazało też nowe celowniki proponowane do karabinów i karabinków piechoty. „Zaprezentowaliśmy system celowniczy do karabinków szturmowych. Taki system składa się z celownika dziennego, do którego możemy dołożyć albo nasadkę termo- albo noktowizyjną. To tworzy celowniki nokto- bądź termowizyjny. System ma też wskaźnik laserowy" – opisuje Bogumił Wodyński, dyrektor techniczny PCO S.A.

Zbigniew Lewandowski, dyrektor Centrum Innowacji Badań i Rozwoju PCO S.A. omawia z kolei stworzony przez firmę celownik stworzony na potrzeby systemu przeciwlotniczego Piorun. „Nasz celownik w Ukrainie wykazał swoją skuteczność. Przede wszystkim dlatego, że jest celownikiem całodziennym, pracującym bardzo dobrze w warunkach dziennych, nocnych i trudnych warunkach atmosferycznych. W tym celowniku są wyświetlane wszystkie parametry zestawu i umożliwia wstępne określenie położenia celu względem systemu MANPADS." – tłumaczy. „Domena rakietowa jest dla PCO bardzo ważna więc, więc planujemy rozwój produktów i technologii w tym zakresie. W najbliższej perspektywie planujemy rozwój w kierunku głowic naprowadzających" – dodaje.

Czytaj też

Reklama

Komentarze