Reklama

Polska łączność dla Tarczy Wschód

Spółka Transbit zaproponowała na targach Granice 2025 system łączności dla Tarczy Wschód oparty o sieć Stacjonarno-Mobilnych Węzłów Łączności
Spółka Transbit zaproponowała na targach Granice 2025 system łączności dla Tarczy Wschód oparty o sieć Stacjonarno-Mobilnych Węzłów Łączności
Autor. M.Dura

Spółka Transbit zaprezentowała na targach Granice 2025 w Lublinie system łączności oparty o Stacjonarno-Mobilne Węzły Łączności, który zapewnia niezawodną i bezpieczną komunikację, mając przy tym możliwość łatwej integracji dowolnych sensorów i podsystemów, takich jak np. kamery, detektory dźwięku, czy też system łączności TETRA.

Spółka Transbit, to znany, polski producent nowoczesnych rozwiązań łączności wojskowej, takich jak chociażby powszechnie wykorzystywane w polskich Siłach Zbrojnych Radiolinia Cyfrowa R-460AM oraz Radiostacja Szerokopasmowa R-450C-01. Już w 2024 roku, w czasie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, spółka ta przedstawiła koncepcję wysoce mobilnego węzła łączności i to w dwóch wersjach: na szybkich i lekkich pojazdach kołowych oraz na lepiej opancerzonych transporterach – takich jak np. Bóbr. Było to rozwiązanie proponowane dla szczebla batalionu (dowiązujące go do sieci komunikacyjnej Sil Zbrojnych).

Czytaj też

Reklama

W czasie targów Granice 2025 koncepcja ta została rozwinięta do gotowego już projektu systemu łączności opartego na Stacjonarno-Mobilnych Węzłach Łączności. I co ważne, według producenta: „system ten ma być w pełni kompatybilny z infrastrukturą teleinformatyczną Sił Zbrojnych RP i odpowiadać na potrzeby zarówno planowanego Komponentu Obrony Pogranicza Wojsk Obrony Terytorialnej oraz jednostek operacyjnych Sił Zbrojnych RP, jak i służb podległych MSWiA, a w szczególności Straży Granicznej”.

Czytaj też

Transbit wyraźnie wychodzi tu naprzeciw jednemu z najważniejszych założeń realizowanego pod nadzorem Ministerstwa Obrony Narodowej programu Tarcza Wschód zakładającego budowę zaawansowanego systemu łączności wzdłuż wschodniej granicy Polski, kompatybilnego z urządzeniami łączności, wykorzystywanymi w Siłach Zbrojnych RP. Zaproponowany przez tą spółkę system ma być oparty na sieci Stacjonarno-Mobilnych Węzłach Łączności (SMWŁ), które zostałyby rozmieszczone co 25 km w dwóch rzędach wzdłuż całej wschodniej granicy Polski.

Struktura systemu łączności, zaproponowanego przez spółkę Transbit dla Tarczy Wschód
Struktura systemu łączności, zaproponowanego przez spółkę Transbit dla Tarczy Wschód
Autor. Transbit

Węzły te miałyby zostać zintegrowane na co dzień z Centrami Kierowania Straży Granicznej, co zapewniałoby stałą i bezpieczną wymianę informacji. W sytuacjach kryzysowych możliwe będzie natomiast szybkie połączenie SMWŁ z Ruchomymi Węzłami Łączności Cyfrowej Sił Zbrojnych RP (np. RWŁC-10/T, AŁC-T) oraz przejęcie dowodzenia przez Wojsko Polskie, tworząc spójną, skalowalną i odporną na zakłócenia sieć komunikacyjną. W ten sposób stworzony zostanie system, który realnie zwiększy interoperacyjność i efektywność działania wszystkich zaangażowanych służb, jak również wzmocni system obrony i nadzoru granic. Zapewnione zostaną bowiem bezpieczne i stabilne połączenia dla: centrów dowodzenia i przetwarzania danych, mobilnych jednostek operacyjnych oraz obiektów infrastruktury granicznej i wojskowej.

Zaproponowany przez spółkę Transbit system łączności dla Tarczy Wschód ma być oparty o sieć Stacjonarno-Mobilnych Węzłów Łączności
Zaproponowany przez spółkę Transbit system łączności dla Tarczy Wschód ma być oparty o sieć Stacjonarno-Mobilnych Węzłów Łączności
Autor. Transbit

Stacjonarno-Mobilne Węzły Łączności, stanowiące główny element tego systemu, mają zostać wyposażone w:

-       Radiolinię R-460AM-2 lub R-460AM– o wysokiej przepustowości (w wersji RFU-IV przeznaczonej do współpracy z najnowszymi węzłami łączności jak np. AŁC-T (Aparatownia Łączności Cyfrowej -Transmisyjna), a w wersji RFU-III przeznaczonej do współdziałania z ruchomymi węzłami łączności cyfrowej RWŁC;

-       Radiostację R-450C SDR – elastyczna, definiowana programowo, tworząca sieć MESH;

-       Urządzenia sieciowe – routery, przełączniki, serwery usług sieciowych;

-       System łączności Tetra;

-       Głowicę optoelektroniczną oraz inne sensory (np. akustyczne);

-       Aplikację zarządzającą SMiKO – System Monitorowania i Konfiguracji Obiektu (przeznaczony m.in. do: zarządzania sieciami teleinformatycznymi, konfigurowania i monitorowania urządzeń, sprawdzania poprawności i połączeń w sieci, obliczania zasięgów łączności i do integracjami z systemami BMS).

Dokładne wyposażenie każdego SMWŁ zależałoby od jego umiejscowienia w „dwuliniowej” strukturze sieci granicznej. Do pierwszego rzędu, znajdującego się najbliżej granicy, Transbit proponuje np. samą radiolinię R-460AM-RFU-IV (IV pasma NATO 4.4 GHz ÷ 5.0 GHz). Węzły te dodatkowo mają być doposażone sensory, takie jak np. głowice optoelektroniczne i zestawy mikrofonowe (wykrywające np. drony powietrzne).

Budowa przykładowego, wyposażonego Stacjonarno-Mobilnego Węzła Łączności
Budowa przykładowego, wyposażonego Stacjonarno-Mobilnego Węzła Łączności
Autor. M.Dura

Natomiast drugi rząd SMWŁ oraz węzły „centralne” miałyby być z kolei wyposażone w radiolinię R-460AM-2 RFU-III, żeby dowiązać cały system do wojskowych Ruchomych Węzłów Łączności Cyfrowej: RWŁC-10/T lub AŁC-T. To zróżnicowanie wynika nie tylko z samych możliwości, ale również szacunków mających jak najbardziej zmniejszyć cenę poszczególnych SMWŁ.

Zaproponowany przez Transbit system łączności, dzięki swojej otwartej architekturze i quasi-stacjonarnym węzłom komunikacyjnym, może być przy tym dynamicznie rozbudowywany i rekonfigurowany w czasie rzeczywistym. Sprzyja temu fakt, że każdy SMWŁ ma być zabudowany na łatwej do transportu przyczepie dwukołowej z rozkładanym masztem (do wysokości ok. 30 m z odciągami) i własnym systemem zasilania (agregat). Przyczepa ta może być holowana przez dowolny pojazd 4x4 i dostarczana na miejsce, gdzie może działać nawet przez kilka miesięcy (po podłączeniu do lokalnej sieci telekomunikacyjnej i zewnętrznego źródła zasilania). W ten sposób można łatwo przemieszczać poszczególne SMWŁ i odtwarzać elementy sieci w przypadku uszkodzeń.

Zakłada się przy tym wykorzystanie dwóch klas anten: kierunkowych MIMO (zapewniających bardzo wysoki transfer danych do 600 Mb/s w obu kierunkach) oraz dookólnych Switched Beam umożliwiających łączność 360°. Zasięg działania takiego SMWŁ wstępnie oszacowano na ok 25 km (w zależności od wysokości masztu i ukształtowania terenu).

Reklama
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze (2)

  1. radziomb

    A czy czasem ruscy nie zakłócą tego w czasie wojny? Powinnismy isc wg mnie w komunikacje satelitarną... Albo w gołebie pocztowe ;-)

    1. RGB

      To jest system dozoru granic na czas pokoju, ewentualnie na czas kryzysu. Ma być użytkowany przede wszystkim przez Straż Graniczną, ale i inne służby. Wojsko może się do niego podłączyć, ale na czas wojny przejdzie na własną łączność.

  2. Paweł P.

    Fundament, to fundament.

Reklama