Przemysł Zbrojeniowy
Polska bardzo blisko ESA. Bumar zainteresowany udziałem w projektach kosmicznych.
13 września br. Polska przystąpiła do Konwencji o utworzeniu Europejskiej Agencji Kosmicznej. W Centrum Nauki Kopernik w Warszawie dokument podpisał w imieniu rządu RP Wicepremier Waldemar Pawlak.
Nasz kraj miał status kraju współpracującego z EAK od podpisania porozumienia o Europejskim Państwie Współpracującym w kwietniu 2007r. Następnie uczestniczył (także finansowo) w Planie dla Europejskich Państw Współpracujących, czego owocem są 42 projekty PEPW z budżetem 11 mln. euro.
13 lipca państwa członkowskie Europejskiej Agencji Kosmicznej jednogłośnie zatwierdziły akcesję Polski do Konwencji EAK.
11 września stało się pewne, że w imieniu rządu akcesję do tej prestiżowej organizacji podpisze wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Portal Defence24.pl poświęcił już wtedy temu wydarzenie specjalny komentarz.
Rząd będzie teraz starał się przyspieszyć maksymalnie procedurę ratyfikacyjną w parlamencie. Jak tylko zostanie ona pomyślnie zakończona, Polska stanie się oficjalnie członkiem ESA i będzie mogła wziąć udział w listopadowym posiedzeniu Rady Ministrów Programu Kosmicznego ESA, na którym zdefiniowany zostanie 5-letni program prac ESA. Oficjalne uczestnictwo naszego kraju w posiedzeniu pozwoli wywrzeć realny wpływ na kształtowanie programu badawczego ESA.
Członkostwo w agencji da polskim firmom i instytucjom naukowym dostęp do najnowszych technologii i pozwoli na udział w rozwoju europejskiego sektora kosmicznego – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.
W uroczystości wziął także udział minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. MON w pełni popiera członkostwo Polski w ESA. Obecność naszego kraju w ESA ułatwi, m.in. rozwój systemów uzbrojenia i obrony dotyczących obserwacji ziemi, wsparcia dowodzenia i zobrazowania pola walki.
Należy w tym miejscu przypomnieć, iż w zeszłym roku wybuchł skandal, kiedy wyszło na jaw, że szyfrowana łączność satelitarna z Afganistanem odbywała się za pośrednictwem satelity Yamal-202 należącej do rosyjskiego Gazpromu.
Polska będąc członkiem ESA, osiągnie zwrot ze składki do ESA w postaci pozyskiwanych projektów do wysokości ok.80% wpłaconych składek oraz uzyska zwiększony zwrot składki do UE z przeznaczeniem na programy i projekty kosmiczne prowadzone przez ESA, finansowane ze środków UE, które to środki będą wykorzystane przez polskie firmy nowoczesnych technologii.
Akcesja otwiera zupełnie nowe możliwości przed polskim przemysłem. Poważnie zainteresowany udziałem w programach realizowanych przez ESA jest, m.in. Grupa Bumar.
W lutym 2012 r. przedstawiciele Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) badali możliwości udziału Polski w pracach Agencji. W związku z tym odbyły się prezentacje dwóch spółek z Grupy Bumar – Bumar Żołnierz SA i Bumar Elektronika SA. Spółki Grupy Bumar były dwiema, spośród 10 firm zaproszonych do przeglądu w I turze, oraz dwiema spośród trzech firm polskich reprezentujących tak znaczący potencjał przemysłu polskiego, co pozwoliło wesprzeć proces negocjacji Polski z ESA.
Ostatnio J.P.V. Poiares Baptista reprezentujący Europejską Agencję Kosmiczną ESA obejrzał prezentację wyrobów i najnowszych technologii Grupy Bumar oraz wziął udział w dyskusji i ocenie potencjału Grupy w obszarze technologii kosmicznych podczas zakończonych w ubiegłym tygodniu targów MSPO w Kielcach.
Polskie przedsiębiorstwa skupione w Grupie Bumar, ale również inne firmy i instytuty badawcze, widzą szczególny polski interes w możliwości ich uczestnictwa w programach opcjonalnych (np. Space Situational Awareness) i umożliwieniu im specjalizowania się w wybranych obszarach technologicznych europejskiego rynku kosmicznego. Daje to nowe, nieistniejące dotychczas możliwości rozwoju dla działających na rynku przedsiębiorstw, szczególnie z branży wojskowej i lotniczej, takim jak Bumar.
Dzięki znacznemu potencjałowi naukowemu i przemysłowemu w dziedzinie optoelektroniki i technik mikrofalowych, Polska miałaby szanse zostać liderem tego znaczącego segmentu rynku kosmicznego – dodaje Mariusz Andrzejczak, Wiceprezes ds. badań i rozwoju Bumaru.
Najważniejsze polskie technologie, które mogą mieć zastosowanie kosmiczne opracowane w spółkach Grupy Bumar: podzespoły optoelektroniczne produkcji Bumar Żołnierz SA, małe radary SAR z Bumar Elektronika SA, napędy rakietowe i paliwo rakietowe produkcji Bumar Amunicja SA.
(MMT/Bumar)