Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pierwszy Airbus A330 MRTT przekazany siłom powietrznym Singapuru

Airbus A330 MRTT w malowaniu sił powietrznych Singapuru. Fot. Airbus
Airbus A330 MRTT w malowaniu sił powietrznych Singapuru. Fot. Airbus

Koncern Airbus poinformował o przekazanie pierwszego z sześciu zamówionych przez singapurskie Ministerstwo Obrony samolotów A330 MRTT (Multi Role Tanker-Transport)

A330 MRTT to konstrukcja wywodząca się z udanych samolotów pasażerskich A310-300 i A330-200. Samolot może łączyć zadania związane z tankowaniem w powietrzu z transportem ładunków lub ludzi podczas wykonywania tego samego lotu.

Odpowiednie połączenie przestrzeni ładunkowej ze zbiornikami paliwa pozwala na różnorodne konfiguracje - od wersji medycznej (130 noszy) do pasażerskiej dwuklasowej (260 miejsc). Dzięki temu samolot może być wykorzystywany nie tylko w misjach o charakterze typowo wojskowym, ale też do niesienia pomocy humanitarnej, w tym do transportu sił i środków do miejsc dotkniętych klęskami naturalnymi.

Samolot może tankować z instalacji na skrzydłach (jest to rozwiązanie szczególnie polecane dla mniejszych maszyn - np. Eurofighter Typhoon, F-16 czy Jaguar, prowadzono też próby z samolotem Su-30) jak i zamontowanej na kadłubie (szczególnie dedykowane samolotom transportowym - np. Airbus A400M, czy Casa C-295).

Oprócz Singapuru użytkownikiem maszyn tego typu są Australia, Francja, Korea Płd., Arabia Saudyjska, Kanada, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Wielka Brytania. Osiem samolotów A330 MRTT pozostaje w użyciu w ramach wspólnej floty dla Belgii, Holandii, Niemiec, Norwegii i Luksemburga

Fot. Airbus
Fot. Airbus
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (3)

  1. Zet

    A co ma wspólnego A330 z A310, że się z nich wywodzi MRTT? Chyba raczej A340 i A330.

  2. sojer

    Polska nie powinna kupować cystern, bo i tak latałyby 90% czasu z VIPami. Lepiej przyłączyć się do wspólnych samolotów z Niemcami, Norwegami, Holendrami, Belgami. Za cenę jednego samolotu bylibyśmy współwłaścicielami całej floty ok 10 cystern (co gwarantuje pełną gotowość), a NATO promuje tę inicjatywę.

  3. dropik

    A my kupilismy samoloty dla VIP-ów zamiast samolotów który byłby uniwersalne i mogłby latać znacznie częsciej i przedać się w czasie te wojny która się rzekomo zbliża ;)

Reklama