Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pierwsze S-350 już w rosyjskich siłach zbrojnych

Wyrzutnia 50P6E systemu S-350E Witjaź. Fot. Zumlik CC BY-SA 3.0
Wyrzutnia 50P6E systemu S-350E Witjaź. Fot. Zumlik CC BY-SA 3.0

Według rosyjskiej agencji informacyjnej TASS, tamtejsze siły zbrojne otrzymały pierwsze partie systemów obrony przeciwlotniczej S-350, produkcji rodzimego koncernu Ałmaz-Antiej. Nowe rakietowe systemy OPL mają systematycznie zastępować w służbie starsze S-300PS.

Pierwsze, nowe rakietowe systemy OPL S-350 Witjaź miały zostać już przekazane rosyjskiemu ministerstwu obrony. Całe wydarzenie uświetliła ceremonia na słynnym poligonie rakietowym Kapustin Jar, znajdującym się w północno-zachodniej części obwodu astrachańskiego. Przypomnijmy, że pod koniec marca tego roku producent miał ukończyć niezbędne testy państwowe nowego rakietowego systemu przeciwlotniczego S-350 Witjaź, który docelowo zastąpi w rosyjskim wojsku systemy rakietowe ziemia-powietrze S-300PS.

W skład systemu S-350 wchodzi stanowisko dowodzenia i kierowania ogniem PBU 50K6E, wielofunkcyjna stacja radiolokacyjna w technologii AESA typu MFR 50N6E z anteną ścianową oraz mobilne wyrzutnie 50P6E przenoszące po 12, odpalanych pionowo rakiet trzech różnych typów. Pociski 9M96E2 są naprowadzane aktywnie radiolokacyjnie i mają zasięg 60 km (wysokość rażenia celów aerodynamicznych od 10 metrów do 30 km, balistycznych od 2 do 25 km) i osiągają prędkość 6 Machów. Pociski 9M96E1 mają natomiast zasięg 120 km. Wyrzutnia może również korzystać z lekkich rakiet 9M100 o zasięgu 10 km, zabierając cztery tego typu pociski w miejsce pojedynczej rakiety 9M96, co zwiększa jednostkę ogniową umożliwiając oddanie 48 zamiast 12 odpaleń. 

System dowodzenia i stacja radiolokacyjna z elektronicznie kształtowaną wiązką pozwalają na jednoczesne zwalczanie przez baterię S-350E do 16 celów aerodynamicznych lub 12 celów balistycznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu i zastosowaniu trzech różnych rodzajów rakiet o odmiennych możliwościach zwalczania celów S-350 ma być bardziej elastyczny i ekonomiczny w eksploatacji niż starsze systemy. Wersja morska systemu S-350 nosi oznaczenie Riedut i trafiła na wyposażenie nowego typu fregaty rakietowej Admirał Gorszkow, która weszła do służby w lipcu 2018 roku.

Reklama

Komentarze (18)

 1. Michal

  Jak można być przyjacielem ambasady USA i izraela? Jak tu czytam komentarze to taka myśl mnie nachodzi że Polak to taka mentalności taniej siły roboczej:(

  1. Davien

   Michałku, lepiej być przyjacielem USA i Izraela niz niewolnikiem twojej Rosji.

  2. Realista

   W kwestii relacji Polski z USA oraz Izraelem, to niestety inne określenie byłoby zdecydowanie bardziej adekwatne...

  3. Cynik 49

   Lepiej być przyjacielem kogokolwiek niż niewolnikiem obojętnie kogo

 2. Davien

  Nawet nie wiesz biedaczku że testowali Meteora na F-18ASH zastanawiajac się czy nie zakupić tej rakiety dla USN. I jak widać uznali ze testowany równolegle AIM-120D jest lepszy:)

 3. ale odlot

  Rosjanie ponoć przyjęli na uzbrojenie "pierwsze systemy S-350" a funbojki już dostały szału. O co tu chodzi-system tak rewelacyjny czy nerwy im puszczają z byle powodu?

  1. Davien

   Odlot znowu nadaje:)) Ale jak widać nawet ja sie uda cos Rosjanom, a S-350 jest udany jak na OPL( z ABM sporo gozrej) to tez ci nerwy puszczaja?:)

  2. ale odlot

   Czyli jednak "nerwy puszczają" (inaczej "panika")na samą informację o wprowadzeniu S-350 do uzbrojenia.

 4. real

  To tak a propos termobarycznych pocisków do Kraba? Współczuję załodze S350. Nawet kurhaniku w polu nie budziet ...

  1. Łowca trolli

   Lepiej współczuj mieszkańcom kraju, który natowscy planiści wyznaczyli na miejsce atomowego pola walki z Rosją. Nawet wtedy przysłowiowy kamień na kamieniu się nie ostanie...

  2. Davien

   Ale czemu mam współczuc Rosji jak będzie na tyle głupia by zacząć wojnę jądrową. Bo jakbys nei wiedział to tam poleca NATO-wskie rakiety.

  3. Obywatel RP

   Jak zwykle nic nie zrozumiałeś. ale to już nawet mnie nie dziwi. Natomiast jako Polaka, to mnie coraz bardziej niepokoi wciąganie Polski w agresywną politykę USA. Natomiast jeżeli natowskie rakiety zostałyby wystrzelone w kierunku Rosji, to odpowiedz byłaby wręcz miażdżąca. Niestety coraz większa obecność obcych wojsk na terytorium RP sprawia, że wzrasta zagrożenie dla Państwa i Narodu Polskiego...

 5. Tiger

  Rosyjska armia jest zacofana w technologi zawsze nowe technologie kupowali od zachodu i do teraz Tak jest czołg armata zerzniety od Polskiego czołgu Anders woj bojowy bumerang zerzniety z francuskiego i Polskiej Petro A jest więcej tego

  1. Wppr

   Nie kłam su57 jest świetny

  2. Tomasz

   Dwie gąsienice i jedno działo czyli zerżnięte na bank. Powinni zastosować przynajmniej dwa działa i jedną lub trzy gąsienice, a najlepiej silnik odrzutowy. Nikt nie posądzałby ich o plagiat

  3. Ja

   Ale głupoty gadasz armata to ewolucja projektów z lat 80 charkowskiego molota leningradzkiego on 299 a Anders gdzie i kiedy

 6. Fanklub Daviena

  To nie jest następca S-300. Następcą S-300 jest S-400. S-350 ma być systemem średniego zasięgu w Rosji. S-300PS po prostu złomują ze starości a nie zastępują S-350.

  1. Davien

   Funku, S-400 to koejna wersja rozwojowa S-300 nazywała nie S-300PMU3 ale zmieniono nazwe na S-400.

  2. nad wyraz rozbawiony wiadomo kim i czym

   Davien'ku, na temat rosyjskich technologii wojskowych, to faktycznie nie masz nawet przysłowiowo bladego pojęcia... ;-)

  3. Demaskownik

   To tak jak z AIM-120D, gdy nie udało się zrobić z tego pocisku ramjeta, więc na AIM-120D przechrzczono AIM-120C8? Ale w propagandzie zasięg pozostawiono z wersji ramjet.

 7. Xoroc

  Jak zwykle w Rosji, zero sieciocentryczności.

  1. dim

   A skąd wiesz ? Przecież można wpinać różne wyrzutnie, różne modele, czyli sieć wewnętrzna jest tak czy owak. Ja w ogóle nie wierzę, że jest coś jeszcze o taaaaakim znaczeniu, a bez sieciocentryczności.

  2. Corox

   to wszystko jest sieciocentryczne nie wierz w głupoty które wypisują .... zacznij myśleć, Rosjanie wcześniej stosowali sieciocentryczność niż NATO ba to wpadła ... rozwijali to od lat 80-tych ubiegłego wieku ....

  3. Davien

   Taak, a w jakim alternatywnym swiecie Corox?:)

 8. antyDavien

  czyli mamy etap pośredni pomiędzy Tor2m, Pancyr, Kub a S300/S400/S500 mówiąc krótko --- pięknie

  1. Fgu

   No pięknie prawie jak su57

  2. najszybszy rosyjski zegarek

   Tak, znowu wynaleźliście perpetuum mobile.

  3. Davien

   Żaden etap posredni pane anty by S-350 jest lepszy pod kazdych chyba wzgledem od S-300 a TOR czy Pancyr to zupełnie inna kategoria.

 9. Obiektywny

  Nastepny zlom ktory tylko na papierze wyglada groźnie,w syrii juz pokazali co ich sprzet potrafi czyli niewiele czysta propaganda

  1. Również obiektywny

   Patriot,za to pokazał w Arabii Saudyjskiej, co potrafi...

  2. Davien

   No własnei pokazał, zestzreliwując ponad 120 pocisków balistycznych bez najmniejszego problemu.

  3. Bystrzejszy

   Natomiast z dronami i pociskami manewrującym, to już sobie zupełnie nie poradził. Dużo lepiej nie przedstawiała się sytuacja ze Scudami. Nieprawdaż? Pytanie retoryczne... ;-)

 10. Yuhh

  Lepiej by Kuzniecowa ugasili...

  1. Łowca trolli

   Lepiej by Starlinera naprawili...

 11. As

  U Rosjan faza analityczno-koncepcyjna trwa tyle co narada na Kremlu. U nas ćwierczwiecze.

  1. T7g

   No przy su 57 trwala nawet 5 minut

  2. najszybszy rosyjski zegarek

   jakie narady takie efekty - patrz Su-57.

 12. droma

  czy to sa te zlomy ,ktore jak sie wystrzeli cztery rakiety ,trzy leca ewentualnie w wskazanym kierunku ,a jedna wraca do bazy macierzystem -charaszo ...

 13. Jan Paweł Drugi

  Putin to pedzio. Sam widziałem jak bzyka Ławrowa. A w tajemnicy napiszę że całkiem niezły jest w łóżku bo ja też jestem gej.

 14. dim

  Kto z Państwa jest lekarzem ? Gdy czuję, że krew mnie zalewa, gdy porównuję to z naszym MON, to jaki środek należy pilnie wziąć ?

 15. gnago

  Piękna maszyna na jednej wyrzutni może być cała paleta rakiet, używana ta adekwatna do celu

 16. Tiger

  Rosja technologi nie ma bo kupuje że zachodu

 17. adams

  A my co mamy

  1. Fgf

   Kupić 20 zestawów

  2. FR technologiczne imperium

   My mamy toalety w domach w nie na podwórku .

  3. Szekle

   Pioruny XD

 18. Nikt

  Widać że quadpackach sa zacofani względem Amerykanów

  1. OPL

   Chyba ty jesteś zacofanym . Co takiego USA armii ma ????

Reklama