Przemysł Zbrojeniowy

Pierwsze próbne strzelania Brimstone 3

Fot. MBDA
Fot. MBDA

System kierowanych pocisków rakietowych Brimstone 3 przeszedł kolejny etap rozwoju, zaliczając pierwsze próbne strzelania na poligonie Vidsel w Szwecji.

Pocisk został odpalony z wyrzutni lądowej do celu – ciężarówki,  przy temperaturze poniżej –30°C. Koncern MBDA podkreśla w komunikacie, że wszystkie założenia prób zostały w pełni osiągnięte. Dzięki urządzeniom telemetrycznym potwierdzono, że pocisk może być kierowany w zamkniętej pętli sterowania, a głowica samonaprowadzająca namierza i śledzi cel. Russell Jamieson, główny inżynier powiedział, że przeprowadzenie testu dowodzi niezależności pocisku od zastosowanego nosiciela. "W myśl przyjętej zasady „jeden pocisk, wielu nosicieli”, ten sam Brimstone może być odpalany z wyrzutni zamontowanych na pojazdach, odrzutowych samolotach bojowych, bezzałogowych statkach powietrznych, śmigłowcach szturmowych, wozach bojowych i okrętach" - stwierdził.

Zademonstrowana zdolność działania pocisku w trybie powierzchnia-powierzchnia ma według MBDA być efektem zaawansowanych możliwości naprowadzania i wyboru celów uzyskanych w ramach programu Brimstone. W pracach nad Brimstone 3 wykorzystano doświadczenia z wcześniejszych odpaleń m.in. przeciwko celom znajdującym się w budynkach, czołgom, pojazdom opancerzonym, jednostkom morskim, ciężarówkom, szybko poruszającym się i manewrującym samochodom i motocyklom, a także celom punktowym na otwartej przestrzeni.

image
Fot. MBDA

Brimstone 3 powstał w ramach programu utrzymania zdolności (CSP) Brimstone, ogłoszonego w marcu 2018 roku. Program ten przewiduje dostawę brytyjskim siłom zbrojnym nowych pocisków w celu uzupełnienia zapasów i utrzymania w przyszłości przewagi Wielkiej Brytanii na polu walki. Pozwoli także zaspokoić zapotrzebowanie na bieżące i przyszłe dostawy eksportowe.

Nowo wyprodukowane pociski będą zawierały wszystkie ulepszone funkcje, oferowane w trakcie ciągłych modernizacji Brimstone, które wdrożono w ostatnich latach, w tym wielosensorową głowicę naprowadzającą na cel półaktywnie laserowo lub przy pomocy milimetrowych fal radiowych, a także ulepszonego autopilota, nowy silnik rakietowy i głowicę bojową. Nowy standard sprzętu umożliwi także wprowadzenie w przyszłości kolejnych aktualizacji tych zdolności.

Komentarze