Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

PGZ: więcej umów, zysków, eksportu

Samobieżny moździerz 120 mm Rak
Autor. Jarosław Ciślak/Defence24.pl

Polska Grupa Zbrojeniowa S. A. przekazała garść informacji dotyczących wyników sprzedaży i eksportu całej Grupy Kapitałowej PGZ.

Reklama

Pomiędzy 2015 a 2022 rokiem przychody ze sprzedaży całej grupy zwiększyły się o 118 % z 3,826 mld zł w 2015 roku do 8,355 mld zł w 20222 roku. Na rok 2023 PGZ prognozuje, że przychody te przekroczą 11 mld zł.

Reklama
Przychody ze sprzedaży i zrównane z nimi - dane skonsolidowane GK PGZ
Autor. PGZ SA
Reklama

Poprawie uległ również wynik netto skonsolidowany dla całej Grupy. O ile w 2015 roku wynosił on tylko 50 mln zł to w 2021 wzrósł do 437 mln zł, w 2022 do 436 mln zł, a na 2023 roku prognozuje się zysk netto w wysokości 594 mln zł. W latach 2016, 2017 i 2019 grupa odnotowała stratę netto, przy czym w 2019 roku wynikała ona z konieczności utworzenia odpisów i zawiązania rezerwy na łączną sumę 690 mln zł.

Wynik netto - dane skonsolidowane GK PGZ
Autor. PGZ SA

Wśród spółek grupy najlepsze progresy odnotowały HSW, Fabryka Broni, Maskpol, Mesko i PIT-Radwar. Przykładowo HSW w porównaniu do 2015 roku odnotowała największy wzrost sprzedaży, największy wzrost wyniku ze sprzedaży i największy wzrost wyniku (zysku) netto.

Spółki GK PGZ z największym progresem wyników osiągniętych miedzy 2015 a 2022 rokiem.
Autor. PGZ SA

Grupa PGZ nieustanie zwiększa wartość podpisywanych umów z MON i jednostkami podległymi. W 2021 roku podpisano takich umów na 9,55 mld zł, w 2022 roku na 15,258 mld zł, a do października 2023 roku na 14,295 mld zł. Warto przy tej okazji odnotować, iż są to z reguły umowy wieloletnie ponieważ wartość zaplanowanej sprzedaży na rok w którym umowa została podpisana jest stosunkowo niewielka w porównaniu do łącznej wartości kontraktów.

Umowy podpisane w latach 2019-2023 z MON i jednostkami podległymi.
Autor. PGZ SA

Mniejsza dynamika wzrostu dotyczy natomiast eksportu. W latach 2015-2021 eksport wahał się od 473 mln zł do 811 mln zł rocznie. Dopiero w roku 2022 czyli po wybuchu nowej fazy wojny na Ukrainie eksport grupy zwiększył się do 1,484 mld zł. Na 2023 rok grupa prognozuje dalszy wzrost eksportu do 1,811 mld zł.

Eksport - dane skonsolidowane GK PGZ.
Autor. PGZ SA

Z prognozowanych 1,811 mld zł eksportu w 2013 roku do października został on zrealizowany w wysokości 1,66 mld zł. Na 2024 rok grupa prognozuje dalszy wzrost, aż do 2,25 mld zł.

Sprzedaż planowana do realizacji w latach 2021-2024 w obszarze eksportu.
Autor. PGZ SA

W 2022 roku PGZ podpisał m. in. umowy z Ukrainą na dostawę 54 armatohaubic Krab za 2,599 mld zł, z Norwegią na dostawę ręcznych wyrzutni i rakiet Piorun za 160 mln zł, z Niemcami na usługi remontowo-modernizacyjne za 24,4 mln zł oraz umowę na 42,8 mln zł na dostawę karabinków Grot do Afryki. W 2013 roku sprzedaż Grotów na rynek afrykański była kontynuowana ponieważ sprzedano ich tam za kolejne 16 mln zł. Również na ten rynek trafią systemy przeciwlotnicze za 10 mln zł oraz zostaną zrealizowane umowy serwisowe za 60 mln zł. Grupa PGZ jeszcze większą ekspansję eksportową do krajów europejskich, afrykańskich i na Bliski Wschód planuje na 2024 rok.

Główne projekty realizowane i planowane do realizacji w obszarze eksportu.
Autor. PGZ SA
Reklama

Komentarze (10)

 1. Książę niosący na plecach białego konia

  Jakie są plany produkcyjne Black Cat 2PL w Warszawie przy wsparciu środków z Seulu?

 2. Patryk.

  Nasza zbrojeniówka jest utrzymywana jedynie przez nasze wojsko. Aby eksportować, to trzeba sprzedawać w swoim kraju. A u nas zamówienia są mizerne, więc trudno coś wyeksportować. Z innej beczki: nasze wojsko "uwala" projekty, nawet te które samo zainicjowało (Kryl, Loara, Borsuk - to nie pomyłka, Iryda) - firmy straciły czas, kasę na projekty (czasem jest zapłata za dokumentację lub prototyp), a produkcji nie ma. A z czegoś trzeba utrzymać wydziały produkcyjne. Z innej beczki: większe zakupy są polityczne i wtedy wojsko ma mniej do powiedzenia. Widać to szczególnie w ostatnich latach - nieszczęsny Krab vs. K9, ale też pozytyw w tym kontekście: Grot dla WOT. Z innej beczki: państwowy PGZ nie chce eksportować. Nie raczyli wystartować w żadnym przetargu, na Kraby, Borsuki, Groty; na jeden się spóźnili. Nawet nie spróbowali. Suma sumarum: jeszcze długo nie będzie znacznego eksportu z państwowej zbrojeniówki.

 3. Patryk.

  Na ilustracji kierunków eksportu różnej broni i usług jest MSBS Grot - do Afryki. A przecież przy okazji kolejnych krytycznych uwag do Grota Błaszczak informował, że Ukr zamówiła karabinki. Nawet niniejszy portal ponoć coś o tym wiedział. A na ilustracji tego nie ma. Wygląda na to, że to było kłamstwo.

 4. patriota39

  Tutaj potrzebna jest skala porównawcza. Duże sukcesy na rynkach państw europejskich odnoszą od czasu wybuchu wojny na Ukrainie Izrael, Korea Poludniowa, Turcja. Konkretne umowy podpisują tradycyjnie Francja, Niemcy, Włochy. Na tym wymagającym rynku dobrze radzą sobie Czesi (przynajmniej są zadowoleni z efektów). Gdzie polska bron, uzbrojenie odnoszą sukcesy? Które państwo zdecydowało się na podpisanie kontraktów z Polską? Czy polskie zakłady potrafią skorzystać z istniejącej koniunktury i osiągnąć wymierne zyski? Suche fakty, zestawione obok siebie liczby pozwolą na stworzenie wiarygodnego obrazu.

 5. Odyseus

  Cała sprzedaż eksportowa to Kraby na UA a reszta to drobnica , wychodzi tylko na to że PGZ działa jak z czasów PRL-u , jak mi Państwo nie kupi i nie załatwi to nic nie robię ... nie potrafią ani stworzyć realnej produkcji , ani marketingu ani niczego sami samodzielnie sprzedać i wyeksportować za granicę . MON , MON-em , AU - Agencją ale firma to firma , ma produkować , sprzedawać , zarabiać i tu wojsko ma rację; pierw pytamy się krajowych producentów , jak nie są w stanie w danym czasie nam czegoś dostarczyć szukamy zagranicznych a nie niańczymy PGZ które powie może zrobimy , może nie , zobaczymy tylko dajcie nam kontrakt - bo tak to z tego co widać wychodzi

 6. ANDY

  gdyby nie skandaliczne (chyba celowe działania) IU a teraz AU to ten wynik byłby dużo lepszy ... np. zakup granatników całkowice z półki od Norwegów pomimo wielu propozycji ze strony krajowych przedsiębiorstw ... nie odebranie granatników wielostrzałowych doskonale spisujących się na Ukrainie ... nie podpisanie umowy na Pirata i storpedowanie Moskita ... można by tak wymieniać ale to tylko drobnica ... o skandalicznych szybkich zakupach na dalekim wschodzie np. K 9 zamiast zwiększenia produkcji Kraba i tp nie chcę wspominać ...

  1. Odyseus

   @Andy - Agencja Uzbrojenia i wszystko jasne ... sama zmiana nazwy z inspektoratu na agencję niczego jak widać nie poprawiły w działalności tego nie wiadomo dla kogo działającego tworu

 7. staryPolak

  jak się patrze na wyniki HSW w 2015 r to mi skóra na grzbiecie cierpnie. O mały włos i bylibysmy dziś w nieciekawej sytuacji.

  1. tkin ważny

   Stary Polak - Ile było w 2016 a w 2021 to ile? Mnie skóra cierpnie na widok 2024 i dalej w porównaniu z Rosją. Dziś sytuacja jest o wiele gorsza niż w 2015 r. Wtedy mieliśmy 10 lat na wyjście z jakąkolwiek produkcją, i byliśmy bez długów teraz mamy czas na dozbrojenie 3 lata i same długi. Miliardy poszły na pólkę, bez ofsetu i technologii I PRODUKCJI. Myślmy swoim rozumem a nie słuchajmy defiladowych decydentów oni i tak nie mają pojęcia czego dokonali. ... . Straciliśmy czas i pieniądze co zostało? Pójść z bagnetami na czołgi, bo rezerw starczy nam na 2 tygodnie pełnoskalowej wojny, może mniej. Amunicja głupcze, logistyka. Parafraza.

  2. Szczupak

   Stary Polak. Właśnie jako jedyna spółka z PGZ to HSW coś zrobił. Przed wejściem do grupy kupił Fabrykę jelacza. Dopiero 2 lata temu pozbył się produkcji cywilnej, która ciągnęła firmę na dno. Nie taki był plan tworzenia PGZ w latach 2013-2015. Niestety MON nie kupował od PGZ a kolejne projekty oprócz wieży agencja uzbrojenia i MON odrzucały. I tak mamy zakupy z Korei I olbrzymi zastój w produkcji choćby Kraba.

 8. Dudley

  Jakiego eksportu? Tych parę piorunów, to eksport? Nie mamy żadnych rynkowych sukcesów. Opss jest jeden, eksport trotylu, ktirego produkcja jest tak toksyczna dla środowiska, że rozwinięte państwa nie chcą mieć tej produkcji u siebie.

  1. Szczupak

   Prawie cały zysk z eksportu to Kraby. PO stworzyło PGZ by to w naszych fabrykach produkowany był sprzęt dla naszego wojska. Oczywiście PIS wszystko zepsuł I zmarnował kilka lat a teraz się nam palą 4 litery. Jedyne co robili to zmieniali prezesów ( 7 prezesów w ciągu 8.lat rządów i to tylko na stanowisku prezesa PGZ). Duża zaś część dochodów PGZ to HSW- Kraby i jelcze- choć dalej WP nie ma możliwości ich napraw. Bumar to trup a jedyne co robi dla Polski.to truje kanał Gliwicki na takim poziomie jak Nitro truje Wisłę.

 9. Thorgal

  Więcej umów, zysku a prototypu CBWP nie potrafią....

 10. rwd

  Jak to dziś wyraził się o ich działalności gen. Skrzypczak - bajki z mchu i paproci.

Reklama