Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

PGZ razem z uczelniami walczy o Narew. „Komercjalizacja wyników prac B+R”

Fot. PGZ.
Fot. PGZ.

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała porozumienie z WAT i Politechniką Warszawską, w celu włączenia do prac badawczo-rozwojowych związanych z programem obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew. Podczas inauguracji nowej siedziby Grupy sygnowano również umowę o stworzeniu konsorcjum oferującego Bezzałogowe Statki Powietrzne oraz porozumienia o współpracy z placówkami naukowymi.

Umowa o współpracy w ramach programu Narew została podpisana pomiędzy PGZ a Politechniką Warszawską oraz Wojskową Akademią Techniczną, w ramach konsorcjum zawiązanego wcześniej przez Grupę w celu budowy systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu dla Wojska Polskiego.

PGZ podkreśla, że porozumienie, które włączy uczelnie do procesu badawczo-rozwojowego związanego z programem Narew ma na celu między innymi kształcenie w kraju specjalistów (w tym w dziedzinie technologii rakietowych) oraz tworzenie miejsc pracy. Grupa uczestniczy w dialogu technicznym w zakresie systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu.

Przy okazji otwarcia nowej siedziby Grupy 6 maja podpisano również porozumienie ramowe o współpracy z Politechniką Warszawską, Wojskową Akademią Techniczną, Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Instytutem Technologii Eksploatacji – Państwowym Instytutem Badawczym, Radomskim Centrum Innowacji oraz Agencją Rozwoju Przemysłu SA. Dokument ma na celu komercjalizację wyników prac badawczo-rozwojowych i badań naukowych, z wykorzystaniem infrastruktury radomskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński podkreślił, że zawarte umowy mają w założeniu umożliwić także prowadzenie prac w celu opracowania technologii dla sektora cywilnego.

Podpisane dziś [porozumienia - red.] pozwolą na realizację projektów badawczo-rozwojowych, które będzie można wykorzystać przy produkcji m.in. nowoczesnych systemów uzbrojenia, ale także w sektorze cywilnym. (…)Te rozwiązania i know-how, dotychczas stosowane wyłącznie na potrzeby wojska, powinny znaleźć zastosowanie także sektorze cywilnym, m.in. w branży energetycznej i górnictwie, ale także w projektach realizowanych przez inne przedsiębiorstwa, w szczególności z sektora MŚP

Minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński

Sygnowano również porozumienie pomiędzy Grupą a Agencją Rozwoju Przemysłu. List intencyjny dotyczy wykorzystania Platformy Transferu Technologii. Ma ona służyć gromadzeniu informacji o technologiach i wynalazkach, a także o zapotrzebowaniu przemysłu na innowacyjne rozwiązania.

Podpisano także umowę o stworzeniu konsorcjum w celu dostawy bezzałogowych statków powietrznych. W jego skład wchodzą oprócz PGZ także PIT-RADWAR, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych oraz Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy. Konsorcjum będzie proponować Siłom Zbrojnym między innymi systemy E-310, opracowane wspólnie przez PIT-RADWAR i Eurotech.

Nie zwalniamy tempa i w nieco ponad 8 miesięcy od rozpoczęcia działalności operacyjnej finalizujemy cztery istotne dla PGZ oraz polskiej gospodarki umowy, które pozwolą nam na dalszy rozwój

prezes PGZ Wojciech Dąbrowski

Prezes PGZ Wojciech Dąbrowski odniósł się do zawartych umów. Wskazał, że podpisane porozumienia pozwolą Grupie na dalszy rozwój. Według prezesa Wojciecha Dąbrowskiego PGZ zabezpiecza możliwości realizacji i finansowania projektów badawczo-rozwojowych, umożliwiając tym samym osiągnięcie sukcesu komercyjnego w przyszłości.

 

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. Janek

    Takie obszerne konsorcjum to wprost idealna przechowalnia na lata dla ludzi oderwanych od rzeczywistości biznesowej. Wyprodukują po latach latającą wersję sławnej korwety Gawron.

  2. SUN

    i co dalej?

  3. INKA

    Pewnie, że PGZ nie zwalnia tempa, ale z rozbiórką firm, które weszły w jej skład. Podpisane umowy? TYLKO DLA "FAWORYZOWANYCH SPÓŁEK" w których zatrudnieni są najbliżsi, znajomi i zanajomi - znajomych. A co z pozostałymi Zakładami Panie Prezesie? Ma Pan już plan sprzedaży pozostałych Spółek?????

  4. malaga

    Ciągle jakieś konsorcja i konsorcja. Niech ci uczelniani "specjaliści" pokażą choć jeden porządny wyrób na poziomie europejskim wtedy uwierze, że coś potrafią.Ile oni już podpisali tych porozumień to głowa boli, a nic nie potrafią skonstruować.

  5. Tomcat

    Będzie jak z Krabem na końcu po wydaniu paru mld kupimy gotowy projekt od innych. Może w kwestii radaru sa coś w stanie podziałać ale reszta ...... .? Jak idzie modernizacja leoparda, jak wyglada budowa korwet wersja PL ? Chcielibyśmy wszyscy mieć produkty made in poland ale zakłady musza naprawdę być zarządzane nowocześnie a nie wygrywać przetargi dzięki związkom zawodowym.

    1. renard_astucieux

      Przetarg na śmigłowiec rozstrzygnięto wbrew naciskom związkowym. I już rusza Sejmowa Komisja Śledcza.......

  6. kriss

    Tam tylko zawiązują nowe konsorcja :) Dzielą stołki i hajs :) Sensownych produktów żadnych tylko jakieś modele ze sklejki i kartonu za grube miliony :) BY żyło sie lepiej ;)

Reklama