Reklama

PCO podsumowuje 2015 rok

  • System Tytan opracowywany przez PCO. Fot. PCO
    System Tytan opracowywany przez PCO. Fot. PCO
  • NPL-1T “Agat”. Fot. M.Dura
    NPL-1T “Agat”. Fot. M.Dura
  • Gogle noktowizyjne SZPAK. Fot. Maksymilian Dura
    Gogle noktowizyjne SZPAK. Fot. Maksymilian Dura
  • Ryszard Kardasz, prezes zarządu PCO S.A. Fot. Defence24.pl
    Ryszard Kardasz, prezes zarządu PCO S.A. Fot. Defence24.pl

Firma PCO S.A. dokonała podsumowania roku 2015. Jej prezes zarządu, Ryszard Kardasz, omówił kluczowe projekty i wydarzenia minionych 12 miesięcy.

Zdaniem Ryszarda Kardasza, prezesa zarządu PCO S.A., miniony rok był okresem dynamicznego rozwoju spółki, która skupiła się na wyrobach związanych z technologią termowizyjną. Firma opracowała pierwszą polską lornetkę termowizyjną NPL-1T AGAT, przygotowany został też Zestaw Modyfikacyjny Kamery Termowizyjnej do czołgów PT-91 Twardy, wykorzystywanych w Wojsku Polskim, bazujący na wcześniej przeprowadzonych pracach nad kamerą KLW-1 ASTERIA. Do oferty firmy PCO trafił również Peryskopowy Celownik Termowizyjny PCT-72, przeznaczony dla czołgów rodziny T-72.

Produkty PCO zostały docenione przez ekspertów, czego dowodem jest nagroda Defender przyznana kamerze KLW-1 podczas XXIII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Nagrodzono też gogle noktowizyjne PNL-2ADM „SZPAK”, wyróżnione tytułem Jakość Roku – Złoto oraz Medalem Europejskim BCC, a także I nagrodą w konkursie Lider Bezpieczeństwa Państwa, organizowanym przez Stowarzyszenie Dostawców na Rzecz Służb Mundurowych.

Innym sukcesem firmy kierowanej przez prezesa Kardasza jest wybór oferty PCO w postępowaniu na dostosowanie kamery termowizyjnej KLW-1 Asteria do pracy w celowniku DNRS-288 wieży Hitfist-30P montowanej na podwoziu KTO Rosomak.

Do kluczowych projektów PCO w 2015 r. należał także Zaawansowany System Walki TYTAN, którego program zakłada stworzenie zaawansowanego indywidualnego systemu wyposażenia żołnierza przyszłości, w skład którego ma wchodzić sześć podsystemów: uzbrojenia, C4I, obserwacji i rozpoznania, ochrony, przenoszenia oraz umundurowania. Prace nad systemem TYTAN toczyły się zgodnie z planem, w czerwcu minionego roku skompletowano osiem modeli zestawów ZISW TYTAN, które przetestowano w warunkach terenowych na Wojskowej Akademii Technicznej. We wrześniu odbyło się także seminarium z udziałem przedstawicieli MON, na którym przedstawiono przebieg dotychczasowych prac nad systemem i każdym z jego elementów oraz wnioski z badań, w tym propozycje zmian do obowiązujących wymagań. Tym samym zakończono prace nad I etapem programu, a obecnie trwają ustalenia założeń taktyczno-technicznych, jakie ma spełniać system.

Prezes zarządu PCO uznał również, że istotnym dla kierowanej przez niego spółki wydarzeniem była październikowa I Konferencja Optoelektroniczna organizowana przez PCO S.A. przy współudziale Wojskowej Akademii Technicznej, Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki oraz Politechniki Warszawskiej pod hasłem „Optoelektronika dla bezpieczeństwa państwa i obywateli”. Konferencja została w całości poświęcona tematom optoelektroniki, w tym termowizji oraz fotoniki, która zgodnie ze Strategią Europa 2020, należy obecnie do jednej z kluczowych technologii UE.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele spółek przemysłu obronnego, uczelni technicznych, instytutów naukowo-badawczych, MON oraz Wojska Polskiego.

WIDEO: Większa skuteczność. Nowa amerykańska broń w Polsce
Reklama

Komentarze (2)

  1. tom

    pitu pitu - podajcie ile czego sprzedano a nie co zrobiono w jednym egzemplarzu

  2. hiena

    Jaki zysk? i ile tego zysku pochodzi z eksportu???

Reklama