Przemysł Zbrojeniowy

Panzer III już w WZMot. Renowacja unikalnego pojazdu

Fot. WZMot Poznań
Fot. WZMot Poznań

Pozyskany z Norwegii zabytkowy czołg Pz.Kpfw III dotarł do Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu. We współpracy z poznańskim Muzeum Broni Pancernej zostanie zrealizowana renowacja tego unikalnego pojazdu. 

Niemiecki czołg Pz.Kpfw III Ausf. N stał przez wiele lat zabetonowany na jednym z norweskich lotnisk. Początkowo pełnił on rolę bunkra, potem magazynu. Zalany betonem pojazd stał zapomniany aż do 2006 roku. Dzięki wsparciu polskiego MSZ Panzer III został pozyskany do zbiorów Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Stefana Czarnieckiego. Muzeum zwróciło się do WZMot o pomoc przy renowacji nowego eksponatu.

Jest to jeden z 308 pojazdów wyprodukowanych w wersji Pz.Kpfw III Ausf.H. Ten konkretny wóz został zmodyfikowany do standardu N i uzbrojony w działo  7.5 cm KwK 37 L/24. Prawdopodobnie służył wówczas na froncie wschodnim skąd trafił w 1944 roku do Norwegii. Tam został zajęty przez wojska brytyjskie, a następnie przekazany Norwegom.

Jak łatwo się domyślić, pokryty przez dekady tonami betonu pojazd jest w bardzo dużym stopniu zniszczony. Nie pomogło też trzymanie Panzer III „pod chmurką” od wydobycia w 2006 roku do 2013 roku, gdy trafił do poznańskiego muzeum. Niedawno czołg został przetransportowany do Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu.

Tu rozpoczyna się żmudny proces doprowadzania pojazdu do pierwotnego stanu. Zostanie oczyszczony, ubytki pancerza będą uzupełnione. Następnie rozpocznie się odbudowa pozostałych elementów. Część brakujących komponentów, takich jak silnik, skrzynia biegów i gąsienice, zostanie przekazanych przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. To czego nie uda się uzupełnić w ten sposób, trzeba będzie zrekonstruować od podstaw.

Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne posiadają doświadczenie w programach renowacji. W 2009 roku, pomimo braku odpowiedniej dokumentacji, zakłady odtworzyły wiele elementów niemieckiego działa samobieżnego Sturmgeschütz IV z okresu II wojny światowej, które również znajduje się w zbiorach poznańskiego Muzeum Broni Pancernej.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.