Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pancerny "wyścig" Indii i Pakistanu w górach

Czołg Al-Zarrar / Fot Siły Zbrojne Pakistanu
Czołg Al-Zarrar / Fot Siły Zbrojne Pakistanu

Władze Pakistanu ogłosiły, że jedna z jednostek pancernych tego kraju rozpoczęła pełnienie służby w warunkach wysokogórskich i określiły to mianem „rekordu świata”. Indyjskie siły zbrojne twierdzą jednak, że ich jednostki pancerne operowały na większej wysokości.

Nie zostały podane szczegóły dotyczące modelu czołgu, numeracji ani dokładnego miejsca dyslokacji jednostki. Na zdjęciu umieszczonym na Twitterze przez byłego dowódcę Armii Zachodniej Pakistanu, obecnie jednego z urzędników w Biurze Prasowym ministra obrony znajduje się jednak czołg pakistański Al-Zarrar (głęboka modyfikacja chińskiego Typu 59, zakładającą dodanie pancerza reaktywnego, systemu ostrzegającego przed opromienieniem laserem, komputera kierowania ogniem, zastosowanie gładkolufowej armaty kalibru 125 mm oraz silnika o mocy 720 KM). W komunikacie pada określenie:

Pakistański Korpus Pancerny ustanowił nowy rekord, wprowadzając czołgi w niesamowitym najwyższym punkcie o wysokości 12 000 tys. stóp (3167 metrów ) nad poziomem morza. Punkt ten znajduje się naprzeciwko gór Torra Bora w prowincji Nangarhar w Afganistanie. Sześć godzin od wydania rozkazu. To pierwszy raz, kiedy kraj pobił taki rekord.

Lt Gen K J Singh

Jak należało się spodziewać, niemal natychmiast odpowiedziały na tę sytuację Indie. Według New Delhi nie jest to od dawna rekord. Władze Indii miały bowiem dyslokować jednostkę pancerną do bazy położonej na wysokości 15 200 stóp (ok. 4600 m n.p.m.), a znajdującej się w miejscowości Tangse w prowincji Wschodni Ladakh. Z kolei pierwsze indyjskie jednostki pancerne, na wysokości wskazanej władze w Islamabadzie, miały się pojawić jeszcze w okresie wojny między tymi dwoma państwami w latach 1947-48.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Roman

    Jak tak dalej pójdzie to te "wyścigi" skończą się tym iż czołgiści Pakistanu i Indii będą używać masek tlenowych jeżdżąc gdzieś w wysokich partiach gór Karakorum, albo też w wnętrzu czołgu dla załogi będzie utrzymywane stałe nadciśnienie powietrza aby załoga miała czym oddychać.

  2. Głos rozsądku

    I pomyśleć że kiedyś Indie i Pakistan stanowiły jeden wielki kraj ale Brytyjczycy w myśl idei: dziel i rządź stworzyły dwa wrogie obozy zakwaszone konfliktem religijnym.... A po co im wojny...

Reklama