Przemysł Zbrojeniowy

Pancerny "wyścig" Indii i Pakistanu w górach

Czołg Al-Zarrar / Fot Siły Zbrojne Pakistanu
Czołg Al-Zarrar / Fot Siły Zbrojne Pakistanu

Władze Pakistanu ogłosiły, że jedna z jednostek pancernych tego kraju rozpoczęła pełnienie służby w warunkach wysokogórskich i określiły to mianem "rekordu świata". Indyjskie siły zbrojne twierdzą jednak, że ich jednostki pancerne operowały na większej wysokości.

Nie zostały podane szczegóły dotyczące modelu czołgu, numeracji ani dokładnego miejsca dyslokacji jednostki. Na zdjęciu umieszczonym na Twitterze przez byłego dowódcę Armii Zachodniej Pakistanu, obecnie jednego z urzędników w Biurze Prasowym ministra obrony znajduje się jednak czołg pakistański Al-Zarrar (głęboka modyfikacja chińskiego Typu 59, zakładającą dodanie pancerza reaktywnego, systemu ostrzegającego przed opromienieniem laserem, komputera kierowania ogniem, zastosowanie gładkolufowej armaty kalibru 125 mm oraz silnika o mocy 720 KM). W komunikacie pada określenie:

Pakistański Korpus Pancerny ustanowił nowy rekord, wprowadzając czołgi w niesamowitym najwyższym punkcie o wysokości 12 000 tys. stóp (3167 metrów ) nad poziomem morza. Punkt ten znajduje się naprzeciwko gór Torra Bora w prowincji Nangarhar w Afganistanie. Sześć godzin od wydania rozkazu. To pierwszy raz, kiedy kraj pobił taki rekord.

Lt Gen K J Singh

Jak należało się spodziewać, niemal natychmiast odpowiedziały na tę sytuację Indie. Według New Delhi nie jest to od dawna rekord. Władze Indii miały bowiem dyslokować jednostkę pancerną do bazy położonej na wysokości 15 200 stóp (ok. 4600 m n.p.m.), a znajdującej się w miejscowości Tangse w prowincji Wschodni Ladakh. Z kolei pierwsze indyjskie jednostki pancerne, na wysokości wskazanej władze w Islamabadzie, miały się pojawić jeszcze w okresie wojny między tymi dwoma państwami w latach 1947-48.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.