Przemysł Zbrojeniowy

Pancerne Bastiony dla Kosowa

Fot. AM General
Fot. AM General

Spółka AM General poinformowała, że 22 kwietnia br. odbyła się uroczystość przekazania trzech kołowych transporterów opancerzonych Bastion dla kosowskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Jak się okazało, nie był to pierwszy wyraz wojskowo-policyjnych kontaktów Kosowa z amerykańską firmą.

Uroczystość się odbyła w miejscowości South Bend w stanie Indiana, przed siedzibą spółki. Czołowy amerykański dostawca wozów taktycznych i systemów mobilności przekazał kosowskiemu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych trzy transportery opancerzone Bastion. Beneficjentem tej dostawy mają być jednostki specjalne (Direkcija Specialnih Jedinica) kosowskiej policji .

Nie jest to pierwszy wyraz współpracy spółki AM General z kosowskimi władzami. W ciągu ostatnich trzech lat firma dostarczyła prawie 200 pojazdów Humvee. Umowa na ich dostawę została podpisana 17 lipca 2018 roku pomiędzy AM General a Kosowskimi Siłami Bezpieczeństwa (KSF – Kosovo Security Force).

Niespełna pół roku później, bo już pod koniec omawianego roku, odbyła się jedna z pierwszych dostaw amerykańskich wielozadaniowych pojazdów wysokiej mobilności HMMWV. Wtedy doszło do przekazania 24 pojazdów, w ramach wykazania pełnej aprobaty władz USA do polityki Republiki Kosowa. Beneficjentem były Kosowskie Siły Bezpieczeństwa, tymczasowej instytucji pełniącej szereg funkcji porządkowych i obronnych, takich jak rozminowywanie terenów czy zajmowanie się ratownictwem. Warto wspomnieć, że trwa powolny proces przekształcania sił bezpieczeństwa w regularną armię, jednakże odbywa się to przy międzynarodowym sprzeciwie Serbii i Rosji.

To dla nas zaszczyt, że Służby Policji w Kosowie wybrały naszą firmę na dostawcę kluczowych rozwiązań z zakresu mobilności w ramach wsparcia misji organów ścigania, co stanowi kontynuację naszej długotrwałej współpracy z regionem. Ta dostawa wskazuje na znaczenie partnerstwa strategicznego z Arquus, aby spełniać wymagania naszych klientów międzynarodowych

Nguyen Trinh, wiceprezes wykonawczy AM General ds. obrony międzynarodowej
Reklama
Reklama

Jak podkreśliła spółka AM General, Bastion będzie elementem wspomagającym działania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Kosowa w zakresie ochrony bezpieczeństwa obywateli. Nowe opancerzone transportery dołączą do pojazdów HMMWV dostarczonych w ciągu ostatnich trzech lat, w tym HMMWV M1152 Cargo Truck (2-drzwiowy, M1165, Cargo Truck (4-drzwiowy) oraz M1151. Pojazdy te mają różne poziomy opancerzenia, a więc w zależności od wariantu nadają się do różnych operacji wojskowych czy policyjnych.

Zaprojektowany przez francuską spółkę Arquus (dawniej Renault Trucks Defence) Bastion jest 12-tonowym transporterem opancerzonym z napędem na cztery koła. Pojazd posiada opancerzony kadłub, który zapewnia ochronę dla nawet dziesięcioosobowej załogi przed zagrożeniami balistycznymi, minami i improwizowanymi ładunkami wybuchowymi. Posiada 180 konny (lub 215 konny, w zależności od wariantu) silnik, zdolny do rozpędzenia transportera do prędkości 110 kilometrów na godzinę. Maksymalny zasięg przy pełnym zbiorniku paliwa jest szacowany na 1 000 kilometrów. Pojazd bez większych problemów może pokonać dowolne wzniesienie, o nachyleniu do nawet 60 procent. Jego uzbrojenie może stanowić karabin maszynowy kalibru 7,62 mm lub 12,7 mm, obsługiwany ręcznie jak i zdalnie.

Opracowanie PAP/Defence24.pl

Komentarze