Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nowy wóz rozpoznawczy dla USMC

Fot. Textron Systems
Fot. Textron Systems

Textron Systems, amerykański producent opancerzonych wozów bojowych, poinformował 9 grudnia 2022, o przekazaniu Korpusowi Piechoty Morskiej USA pierwszego egzemplarza wozu rozpoznawczego ARV (Advanced Reconnaissance Vehicle) nazwanego przez producenta Cottonmouth.

Reklama

Cottonmouth (nazwa gatunku węża- mokasyn błotny) to opancerzony wóz rozpoznawczy o trakcji kołowej 6x6, zdolny do pływania, który może występować w różnych konfiguracjach, wóz opracowany jest w ramach programu ARV jako następca kołowych wozów bojowych 8x8 rodziny LAV-25.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Dostarczony pojazd to pierwszy faktyczny prototyp, zbudowany na bazie doświadczeń z demonstratorem technologii, oznaczonym jako Alfa. Wóz został dostarczony korpusowi piechoty morskiej i rozpoczął badania państwowe, w centrum testowym w Nevadzie, badania prototypu potrwają przez cały rok 2023.

Cottonmouth jest nie tylko pojazdem rozpoznawczym ale wielozadaniową platformą mającą za zadanie zależnie od konfiguracji, prowadzenie rozpoznania poprzez gromadzenie i przekazywanie danych, walkę radioelektroniczną, czy też integrację z bezzałogowymi systemami rozpoznawczymi i uderzeniowymi.

Czytaj też

Masa wozów ARV ma nie przekraczać 18500 kg, pozostałe dane dotyczące pojazdu Cottonmouth nie są obecnie ujawnione, wiadomo jedynie, że demonstrator technologii Alfa uzbrojony został w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Kongsberg RS6 wyposażony w wielkokalibrowy karabin maszynowy M2HB 12.7 mm, oraz wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (3)

  1. Filemon19

    Pilny update na zdjęciu widać turbinę do pływania Co za sprytny wózek

  2. Pucin:)

    Wszyscy mają KTO-sześciokołowce a WP nadal nie posiada ani KTO sześciokołowca ani KTO-modułowego-czterokołowca!!!! Tylko z buta mości panowie!!!! :)

  3. Filemon19

    Podsumowując M1117 to 4x4:textron i te wz wspiera Ukrainę ponieważ 2000 sztuk wyprodukowano A teraz to cacko jeżeli duża ilość to zejdzie poniżej 1$mln sztuka Hanwha Tigon 6x6 plus RCWS to 1$ mln

Reklama