Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nowy transporter, Leopardy i sprzedaż broni w USA. Plany Pegaza na 2015 rok

W rozpoczynającym się roku Polska Grupa Zbrojeniowa zamierza kontynuować działania związane z procesami konsolidacyjnymi. Wdrażane środki mają pozwolić między innymi na zwiększenie efektywności wykorzystania potencjału produkcyjnego oraz prowadzonych projektów badawczo-rozwojowych. Przewiduje się między innymi rozpoczęcie procesu modernizacji polskich czołgów Leopard 2A4, prac nad nowego typu kołowym transporterem opancerzonym 6x6 oraz sprzedaży broni w Stanach Zjednoczonych.

Prezes Zarządu Grupy Wojciech Dąbrowski podkreśla, że w 2015 roku PGZ będzie się koncentrować na zwiększeniu stopnia integracji spółek, które zostały włączone do Pegaza w ramach konsolidacji polskiego potencjału przemysłowo-obronnego. Zwraca uwagę, że jednym z celów powołania grupy było przyspieszenie realizacji projektów modernizacji Sił Zbrojnych, takich jak Leopard 2PL czy artyleryjski program Regina, w ramach którego powstają armatohaubice Krab.

Ale PGZ powstała także po to, by oprócz wzięcia szerokiego udziału w modernizacji polskiej armii rozwiązać takie "węzły gordyjskie", jak modernizacja Leopardów czy produkcja Krabów.

Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGZ

W bieżącym roku Grupa zamierza zwiększyć efektywność wykorzystanego potencjału produkcyjnego, czemu służyć ma planowane przeprowadzenie przeglądu możliwości poszczególnych przedsiębiorstw. Co więcej, wdrożona ma zostać spójna polityka finansowa, a nadzór właścicielski nad podległymi spółkami zostanie rozszerzony. Ponadto, władze PGZ zamierzają podjąć środki w celu poprawy wymiany informacji pomiędzy podmiotami należącymi do Grupy oraz uporządkowania nakładów przeznaczanych na prace badawcze i rozwojowe.

W 2015 roku skupimy się nad integracją biznesową naszych spółek. Musimy wykorzystać ich potencjał, utrzymać zatrudnienie i zawalczyć o najwyższą jakość oraz innowacyjność produktów.

Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGZ

Polska Grupa Zbrojeniowa planuje w bieżącym roku rozpoczęcie prac nad modernizacją polskich czołgów Leopard 2A4, a także nad opracowaniem nowego typu kołowego transportera opancerzonego w układzie 6x6. Kontynuowane będą działania związane z wytwarzaniem armatohaubic samobieżnych Krab, również w kontekście pozyskania w grudniu ubiegłego roku licencji na podwozia południowokoreańskich systemów artyleryjskich K9.

PGZ podkreśla, że nadal prowadzone będą prace nad nowym bojowym wozem piechoty, zestawem przeciwlotniczym bliskiego zasięgu Poprad, radarami Bystra czy programem żołnierza przyszłości Tytan. Zwraca uwagę, że przewidywane wyłonienie dostawców systemu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła oraz śmigłowców wielozadaniowych dla Wojska Polskiego powinno spowodować korzyści dla PGZ związane z realizacją obydwu programów.

Ilustracja: Polska Grupa Zbrojeniowa

W 2015 roku Wojsko Polskie otrzyma m.in. 5 tysięcy zakontraktowanych pocisków podkalibrowych 120 mm oraz transportery Rosomak (w tym pierwsze wozy w wariancie WRT). W bieżącym roku mają zostać zakończone prace rozwojowe nad moździerzem samobieżnym Rak. Nadal realizowane będą dostawy stacji radiolokacyjnych TRS-15.  Poza granicami kraju PGZ zamierza sprzedawać uzbrojenie wytwarzane w Fabryce Broni „Łucznik” – Radom na rynek cywilny w Stanach Zjednoczonych. Będą również realizowane dostawy karabinów Beryl do Nigerii oraz zestawów przeciwlotniczych Grom na Litwę. Do eksploatacji trafić ma także statek badawczy, przeznaczony dla uniwersytetu w Goeteborgu. W perspektywie PGZ będzie dążyć do znacznego zwiększenia eksportu.

Polska Grupa Zbrojeniowa składa się z ponad 30 spółek, prowadzących działalność w branży zbrojeniowej, stoczniowej, offshore, nowych technologii i nieruchomości. Zatrudnia kilkanaście tysięcy pracowników, a szacowane roczne obroty wynoszą około 5 mld zł. W ubiegłym roku, po rozpoczęciu działalności operacyjnej we wrześniu podpisano umowę na zakup w Korei Południowej licencji na podwozia armatohaubic samobieżnych Krab. Stworzono również konsorcjum, oferujące rozwiązania przeznaczone do systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew. Grupa została zaproszona przez Inspektorat Uzbrojenia do dialogu technicznego w tym zakresie.  PGZ przygotowała propozycję udziału w programie modernizacji polskich sił zbrojnych w projektach: pancernym, marynarki wojennej, systemów bezzałogowych oraz „rakietowym”.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (26)

  1. kraqss

    a może by z tych felernych podwozi od krabów zrobic transportery opancerzone?? bo przecież coś z nimi trzeba będzie zrobić. na złom szkoda. a gzie trafiła wież 120mm od andersa? wie ktoś?

  2. zalew

    Prawda est niestety smutne i dołująca. Zarówna w fabrykach zbrojeniowych jak i przede wszystkim w MONie panuje głęboka komuna mentalna przez, którą są marnowane grube miliony złotych z naszych podatków. Przykłady: 1.Gawron-zmarnowany czas i mnóstwo pieniędzy. Trzeba było sprawniej poprowadzić projekt korwet a tak bedzie najdroższy patrolowiec świata 2.Krab- pękajace kadluby bo jakis paprak dobral zlej jakosci blachy z zapasów, rozpadający się silnik(chłodzenie) 3.Leopard- Skandal do kwadratu! Zużyte graty z niemieckimi karabinami i sprzetem towarzyszącym. Czy ktos wogóle pomyslał przez chwilę podpisując kontrakty czy polski przemysl cos bedzie z tej operacji cos mial? Teraz się okazuje, ze modernizacja bedzie pod dyktando Niemców i to oni na tym wyjdą najlepiej. Zostaną radiostacje analogowe i nawet optyka nie bedzie nowoczesniejsza (szok!!!) Polecam artykuł w Raport-wto 4.Rosomak- tak, tak przez dziesięc lat nie dorobilismy się ani wozu wsparcia ogniowego ani wersji z rakietami ppanc, a po poligonach smigają radośnie nieuzbrojone wozy w wersjach podstawowych!

    1. wolf

      Z tymi zużytymi gratami to przesadziłeś. Leo 2 w wersji A 5 to najnowocześniejszy czołg w tej części Europy. Jak zmodernizują A4 będziemy mieli wyposażenie ciężkiej dywizji pancernej. Co do reszty punktów zgoda.

    2. EUropa

      Wolf ma racje! Zreszta, to takie polskie (pawlakowo-kargulowe) jest, ten pretensjonizm! Kazdy ma tylko Polsce dawac wszystko za free i jeszcze potem dalej doplacac najlepiej do tego! Leopard 2 "idzie jak cieple buleczki" i jest mnostwo chetnych na te czolgi. Kazdy producent postepuje tak jak KMW/Rheinmetall i tylko jakis fantasta lub dzieciak mysli, ze jest inaczej! To oni stworzyli te czolgi i dopoki jezdza oni zarabiaja na swojej wlasnosci intelektualnej - pomijajac fakt, ze gdyby to jakis BUMAR, OBRUM czy inne dziadostwo modernizowalo te czolgi, to wyszloby wielkie nic! Zakup, utrzymanie, modernizacja itp sprzetu wojskowego kosztuje bardzo duzo i jak kogos nie stac to sory Winetou... Aha, te Leopardy to byl prezent a w przypadku A5 preferencyjna sprzedaz sasiadowi przez Bundeswehre a nie producenta tych czolgow! POlska nie ma najzwyczajniej kasy na modernizacje tych czolgow i dlatego takie szopki, zreszta jak ze wszystkim! Tylko fantasta wierzy, ze MW dostanie jakies nowe OP! Tylko fantasta wierzy, ze POlska kupi jakies helikoptery bojowe! O 64 F-35 czy innych bajkach nawet nie bede pisal!

  3. ja

    Dlaczego MON jest wręcz ZAKOCHANY w działkach 23mm? Na okrętach MW też królują 23mm Wróble. Żenada! Czas przejść, tam gdzie to możliwe, na 35mm z pociskami programowalnymi. Wówczas będzie to towar exportowy.

    1. spartakus

      Ciekawe jak zaprogramować taką amunicję do cełów poruszających sie z prędkością 600m/s po zmiennej trajektorii. Problem jest żeby go w ogóle uchwycić i zmierzyć odległość np laserem . Znając realia będą strzelać konwencjonalną amunicją do śmigłowców i samolotów szturmowych które jeszcze używaja klasycznych bomb i muszą zniżyć pułap i prędkość lotu . Generalnie 35 mm jest dobra bo ma znaczny zasięg 4000 m tylko czy strzelanie na taką odległość ma jeszcze sens przy szybko poruszającym sie obiekcie ?

    2. :O

      teraz to juz za pozno na 35mm, wprowadza za 15 lat gdzie beda rownie archaiczne jak dzisiaj 23mm, niech sie biora za lasery moze wreszcie sie z czyms wstrzela w czasie

  4. wolf

    Czy tam nie ma fachowców od zarządzania. Ile można się konsolidować. Programy modernizacyjne to jakaś fikcja. Dlaczego leoparda 2 a4 nie modernizują do standardu MBT Revolution. Jest opracowany i zastosowany w praktyce. Sprawa Gawrona, Kraba i udziału naszych firm w programie oplot to jakiś żart (tylko już śmiać się nie chce). Co z amunicją do kraba, co z rakietami byłyskawica, co z nowymi karabinkami????? Potrafimy w ogóle coś wyprodukować w państwowych firmach???? Bo te prywatne ( choć maja mały zakres rynku) jakoś dają radę.

    1. AntyMaruda

      MBT Revolution - to bardzo ograniczona modernizacja, jeśli odjąć elementy które może zapewnić PGZ, zostanie tylko do opancerzenie i to słabsze niż oferuje KMW. Gawron faktycznie leży, ale ten program w ogóle nie miał mieć miejsca. Krab dostanie podwozie od rzetelnego producenta i jest gotowy. Udział firm w programie OPLOT, jest taki jaki może być: opracują co warto; wyprodukują co warto i zaimportują co warto. Bez spiny jak przy Gawronie. Amunicji 155mm z naprowadzaniem Laserowym, brakuje zasadniczo drona z Laserem. Rakiety Błyskawica to niedawno rozpoczęty projekt i zważywszy że już widzieliśmy makiety, trzeba powiedzieć że całkiem szybko idzie. Nowe karabinki muszą tylko odfajkować testy wojskowe i jeszcze w tym roku trafią do produkcji - W tym punkcie naprawdę wymyślasz problemy pod swoją ideologię.

  5. zdzich

    Jak patrzę na "buzię" tego pana to zastanawiam się czy on kiedykolwiek zrobił coś dla Polski.Lub chociaż pomyślał o tym. Obserwuje sytuację na Ukrainie i widzę jakie tam jest zaangażowanie w rozwój armii.Jak szybko odtwarzają produkcję obronną.U nas pozoracja badań działań,związki zawodowe którym się wszystko należy.i....nie powiem więcej.Generalnie w sektorze gospodarki funkcjonuje hasło rodem z PRL-u:"Czy się stoi czy się leży 500 zł się należy". Zaangażowania żadnego,roszczenia maksymalne.Bo nam się należy.Niekończące się projekty 10,15,20-letnie.I wieczna propaganda sukcesu.Zaczniemy to,zaczniemy tamto.WAŻNIEJSZE JEST KIEDY SKOŃCZYMY.Czy w 2025 czy 2035 a może w 2040?Jaki będzie tego koszt gdy policzymy czas realizacji projektów?Co to w ogóle jest?XiX-wieczna manufaktura?czy znajdzie jakiś winny tej sytuacji?

    1. gahy

      niestety zdzichu, tak to od środka wygląda i nie wiem kiedy się skończy i jak

  6. Pugit

    Czyli strategia "próbujemy zapanować nad burdelem" trwa niezmiennie od lat...

  7. ja

    Na zdjęciu następny teoretyk. Praktyków powyrzucali na emerytury, pozwalniali a teraz ględzą o możliwościach. Na tym się kończy

  8. Icek

    Jeśli chodzi o eksport to w przeszłości dotyczył on wyrobów zbudowanych w oparciu o silniki PZL Wola. Obecnie możemy eksportować jedynie taczki, tle że tu rynek opanowany jest już przez Chińczyków.

  9. realista-praktyk

    Jeszcze będą kontynuowane prace nad Popradem? To kiedy wejdzie w końcu do produkcji ? Coś zaczynam wątpić w jego możliwości , słyszałem o próbach morskiej wyrzutni rakiet Fasta z rakietami Grom i wyrzutni naramiennej Grom DO TEGO SAMEGO CELU i okazało się że do celów szybko poruszających się lepsza jest ręczna wyrzutnia - człowiek szybciej złapie cel . Fastą też obsługuje operator , który ma szerokie zobrazowanie sytuacji widzi cel , słyszy go , celuje ale jednak rakieta jest na obrotowej podstawie (wyrzutni) i nie jest tak szybka .

    1. Snooker

      Poprad jest już nawet na wyposażeniu i w ofercie zagranicznej. Tyle że nie można poprzestawać na samym skompletowaniu systemu, tylko trzeba go rozwijać, stąd ten nowy radar. Może nawet dołączą do systemu Hydrę, dotychczas było to nie możliwe bo u integratora (PHO), producent działek 35mm (HSW) był na cenzurowanym.

  10. Wolak

    Sratatata!! Już od siedmiu lat słyszymy podobne obiecanki cacanki i co ?! Nic !! Kto dopuścił do likwidacji PZL Wola ??? Nowe kierownictwo Pegaza powinno zrobić wszystko aby ponownie uruchomić ten zakład a nie podpisywać umowy z niemcami o "montażu silników" MTU !! Tak montażu !! Nigdy w życiu niemcy nie zgodzą się aby w Polsce do ich silników powstawało cokolwiek więcej niż USZCZELKI !! PLZ Wola dawała jeszcze szansę na jakiekolwiek kontrakty dla Bumaru z Indiami i innymi państwami Azji , bez nowych silników nikt już nic tam nie zamówi ...

    1. STOMIL

      Takich uszczelek też już nie zrobią w Polsce. Silniki - kończą wyburzać PZL WOLA. - może już skończyli.

    2. woytec

      Nie było sensu utrzymywania PZL przy śladowych zamówieniach ze strony wojska i braku zamówień eksportowych. Dla kilku silników rocznie nie opłaca się utrzymywać fabryki. Taniej jest kupić. Na produkcję w całości pojazdów opancerzonych stać obecnie jedynie największe kraje, a my przecież nie jesteśmy żadną potęgą. O kontraktach eksportowych z Indiami i Azją możemy obecnie jedynie snuć fantazje. To bardzo duże rynki, ale wymagające. Tymczasem Bumar nie ma niczego nowoczesnego w ofercie. Była szansa na współpracę z Hindusami przy projekcie BWP na bazie Andersa ale ją zaprzepaszczono. A teraz jeszcze doszła wpadka z podwoziem dla Kraba, po której chyba żaden kraj nie zaryzykuje kupna czegokolwiek w Bumarze. Chyba, że Bumar odpowiednio posmaruje...

    3. haz

      Niestety ale już za późno na uratowanie Woli bo ta fizycznie została zaorana

  11. 9 mm

    sedno a gawiedź sie cieszy

  12. NIE CENZUROWAĆ

    Krótka analiza tekstu prowadzi do wniosku, że dalej niszczony jest polski przemysł zbrojeniowy: 1. Prezes nie wie jakie ma moce i zdolności produkcyjne: TO CO I PO CO KONSOLIDOWAŁ? 2.Wspólna nowa polityka finansowa: KTO to zrobi? jeśli w zarządzie nie ma ani jednego prawdziwego finansisty. 3. Rozszerzenie nadzoru właścicielskiego : w ksh pojęcie nie występuje, nadzór sprawuje RN, PGZ może co najwyżej proponować WZA kandydatów do RN, którzy po powołaniu z mocy prawa są NIEZALEŻNI. 4. Uporządkowanie prac PB+R i wydawania pieniędzy : czyli do tej pory tolerowany był bałagan i błędy? w wydawaniu pieniędzy! Kto za to odpowiada? 5. Utrzymanie zatrudnienia : oznacza to średnioroczną wydajność na zatrudnionego ok. 260 tys zł./rok, (5 mld : 19 tys. osób) czyli prawie 2 razy za mało! lub inaczej: w PGZ jest dwukrotnie za wysokie zatrudnienie w stosunku do sprzedaży, no chyba, że mowa o dyrektorach (podobno ponad 20!) 6. A gdzie centrum "gąsienicowe" dla Łabęd 7.Dlaczego prawie nic o eksporcie 8.wg KRS jeszcze długa droga do utworzenia PGZ 9. Pan prezes zapomina? o art. 375.1 ksh (nie może wydawać poleceń spółkom zależnym!) WNIOSEK: najszybszą drogą na poprawę sytuacji jest NOWY PREZES.

    1. ZWTP

      Bredzisz jak typowy związkowiec. Płacą ci 20tys miesięcznie za nic nie robienie to nic dziwnego ze bzdury wypisujesz.

    2. THOMAS

      100% racji,

  13. sko

    t72 NIE NA WYPRZEDAŻ-dużo za wcześnie. Jeśli będzie coś lepszego to wtedy do rezerwy, na 2 rzut A nawet wtedy twardy powinien zostać w służbie żeby nie zapomnieć jak się obsuguje t72. Podobnie z Goździkami-albo do rezerwy albo jako WWO do nowych pływających bwp w początkowej faziie wprowadzania-bo trochę to nam zajmuje. A jezior u nas sporo i nie wszędzie da się mostem czy po dnie.. Jednak ciężkoopanc. też są niezbędne. Nadmierne ujednolicanie maszyn to ogranicz. taktyki

  14. sko

    nowe bwp-ale połowa pływające a połowa ciężkoopanc. ALE NIE PUMA a rodzaj izraelskiego achzarita-przeróbki t55-bo będzie taniej a jest prawie gotowy. Łabędy robiły t55 a Ukraina dla Peru zrobiła jego upgrade-tifon2: z silnikiem 1050kM, ew.armatą 120 dł. 50 kal. i aut. ład., dod. pancerz lamin.+era, innym ster,i zawiesz.; brodzi 1,8m/5m po przygot. itd Czyli jest gotowy WWO jak nie czołg. Ew. można dalej rozwijać konstr.-integrując silnik i wieżę leo 2a6 lub elem. podw. od K9

  15. miotla

    Co z Homarem? A właśnie, co z kolejnymi czołgami, pomijając modernizację to mamy ich za mało. Niemcy uzbrojeni po "zęby", Francuzi też a my bez "zębów" .

    1. m

      Posiadamy więcej czołgów niż oni razem wzięci - inna rzecz jakich :)

  16. m

    Moja ocena jest krótka: PHZ, PGZ itd. powstają wyłącznie w celu dawania stanowisk kolesiom i drenowania budżetu państwa na wszelkie sposoby. Jeżeli nie istnieją dalekosiężne plany rozwoju, oparte głównie na innowacyjnych projektach nauki polskiej, a w konsekwencji konkurencyjne produkty - niczego nie osiągniemy. Prywatyzacja "zbrojeniówki" pod warunkiem zapewnienia jest przetrwania, zamiast wyprzedaży konkurencji zagranicznej jest jednym z warunków stworzenia nowoczesnego przemysłu obronnego.

  17. SzymonzKamienia

    A właśnie, wojsko nie jest zainteresowane KTO Ryś IRBIS? za mały, za stary, za duży, nie pływa i nie lata? W ogóle to konstrukcja ta prezentuje sobą jakąś potencjalną wartość dla wojska czy to tylko taki produkt - kartonowe pudełko?

    1. podbipięta

      Ryś Med nie był udany, ale Poznań kombinuje nowego Irbisa. dla rozpoznania.

  18. Oj

    Coś nie mogę się doliczyć Rosomaków.Było wyprodukowanych m/w 608szt ( nie liczę 307 niedawno zamówionych ) a teraz doliczyłem się zaledwie 480szt ( wszystkich wersji ) Czyżby straty były większe niż oficjalnie podają? Drugą kwestią jest ilość zakupionych CAS podobno jest 16 ( nie licząc tej utraconej ) a pada liczba 21. Jelczy też wyliczają ponad 1000szt a pod oknem codziennie śmigają mi Ziły których podobno nie ma na stanie - dziwne.....

    1. podbipięta

      W Afganie straciliśmy bezpowrotnie 3 czy 4 Rośki.. Pierwsza partia produkcyjna to niecałe sześćset wozów.Trwa produkcja tych 3O7 Casy szesnaście szt. . Produkcja tych 1OOO Jelczy dopiero się rozpoczęła / nie liczę kilkuset wcześniejszych ,cięższych wersji /

  19. PL

    Rak w przyszłym roku ??? Przecież dostawy miały zacząć się pod koniec 2014 r.

    1. podbipięta

      Możdzierz jest gotowy.Idzie o dopracowanie pozostałych wozów dywizjonu,tak by uruchomić produkcję całego systemu.

  20. gość

    coś jak na taką potęgę to plany eksportowe bardzo skromne

  21. Anton

    Sugeruję posadowić działko 35 Hydra na Jelczu. Wraz z Popradem oraz MSR i Blenda stanowić będą efetywny system bliskiego zasięgu. Tania i skuteczna obrona Plot jakiej na chwile obecna praktycznie nie mamy. Podjąć prace oraz później zakupić skuteczna amunicje do RPG 7 , najniższy poziom obrony p-pancernej oraz na wypadek potencjalnej agresji dokupić większe ilości GROMów dla armi i OT.

    1. Oj

      A teraz policz i przedstaw wszystkim ile by kosztował Twój wynalazek - tylko realnie......

  22. enek

    A co z konceptem polskiego czołgu lekkiego?

    1. Mixcoatl

      szkoda pieniędzy takie dziadostwo do niczego nie jest to potrzebne po za inspiracjami do gier komputerowych chyba i studni na pieniądze podatnika a i tak nic z tego nie wyjdzie..- lepiej kupić kolejną transze powiedzmy, ze 2 bataliony używanych Leopardów 2A5 i amunicje do nich a mniejsze kaliber przerzucić na rosomaki i powiedzmy następce BWP. Choć ja jestem zwolennikiem zakupu licencji np na Pumę Niemiecką. T-72 i Twarde już prawie nie mają wartości bojowej w starciu z czołgami ruskimi no chyba ze Twarde dostaną amunicje podobną do tej jaka ma być przeznaczona dla Leopardów

  23. vladimir

    przeciez to nie ah-60 tylko s-70i

    1. Tyberios

      Oj Vlad, nie "ah-60" tylko UH-60 a S-70 to jego oznaczenie eksportowe.

  24. wawer

    po co nam nowego typu kołowy transporter opancerzony w układzie 6x6? mieli już dać sobie spokój z 6x6 wariantem rozpoznawczym rosomaka...

    1. miki

      Też się zastanawiam po co im 6x6 , może chcą następcę BRDM-2 ???

    2. spartakus

      KTO RYŚ IRBIS z 1 wieżą RCWS 30 mm z karabinem maszynowym 7,62 . Produkcja z Wojskowych Zakładów Mechanicznych z Poznania pracują nad projektem od 2005 roku , teraz w PEGAZIE mają fundusze na seryjną produkcję . Życzę im wszystkiego najlepszego - w końcu BRDM-2 nie będzie wiecznie a czas już na nową cyfrową konstrukcję w ilości 500 szt.

    3. miki

      Jeszcze może się okazać , że zrobią modernizację BWP-1 do standardu BWP-1 PUMA RCWS 30 .

  25. rolnik

    Jeśli chodzi o śmigłowce popieram zakup BH ,to najlepszy wybór dla nas w tej chwili i na przyszłość,mamy fabrykę na miejscu i wykształconych,wykwalifikowanych pracowników a poza tym to bardzo dobra i niezawodna maszyna

    1. Oj

      A coś więcej, dlaczego ten a nie konkurent, jakie możliwości,jaka cena, jakie systemy,jaki barter itd itp... To nie sprzedaż - zakup pługa dlatego swoją tezę należy poprzeć wyliczeniami i profitami a nie pustosłowiem.... Wystarczy popatrzeć w oczy i już wszystko wiadomo w tym temacie......

Reklama