Przemysł Zbrojeniowy
Nowy Falcon 50B jest już we francuskiej flocie
Koncern Dassault Aviation dostarczył do francuskiego lotnictwa morskiego pierwszy zmodernizowany samolot Falcon 50B.
Jest to pierwszy z czterech samolotów „rządowych” Falcon 50B, który został przerobiony na samolot rozpoznawczy dla potrzeb francuskiej marynarki wojennej. Oficjalnie przekazano go już 6 września br. w Mérignac przez agencję do spraw uzbrojenia DGA (Direction Générale de l’Armement), ale faktycznie stało się to pięć dni później, gdy samolot został wysłany z zakładów Dassault Aviation.
Cztery poddane modernizacji samoloty Falcon 50B były wcześniej wykorzystywane przez należącą do sił powietrznych eskadrę transportową, szkoleniową i kalibracji Etec (l’Escadron de transport, d’entrainement et de calibration), w której razem z samolotami Falcon 900 służyły do transportu VIP. Zostały one jednak wymienione przez nowe maszyny (Falcon 7X i Falcon 2000), co pozwoliło na ich zaadoptowanie dla potrzeb marynarki francuskiej do prowadzenia rozpoznania rozległych francuskich obszarów morskich (zadania SURMAR).
Uzupełnią one cztery samoloty Falcon 50M dostarczone przez Dassault na początku 2000 r. Falcon 50B są starsze ponieważ zostały wprowadzone na początku lat 80-tych, jednak mogą one jeszcze spokojnie służyć przez następne 10 – 15 lat. W czasie modernizacji otrzymują one radar obserwacyjny, wysuwaną głowicę optoelektroniczną oraz okna obserwacyjne. Zrezygnowano jednak ze zbyt skomplikowanego montażu trapu podkadłubowego dla operacji SAR, ponieważ doświadczenia francuskie pokazują, że tego typy samolotu bardzo rzadko biorą udział w bezpośrednich akcjach tego typu.
Trzy inne zmodernizowane samoloty Falcon 50B zostaną przekazane do 2015 r, do 24 dywizjony (24F) w Lann-Bihoué (niedaleko Lorient) tak by dywizjon ten miał zawsze 8 samolotów gotowych do użycia. Sprawa jest o tyle ważna, że Falcon 50B spełnia ważną rolę nie tylko w odniesieniu do zadań wojskowych. Jest on również wykorzystywany w akcjach poszukiwawczo ratowniczych, kontroli stref rybołówstwa, zwalczaniu przemytu i nielegalnej imigracji, a także do kontroli startu rakiet z Gujany francuskiej.