Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nowoczesne minowanie dla Wojska Polskiego. Baobab zdał egzamin

System Baobab-K w obecnej konfiguracji. Fot. Jerzy Reszczyński
System Baobab-K w obecnej konfiguracji. Fot. Jerzy Reszczyński

Rzecznik Agencji Uzbrojenia pułkownik Krzysztof Płatek poinformował za pośrednictwem swojego konta w serwisie Twitter o zakończeniu badań kwalifikacyjnych pojazdu minowania narzutowego Baobab-K. Niedługo mają rozpocząć się rozmowy w sprawie pozyskania tego typu sprzętu dla Wojska Polskiego.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W Polsce obecnie za tworzenie pól minowych odpowiadają systemy minowania narzutowego ISM Kroton w liczbie zaledwie 7 egzemplarzy. Jest to zdecydowanie niewystarczająca liczba względem potrzeb wojska na samobieżne systemy minowania narzutowego. Niewielka liczba systemów SUM-Kalina została wycofana już znacznie wcześniej. Efektem było rozpoczęcie prac nad stworzeniem następcy Krotonów i Kaliny, jednak opartego o podwozie samochodu ciężarowego Jelcz, w ramach programu Baobab-K.

Baobak-K jest projektem badawczo-rozwojowym realizowanym przez konsorcjum spółek wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojniowej. Wśród nich wymienić można Hutę Stalowa Wola S.A. (lider), a także Jelcz Sp. z o. o., BZE BELMA S.A. oraz Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej, które opracowują ten system na podstawie umowy zawartej z Agencją Uzbrojenia w dniu 28 grudnia 2018 roku. Na jej mocy opracowany jest pojazd minowania narzutowego na podwoziu wojskowego samochodu ciężarowego Jelcz 662D.43, który realizuje zadania minowania narzutowego poprzez ustawianie lekkich, średnich i ciężkich przeciwpancernych pól minowych o wybranej gęstości, zdolnych zniszczyć lub uszkadzać różnego rodzaju pojazdy wojskowe przeciwnika.

Reklama

Proces układania pola minowego odbywa się ze stanowiska sterowania, w pełni zautomatyzowany sposób, a same miny mogą być zaprogramowane na określony czas samolikwidacji. W trybie automatycznym komputer pokładowy przelicza prędkość pojazdu, ustawienia wyrzutni i dostosowuje częstotliwość odpalania min podczas jazdy. Dodatkowo parametry i współrzędne pól minowych są rejestrowane na mapach cyfrowych i wyświetlane na ekranie komputera. Wszystkie dane można następnie przesłać drogą radiową na wyższy poziom dowodzenia. Czas układania pola minowego z wykorzystaniem wszystkim min wynosi ok. 22 minut. Zasięg rozrzutu min wynosi z kolei od 30 od 90 metrów wzdłuż poruszającego się pojazdu, a sama jego długość do 1800 metrów przy prędkości układania od 5 do 25 km/h.

YouTube cover video

Załoga tego pojazdu składa się z dwóch żołnierzy (kierowca-mechanik i dowódca-operator systemu) zajmujących stanowiska w opancerzonej kabinie. Mają oni do dyspozycji terminal wizualizacyjny z mapą cyfrową, system łączności wewnętrznej FONET, radiostację UKF RRC 9311AP, GSP i licznik kilometrów. Ochronę bierną zapewnia system samoobrony "Obra" zintegrowany z 8 głowicami detekcyjnymi i 8 wyrzutniami granatów dymnych. Wóz ten jest wyposażony w sześć modułów-wyrzutni wyposażonych w 20 luf mieszczących kasety mieszczące po 5 wybranych typów min. Łącznie zatem może on przewozić i postawić jednocześnie pole minowe złożone z aż 600 min. Czas załadunku wszystkich min wynosi ok. 30 minut, a same wyrzutnie mogą być przenoszone z wykorzystaniem integralnego dźwigu HIAB. Podstawowym uzbrojeniem systemu Baobab są miny przeciwpancerne MN-123, produkowane przez bydgoską Belmę.

W przyszłości przewiduje się stworzenie odmiany systemu Baobab na podwoziu gąsienicowym.

Reklama

Komentarze (5)

  1. Powiślak

    To kolejny "miś" w wykonaniu MON. Jakiś "mundry" inaczej wymyślił że rozwiazania z Krotona są złe, zablokował kolejne zakupy i zaczął nowy projekt. I tak od... 2007 "specjaliści" i "eksperci" z MON do dziś "pracują" by Baobab był "najlepszy na świecie" przez kolejnych 100 lat! Trzy razy zmieniali podwozia, dwa razy mechanizmy kierunkowe i napędy. Na koniec , gdy np. kabiną była już gotowa , zażądali by dołożyć jej na dachu zsmu o wadze niemal 250 kg ,co wymusilo opóźnienie Baobaba o co najmniej rok, celem przekonstruowania i ponownego certyfikowania tej kabiny. Aha, nie zapomnijmy że zakupy min przez MON to np. 200 min lądowych i aż....80 morskich. A tylko granicy z Białorusią mamy kilkaset km. Belma produkuje od paru lat kilka niezłych typów min, w tym min inteligentnych. No a nasz MON ? Niezainteresowany!!! Bo skąd pomysł by MON dbał o OBRONĘ POLSKI?? MON?

  2. Ma_XX

    dla działań opóźniających okej ale trzeba zdawać sobie sprawę, że w wojskach potencjalnego przeciwnika są ładunki wydłużone

    1. Beryl

      Wojska potencjalnego przeciwnika mają wszystko i wszędzie. Jak to wygląda w praktyce pokazuje "blitzkrieg" w Ukrainie. 5 miesiąc drugiej armii trzeciego świata z "upadłym państwem" na zachodniej kroplówce.

    2. Allah|1435

      Nie spodziewaj się że Rosja potraktuje kraje zachodnie tak łagodnie jak traktuje Ukrainę.

    3. VIS

      @Beryl ale przez pierwsze 3 dni był "blitzkrieg" i doszli do granic Kijowa, moskale zlekceważyli przeciwnika i to się na nich zemściło.

  3. Był czas_3 dekady

    Dość duże rozmiary. Będzie łatwym celem.

  4. Szop85

    Dlatego zakupiono przeciwpancerne miny kierunkowe.

  5. piotr04

    Krajowa produkcja min to dodatkowy plus poza krajową produkcją tego pojazdu

Reklama