Rozwój nowoczesnych technologii może mieć niebagatelny wpływ na przemysł zbrojeniowy. Czy digitalizacja sprzętu wojskowego oraz stosowanie odpowiednich platform technologicznych może znacząco poprawić jego żywotność?
Przemysł 4.0 - w jaki sposób może on wpływać na rozwój sektora zbrojeniowego? Zdaniem Bartosza Chrabskiego (Head of Engineering w Smarter Process) jest on dziś niezbędny przy budowie skomplikowanych systemów.
„Przy budowie takich systemów potrzeba integracji wielu elementów. Przemysł 4.0 pozwala nam zdigitalizować i uporządkować odpowiednie elementy” – powiedział, odnosząc się również do platformy IBM Engineering.
Czytaj też
„Wspiera ona cykl życia produktów od samego początku do samego końca. Platforma ta jest jednym z wiodących produktów, właśnie w sektorze zbrojeniowym. Odnajduje się zarówno w sektorze lotniczym, jak i na okrętach” – mówił.
Materiał promocyjny
Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy
Na razie - po rozwaleniu [pod kuriozalnymi i absurdalnymi - całkowicie niemerytorycznymi zarzutami] -projektu komputera kwantowego Politechniki Poznańskiej - kolejnym krokiem obecnej opcji jest rozwalenie NCBR IDEAS i naszych najlepszych kadr B+R. Cofamy się w rozwoju - i to coraz szybciej. Dla ludu dla odwrócenia uwagi są organizowane "igrzyska" i "polowanie na czarownice" - pytanie kiedy sytuacja dojdzie do ściany, że i przysłowiowego "chleba" zabraknie... Poprzednia opcja była nieudolna i więcej gadała, niż robiła, ale przynajmniej z grubsza szła we właściwym kierunku, obecna....no comment. Polecam artykuł w "Financial Times", gdzie zwrócono uwagę, że Polska jako państwo frontowe winna wydawać na B+R ca 3% PKB - a wydaje 1,1%. Z punktu widzenia bezpieczeństwa Wschodniej Flanki i bezpieczeństwa UE jest to priorytet do zasadniczej zmiany. Inna rzecz - że KE winna właśnie państwom frontowym dawać absolutny priorytet w KPO i w funduszach strukturalnych właśnie na B+R.
Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy
Po raz 1000-ny: sternicy wszelkich opcji popełniają ten sam STRATEGICZNYY BŁĄD ZASADNICZY - traktują wydatki na zbrojenia jako pozycję kosztową i obciążenie budżetu - a powinni traktować jako MOTOR ROZWOJU - gdzie INWESTYCJE w B+R, w Przemysł 4.0 z Internetem Rzeczy i Internetem Wszystkiego - NIE PODLEGAJĄ żadnym ograniczeniom z tytułu ulubionych przez Zachód hamulców stosowanych via Bruksela do hamowania rozwoju Polski [chodzi mi o "nieuzasadnioną pomoc państwa" - dla odmiany Niemcy w zeszłym roku takiej pomocy państwa - ale "oczywiście uzasadnionej" wpakowali w swoją gospodarkę 350 mld EUR - KE udaje, że nic się nie stało]. Budżet MON winien być zwiększony 2 krotnie - tyle, że z niego 2/3 winna iść na ośrodki B+R, na Przemysł 4.0 z IoT/IoE w ramach technologii i produktów podwójnego zastosowania - w tym zwłaszcza produktów i usług OEM - gdzie kontrolujemy całą marzę i cały cykl życia produktu czy usługi. Mniej gotowców z półki - zwłaszcza cudzej - max na technologię i rozwój.
szczebelek
Oczywista oczywistość rzucając sucharem...