Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Niszczyciele typu Zumwalt kosztują coraz więcej

Następny kontrakt za 75 milionów dolarów na dokończenie niszczycieli typu Zumwalt – fot. US Navy
Następny kontrakt za 75 milionów dolarów na dokończenie niszczycieli typu Zumwalt – fot. US Navy

Koncern Raytheon otrzymał kontrakt za 75 milionów dolarów na dokończenie systemów elektronicznych na dwóch niszczycielach typu Zumwalt: DDG 1000 i DDG 1001. 

Dodatkowe pieniądze zostały przydzielone w ramach aneksu do już istniejącej umowy, tak więc prawdopodobnie znowu się okazało, że zakres prac przekroczył to, co założono na początku.

Za 75 milionów dolarów Raytheon ma dokończyć pracę nad systemami mechanicznymi i elektroniką dla dwóch pierwszych okrętów serii, wliczając w to system elektroniczny dla holowanego sonaru linearnego oraz rakietowych wyrzutni pionowego startu Mk-57.

Umowa przewiduje również wykonanie dla trzeciego (i ostatniego) okrętu w serii DDG 1002 części kontenerów EMS (Electronic Modular Enclosures), w których zostaną umieszczone przede wszystkim komercyjne serwery Red Hat Linux i z których będzie zbudowane centrum systemowe okrętu.

Raytheon jest głównym wykonawcą systemów elektronicznych dla niszczycieli typu Zumwalt. Jak na razie jego żądania co do dalszego finansowania prac są spełniane bez negocjacji.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. ZZZ

    Jak wszystko u nich coraz droższe. Przerost formy nad treścią, później dwóch facetów na motorówce wysadzi okręt za 7 miliardów $

    1. ben

      Może i tak, ale z tych paru miliardów została opracowana technika (jaka by nie była) która zostanie do wykorzystania na później.

    2. Aleksander S.

      Faceci na motorówce mogą co najwyżej zrobić w okręcie dziurę i zabić kilku marynarzy, jeśli chodzi ci o atak samobójczy na USS Cole w Adenie. To znaczy - mogli. Dzisiaj zmieniono regulamin służby wartowniczej na okrętach i taka motorówka zostaje zdjęta strzałem z granatnika, jeśli tylko podejdzie zbyt blisko.

    3. Karol

      Gdyby nie ten "przerost formy nad treścią" synu to byś teraz zamiast rozmawiać przez komórkę to budki telefonicznej biegał i prosił na centrali o międzymiastowe a zamiast dodawać komentarze w internecie byś wysyłał listy do żołnierza polskiego.

  2. Zatroskany o tradycję

    A gdzie on ma kotwicę? Okręt bez kotwicy to nie okręt! ;)

  3. Philips

    Ciągle tylko piszą jak to USA ciągle dokłada do budowy awangardowej technologii... Rosja i Chiny nie muszą tyle wydawać bo potem ich szpiedzy wykradną dokumentację i oni zbudują to za 15 lat taniej i szybciej... Jeszcze nie czytałem o co miesięcznych postępach w budowie nowego uzbrojenia w Rosji i Chinach... ile to już budżet przekroczono, ile ludzi zgineło podczas budowy, ile było awarii itd.

Reklama