Reklama

Niemcy testują nowy granatnik. Powstrzyma drony

SWW40, Rheinmetall,. granatnik, 40 mm, Squad Support Weapon 40
SSW40 to półautomatyczny, zasilany z magazynka ręczny granatnik kalibru 40 mm.
Autor. Rheinmetall AG

Koncern Rheinmetall AG poinformował o przeprowadzeniu pierwszych testów ogniowych nowego typu uzbrojenia - Squad Support Weapon 40 (SSW40). Strzelania odbyły się podczas wydarzeni,a na które zaproszeni zostali przedstawiciele branżowych mediów. Mieli oni możliwość zapoznać się z prototypami pierwszego automatycznego, zasilanego z magazynka granatnika ręcznego na nową amunicję 40 x 46 mm MV (Medium Velocity).

Demonstracyjne strzelania przeprowadzono w ośrodku doświadczalnym  Erprobungszentrum Unterlüß (EZU)  Rheinmetall Waffe Munition GmbH w Unterlüß. Uczestniczący w nich dziennikarze oraz inni zaproszeni goście mieli okazję przetestować zarówno klasyczny granatnik 40 mm strzelający amunicją 40 x 46 mm LV (Low Velocity), porównując go z SSW40 zasilanym nowa amunicją 20 x 46 mm MV. W obu przypadkach używano nabojów z pociskami znaczącymi/ćwiczebnymi TPM-T (Target Practice Marker-Tracer). Strzelano do stalowych celów ustawionych w odległości od 100 do 500 metrów, oraz do wraku samochodu stojącego w odległości 250 metrów od linii otwarcia ognia.

Reklama

Większa siła ognia

Granatnik SSW40 stworzony przez firmę Rheinmetall Waffe Munition GmbH swoją premierę miał podczas targów Enforce Tac w 2024 roku. W założeniach twórców tej broni, ma ona zapewnić jednostkom piechoty większą siłę ognia przy jednoczesnych zachowaniu jej wymiarów i manewrowości zbliżonej do karabinka szturmowego. Chodziło m.in. o wypełnienie luki jaka występuje w uzbrojeniu oddziałów piechoty pomiędzy podwieszanymi i rewolwerowymi granatnikami 40 mm strzelającymi amunicją LV o zasięgu do 400 m, a dużo większymi i cięższymi (często montowanymi na pojazdach) granatnikami automatycznymi (maszynowymi) strzelającymi dłuższą i mocniejszą amunicją 40 x 53 mm HV (High Velocity), które mogą razić cele na dystansie do 2,200 metrów. Rozwiązanie zaproponowane przez Rheinmetall, to nadal ręczny granatnik, ale będący w stanie zwalczać cele na odległości do 900 m. Z kolei dzięki układowi programowania zapalników może strzelać również amunicją programowalną podobnie jak niektóre granatniki automatyczne. Wykorzystanie tego typu nabojów z pociskami z programowalnym rozcalaniem umożliwia zwalczanie za pomocą SWW40 dronów oraz celów ukrytych za osłonami.

Rheinmetall, granatnik 40 mm, SWW40, Squad Support Weapon 40, granatnik
Granatnik SSW40 swoimi wymiarami i wagą zbliżony jest do karabinków/karabinów szturmowych.
Autor. Rheinmetall

SSW40 to półautomatyczny, zasilany z magazynka granatnik ręczny kalibru 40 mm. Bez amunicji i celownika broń waży zaledwie 4 kg. Obudowa i lufa SSW40 są wykonane z aluminium, podczas gdy w pełni hermetyczny zamek jest wykonany ze stali. SSW40 ma 800 mm długości, 70 mm szerokości i 400 mm wysokości z włożonym pięcionabojowym magazynkiem. Teoretyczna szybkostrzelność granatnika wynosi 300 pocisków na minutę. Obecnie dostępne są magazynki trzy-, cztero- i pięcionabojowe.

Założeniem projektu było m.in. zachowanie ergonomii pozwalającej na obsługę granatnika jak standardowego karabinka szturmowego. Strzelanie może odbywać się w różnych pozycjach: leżącej, klęczącej i stojącej. Co ciekawe, możliwa jest regulacja siły spustu. Zespolony przełącznik bezpiecznika i zwalniacz magazynka (na życzenie klienta) może być obsługiwany kciukiem lub palcem wskazującym ręki strzelającej po obu stronach broni. Z kolei zatrzask zamka zlokalizowany się na górze komory zamkowej, dźwignia blokady łamania lufy (przed magazynkiem), a także dźwignia mechanizmu napinającego (na górze kolby) mogą być obsługiwane obiema rękami. Z tyłu komory nabojowej znajduje się również dźwignia umożliwiająca demontaż i rozłożenie broni.

Czytaj też

Choć broń zasilana jest z magazynka, to SSW40 posiada również funkcję łamania lufy, która pozwala na ładowanie nabojów specjalnego przeznaczenia o zwiększonej długości, takich jak zawierające amunicję krążącą lub miniaturowe drony.

Przyrządy celownicze są mocowane do montażu do optyki za pomocą standardowej szyny Picatinny. Montaż ten wyposażony jest w ręczną regulację z tabelami dla amunicji LV i MV, umożliwiającą ustawienie celownika zgodnie z balistyką wykorzystywanej amunicji. SWW40 może być również wyposażony w komputer balistyczny oraz programator podczerwieni, dzięki czemu możliwe jest strzelanie amunicją programowalną (ABM).

SSW40 został pierwotnie zaprojektowany jako broń ręczna, jednak obecnie trwają prace również nad możliwością strzelania z wykorzystaniem dwójnogu oraz montażu granatnika na obrotnicy pojazdu.

Broń powinna zakończyć testy zakładowe i być gotowym do produkcji w czwartym kwartale 2025 r., a pierwsza weryfikacja prowadzona przez potencjalnego użytkownika również powinna zostać zakończona do końca tego roku.

SWW40, Rheinmetall, granatnik 40 mm
Bez amunicji i celownika SWW40 waży zaledwie 4 kg.
Autor. Rheinmetall

Nowa amunicja 40 mm

Zasilany z pudełkowego magazynka granatnik SWW40 wykorzystuje nowo opracowaną amunicję kalibru 40 mm - 40 x 46 mm MV (Medium Velocity), która charakteryzuje się prędkością wylotową 120 m/s i zasięgiem 900 m. Ma być ona dostępna m.in z następującymi nabojami: High Expolsive (o dużej sile rażenia, wybuchowe/punktowe), High Explosive Dual Purpose (przeciwpancerne, wybuchowe/punktowe), oświetlającymi, dymnymi i przeznaczonymi do pokonywania barier technicznych (np. wyważania drzwi).

Co równie ważne, amunicja 40 x 46 mm MV ze względu na znacznie niższą trajektorię i wyższą prędkość charakteryzuje się wysoka celnością nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych jak wiatr. Szczególnie korzystnie wypada w porównaniu do amunicji 40 x 46 mm LV. Ta ostatni charakteryzuje się wysoką trajektorią oraz niską prędkością, przez co wrażliwa jest choćby na wiatr.

Czytaj też

Półautomatyczny granatnik SWW40 wykorzystujący nową amunicję 40 x 46 mm MV to znaczący postęp w porównaniu do podwieszanych, czy rewolwerowych granatników kal. 40 mm. Szybkostrzelność, celność, możliwość strzelania amunicją programowalną dają zupełnie nowe możliwości pododdziałom piechoty w zakresie zwalczania różnych celów, w tym co raz bardzie popularnych dronów.

Reklama
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze (2)

  1. eee

    Żeby u nas było wystarczającej ilości lv, swoją drogą taka amunicja hv kt daje zasięg do 2 km wystrzeliwana z czegoś z dużym tłumikiem odrzutu i z komp balistycznym czy odlamkowa czy inteligentna, z magazynka z celownikiem optycznym, to nie na drony a pojazdy i piechotę . Ale tu się chwali Niemcy myślą o dronach i zarówno strzelby i amunicja do kbk i taki granatnik automatyczny -tu jest problem, dalmierzem czy. fotokomórka/zap zbliżeniowym by zainicjował chmurę odłamków...- może być dobra bronią zależy od amunicji

  2. Był czas_3 dekady

    Pora by nasze firmy rozpoczeły prace nad podobnym granatnikiem tylko... skoro granatnika rewolwerowego opracowanego w ZM Tarnów wojsko nie zakupiło, czy będą chętni na zainwestowanie i poświęcenie czasu na jego opracowanie?

Reklama