Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Niemcy: partner HSW wchodzi na giełdę

Leopard 2A7
Leopard 2A7 w czasie testów w Norwegii
Autor. Torbjørn Kjosvold/Forsvaret

Właściciele firmy RENK AG, producenta przekładni i innych podzespołów do wielu typów wozów bojowych, zdecydowali się na sprzedaż pakietu akcji na giełdzie we Frankfurcie.

Reklama

RENK to niemiecki producent znany przede wszystkim z przekładni wozów bojowych używanych między innymi w czołgach Leopard 2, Leclerc oraz w obecnej wersji K2. Grupa kapitałowa RENK ma też zakłady w kilku krajach europejskich, w tym w Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie obok przekładni produkowane są także silniki AVDS-1790 wykorzystywane między innymi w wozach zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES. Innym znanym podmiotem z grupy jest producent układów zawieszenia Horstman, którego produkty goszczą między innymi w nowych lekkich czołgach M10 Booker. List intencyjny o współpracy z RENK America podpisała w ubiegłym roku Huta Stalowa Wola.

Reklama

Właściciele grupy kapitałowej, w tym spółka Rebecca BidCo S.à r.l. należąca do funduszu Triton V, części firmy inwestycyjnej Triton, zdecydowali o sprzedaży pakietu akcji RENK AG na frankfurckiej giełdzie. Część akcji (6,7 proc.) o nominalnej wartości 100 mln euro wykupił już w ramach tzw. private placement (subskrypcji prywatnej) koncern KNDS powstały w 2015 roku w wyniku połączenia KMW i Nextera. Według agencji Reuters ma on prawo do zwiększenia swoich udziałów w firmie RENK AG do 25 proc., co pozwoliłoby uzyskać „blokującą mniejszość” jako kluczowemu akcjonariuszowi. Akcje za 50 mln euro wykupiła z kolei brytyjska firma Wellington Management LLP.

Przekładnie RENK mają też czołgi K2 w obecnym wariancie
Przekładnie RENK mają też czołgi K2 w obecnym wariancie
Autor. Dowództwo Generalne/X

Warto przypomnieć, że właściciele firmy RENK planowali wprowadzenie jej na giełdę już w 2023 r., jednak ta decyzja została odsunięta w czasie. Docelowo w giełdowym obrocie ma znaleźć się do 30 proc. akcji RENK. Mają one nominalną wartość 15 euro każda. Obecnie na giełdzie we Frankfurcie cena wynosi około 18,4-18,5 euro.

Reklama

Jak przypomina Agencja Reutera, RENK został wykupiony od grupy Volkswagen za niecałe 700 mln euro w 2020 r. Obecnie jego wartość wycenia się na 1,5 mld euro. Warto zauważyć, że wejście RENK na giełdę odbywa się w sytuacji wzrostu zamówień dla niemieckiej (i nie tylko) zbrojeniówki związanego z wojną na Ukrainie, a wykup pakietu akcji przez koncern KNDS daje odpowiednią kontrolę nad tą strategiczną firmą niemiecko-francuskiej zbrojeniówce. Z kolei inny niemiecki koncern zbrojeniowy, Rheinmetall, jest notowany na giełdzie od dłuższego czasu, ale w marcu 2023 r. wszedł do indeksu 30 największych spółek DAX.

Czytaj też

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. Weneda 1977

    Niech HSW kupi akcje.

    1. Chyżwar

      Powinno. Nie przepadam za Niemcami. Ale współpraca z Renkiem układała się dobrze.

    2. Franek Dolas

      Niemcy na to nie pozwólą. Cała ta transakcja była przecież ustawiona.

  2. LMed

    Partner HSW, to brzmi dumnie.

    1. Chyżwar

      Beznakładowe budowanie korwety brzmiało jeszcze dumniej.

Reklama