Przemysł Zbrojeniowy
Nie żyje Michaił Kałasznikow
23 grudnia w Iżewsku zmarł Michaił Kłasznikow - twórca broni tak legendarnej, że jego nazwisko stało się synonimem karabinu automatycznego. Karabin Kałasznikowa trafił nie tylko w ręce największej w historii liczby ludzi, ale też na flagi i godła 7 krajów.
Liczący sobie 94 lata konstruktor i weteran wojenny chorował od pewnego czasu i był wielokrotnie hospitalizowany. Zmarł w Iżewsku - mieście w którym mieszkał i pracował. W mieście, w którym od 1949 roku produkowano broń jego konstrukcji.
Michaił Kałasznikow urodził się na Syberii 10 listopada 1919 roku, ale bronią palną zainteresował się dopiero w 1941 roku, podczas pobytu w szpitalu. Trafił tam podczas działań wojennych. Służąc w wojskach pancernych w okresie II Wojny Światowej został za bohaterstwo na polu walki odznaczony Orderem Czerwonej Gwiazdy.
Od 1944 roku pracował nad konstrukcją broni automatycznej. Początkowo jako asystent Aleksieja Sudajewa, twórcy pistoletu maszynowego PPS. Po jego śmierci sam rozwijał konstrukcję która stała się legendą, ale też podstawą całej rodziny rosyjskiej broni palnej i niezliczonej liczby kopii i modyfikacji. Od AK-47, AKMS, AK-74, karabinu maszynowego PK i snajperskiego karabinu SWD, przez izraelski Galil, polski Beryl aż po strzelby Sajga i pistolety maszynowe Bizon.
Przez całe swoje zawodowe życie Kałasznikow był związany z Iżewskiej i zakładami Iżmasz, które produkowały broń jego konstrukcji. W sierpniu bieżącego roku zakłady Iżmasz i iżewskie zakłady Bajkał połączyły się w Koncern Kałasznikowa.
alibaba
To On rzeczywiście stworzył " broń masowej zagłady " niech mu ziemia lekką będzie......