Przemysł Zbrojeniowy
NATO zamawia drony podwodne dla Belgii i Holandii
![Dron do usuwania min K-Sterc-C.](https://cdn.defence24.pl/2024/08/28/800x450px/Oh4IPyi34OZo8v0w9q8Gy77Pmoq2F3FEMqJhcgr4.ifyh.webp)
Autor. ECA Group
Agencja zamówień publicznych NATO (NSPA) zamówiła drony podwodne o wartości 60 mln euro od grupy technologicznej Exail Robotics Belgium. Będą one przeznaczone głównie dla belgijskich i holenderskich sił morskich.
Jak podaje Belga News Agency, zakup obejmuje podwodne pojazdy do usuwania min K-Ster C, zaprojektowane do efektywnej neutralizacji min, a także pojazdy szkoleniowe K-Ster CT i powiązany sprzęt. Jednostki zostaną wyprodukowane na liniach produkcyjnych Exail w Ostendzie, gdzie w ramach programu modernizacji zdolności do zwalczania min produkowana jest również gama dronów dla belgijskiej i holenderskiej marynarki wojennej.
„Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy kontynuować nasze wsparcie dla belgijskiej i holenderskiej marynarki wojennej oraz sojuszników z NATO dzięki naszej zaawansowanej technologii usuwania min. Ta nowa umowa jest dowodem naszego zaangażowania w dostarczanie innowacyjnych i niezawodnych rozwiązań dla operacji MCM. Dzięki naszym specjalnie zbudowanym obiektom w Ostendzie jesteśmy już w pełni wyposażeni, aby dostarczać te nowe systemy” - powiedział Antony Penn, dyrektor ds. handlowych w Exail.
Belgia i Holandia podpisały w maju 2019 r. kontrakt na 12 nowych niszczycieli min, po sześć dla każdej marynarki. Nowe okręty mają zastąpić ponad 30 istniejących niszczycieli min belgijsko-francusko-holenderskich. Zostały one oddane do użytku w latach 80.
K-STER C to lekki, jednorazowy pojazd do usuwania min, opracowany przez ECA Group, francuskiego producenta dronów morskich i systemów bezzałogowych.
![Systemy towarzyszące służące do wykrywania i zwalczania min na belgijskich i holenderskich niszczycielach min](https://cdn.defence24.pl/2019/03/31/580xpx/At2GCW6S6N2w7toBvROUBYfW6hcNcAXCwDHZZOKD.4ppq.jpg, https://cdn.defence24.pl/2019/03/31/1920xpx/pp81nh-minehunter.jpg 2x)
Autor. Andrzej Nitka
WIDEO: Polska pancerna pięść na straży Łotwy [WYWIAD]