Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO w roku jubileuszu – będzie się działo

Fot. MSPO
Fot. MSPO

Na jubileuszowy XX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego zapowiedziało się ok. 400 firm z 32 krajów. Targi zapowiedziało odwiedzić ponad 70 delegacji z całego świata.



Już po raz dwudziesty Targi Kielce na cztery dni, od 3 do 6 września 2012 r. staną się miejscem największej w Europie Centralnej wystawy najnowszych systemów ciężkiego sprzętu bojowego, uzbrojenia rakietowego i artyleryjskiego, indywidualnego uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy, policjantów czy antyterrorystów, a także najnowszych osiągnięć myśli wojskowej wielkich zakładów przemysłowych i korporacji.

 

Równolegle z Salonem Obronnym odbędą się XVIII Międzynarodowe Targi Logistyczne LOGISTYKA, na których można będzie zobaczyć to wszystko, co żołnierzom, jest niezbędne do skutecznego działania.

 

Tradycja zobowiązuje

 

Każdy z dotychczasowych Salonów Obronnych był bardziej „naj… „ pod jakimś względem od poprzedniego.  Splendoru tegorocznym Targom Obronnym dodaje niewątpliwie fakt, że odbywają się one pod patronatem Prezydenta RP. Nie bez znaczenia dla rangi Salonu jest zaplanowana w Kielcach wizyta Ministra Obrony Narodowej Włoch Giampaolo di Paola, który potwierdził przyjazd na jubileuszowe MSPO.

 

Podczas XX edycji MSPO zaproszeni goście będą mieli okazję obejrzenia pokazów dynamicznych, z okazji jubileuszu zorganizowanych na duża skalę: działania taktyczne plutonu w zasadzce. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych i Dowództwo Wojsk Lądowych organizują Wystawę Sił Zbrojnych pod hasłem „Żołnierz dziś i jutro” na której pokazane zostanie uzbrojenie i sprzęt wojskowy znajdujący się na wyposażeniu pododdziałów wykonujących misje w Afganistanie.

 

Włoski MON w Kielcach

 

Włosi będą głównym uczestnikiem tradycyjnych i jubileuszowych w tym roku targów w Kielcach Na wrześniowym MSPO zorganizowana zostanie wystawa narodowa przemysłu obronnego Włoch, która zajmie ok. 500 metrów kwadratowych w pawilonie i tyleż samo na terenie zewnętrznym. Włoski resort przygotuje także konferencję, na którą zostaną zaproszeni przedstawiciele Ministerstw Obrony m.in. Polski, Niemiec, Francji oraz Wielkiej Brytanii.
Wystawa włoska na MSPO jest jednym z elementów współpracy wojskowo – technicznej między naszymi krajami.

 

Współpraca z włoskimi firmami zbrojeniowymi rozwija się pomyślnie już od dłuższego czasu, czego przykładem są inwestycje Augusty Westland (należącej do grupy Finmeccanica) w PZL Świdnik czy zakończone sukcesem kontrakty spółki Oto Melara z grupą Bumar na produkcję osprzętu do KTO Rosomak.

 

Najnowsze produkty tej współpracy włosko - polskiej można będzie obejrzeć podczas tegorocznych targów obronnych.

 

Producenci zbrojeniowych hitów

 

Wśród wystawców tegorocznego salonu nie zabraknie też takich światowych firm jak: LOCKHEED MARTIN (w ramach zobowiązania offsetowego Lockheed Martin rusza kolejna edycja "Mining and Matching" - programu kojarzenia firm z Polski i USA, poszukujących nowych rynków zbytu i nowych technologii), ATK, BAE SYSTEMS, HONEYWELL, CORPORATION US, MBDA  (europejski koncern zbrojeniowy specjalizujący się w produkcji broni rakietowej), PLC, SAAB (prowadzi obecnie w naszym kraju kilka dużych projektów w obszarze militarnym i kilka strategicznych projektów w obszarze bezpieczeństwa cywilnego i ochrony infrastruktury krytycznej).

 

Szczególne miejsce, jak zawsze podczas każdego salonu obronnego zajmować będą firmy polskie produkujące dla wojska. Obecnie w Polsce powstaje 85 proc. uzbrojenia kupowanego przez armię, pozostałe 15 proc. jest kupowane za granicą.

 

Najważniejszym wystawcą będzie Grupa Bumar S.A. – największy polski koncern zbrojeniowy, która zaprezentuje wiele nowych wariantów wielkogabarytowego, ciężkiego sprzętu z różnorodnymi systemami uzbrojenia, jak również indywidualnego wyposażenia żołnierza. Wśród nich m. in.: klasyczny i bezkolbowy wariant karabinka MSBS, granatnik jednostrzałowy 40 MM czy całkowicie nową konstrukcję - karabinek policyjny (APC) produkcji B&T, kaliber 9x19 Parabellum.

 

Jednym z hitów XX MSPO będzie śmigłowiec wielozdaniowy Sikorsky S-70i (International) Black Hawk (Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy) z zamontowanym uzbrojeniem – karabinem maszynowym PKT kalibru 7,62 mm produkowany przez Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A., a także projekt Przeciwlotniczy System Rakietowo – Artyleryjski Pilica opracowany w Zakładach Mechanicznych Tarnów, pierwszy taki system w tej części Europy, zmodernizowane karabiny maszynowe 7, 62 mm, rodzina karabinów wyborowych i granatników. Można też będzie spróbować swoich sił, strzelając w strzelnicy kontenerowej.

(Targi Kielce)
Reklama

Komentarze

    Reklama