Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO świętuje ćwierćwiecze Polski w NATO

Tegoroczne MSPO odbędzie się w dniach 3-6 września
Tegoroczne MSPO odbędzie się w dniach 3-6 września
Autor. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu branży obronnej. Tegoroczna edycja pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy ma szczególne znaczenie, ponieważ zbiega się z 25-leciem członkostwa Polski w NATO. Wydarzenie rozpocznie się 3 września i potrwa cztery dni.

Od momentu powstania w 1993 roku MSPO nieustannie rośnie w siłę, przyciągając coraz większą liczbę wystawców i zwiedzających z całego świata. W ciągu ponad trzech dekad MSPO stało się miejscem spotkań liderów branży obronnej, prezentacji najnowszych technologii i innowacyjnych rozwiązań, a także platformą do nawiązywania międzynarodowej współpracy. Samo zeszłoroczne wydarzenie odwiedziło ponad 26 tysięcy gości, w tym 61 delegacji z 43 państw.

Reklama

Patronat Honorowy i Komitet Honorowy

Tegoroczna edycja MSPO odbędzie się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP, co podkreśla znaczenie tego wydarzenia na arenie międzynarodowej. Prezydent Duda wielokrotnie zaznaczał, także podczas pobytu na Targach Kielce, jak ważne jest wspieranie polskiego przemysłu obronnego oraz rozwijanie współpracy z zagranicznymi partnerami.

Nad przygotowaniami do MSPO jak co roku czuwa Komitet Honorowy, w skład którego wchodzą przedstawiciele rządu i Sił Zbrojnych, a także  Rada Programowa (tworzona przez ekspertów branżowych) pod przewodnictwem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Pawła Bejdy. Gwarantuje to najwyższy poziom wystawy, a także konferencji towarzyszących wydarzeniu.

Stanowisko australijskiego resortu obrony na targach MSPO w Kielcach
Stanowisko australijskiego resortu obrony na targach MSPO w Kielcach
Autor. MSPO

Współpraca z MON i PGZ

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego będzie odbywać się we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej. Stoisko MON stanie się jednym z głównych punktów wystawy. Wydzielona zostanie także powierzchnia dla Agencji Uzbrojenia i ekspozycji Instytutów Wojskowych koordynowanej przez Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych.

Polska Grupa Zbrojeniowa to Partner Strategiczny MSPO. Ekspozycja spółek PGZ zajmie imponującą powierzchnię 3 tys. metrów kwadratowych. To jedno z największych stoisk na targach, które będzie prezentować szeroką gamę nowoczesnego sprzętu wojskowego i technologii obronnych.

W ramach MSPO 2024 odbędzie się również jubileuszowa XXV Wystawa Sił Zbrojnych, pod hasłem: „25 lat Polski w NATO - 25 lat bezpieczeństwa”. Ekspozycja będzie miała szczególny charakter. Dodatkowo 7 września (sobota) wystawa sił zbrojnych będzie otwarta dla cywili, co pozwoli szerokiej publiczności na zapoznanie się z najnowszym sprzętem i technologiami wojskowymi zaprezentowanymi przez polskich żołnierzy.

Reklama

Konferencje i seminaria

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach to nie tylko miejsce prezentacji najnowszych technologii i sprzętu wojskowego, ale także platforma do wymiany wiedzy i doświadczeń. W ramach tegorocznej edycji MSPO uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w szeregu konferencji i seminariów, które poruszą kluczowe kwestie związane z przemysłem obronnym i bezpieczeństwem międzynarodowym.

Stanowisko Hanwha podczas targów MSPO w Kielcach.
Stanowisko Hanwha podczas targów MSPO w Kielcach.
Autor. MSPO

Podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Współpraca przedsiębiorstw sektora obronnego z cywilnymi przedsiębiorstwami i jednostkami badawczo-rozwojowymi” eksperci dyskutować będą o możliwości współpracy, wymiany technologii oraz wspólnych projektów badawczo-rozwojowych, które mogą przyczynić się do wzmocnienia potencjału obronnego Polski i innych krajów.

Seminarium Tech Day poświęcone będzie najnowszym technologiom łączy stosowanych na współczesnym polu walki. Organizatorzy, Radiotechnika Marketing Sp. z o.o. oraz Amphenol, zaprezentują innowacyjne rozwiązania, które mogą znacząco poprawić efektywność i niezawodność systemów komunikacyjnych w warunkach bojowych. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z najnowszymi trendami oraz wymienić doświadczenia z ekspertami z branży.

Czytaj też

W ramach obchodów 25-lecia przystąpienia Polski do NATO, Akademia Sztuki Wojennej organizuje konferencję, która podsumuje ćwierć wieku polskiego członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim. Uczestnicy konferencji będą dyskutować o znaczeniu Polski w NATO, jej wkładzie w bezpieczeństwo regionalne i globalne, a także o przyszłych wyzwaniach stojących przed Sojuszem. Będzie to również okazja do refleksji nad dotychczasowymi osiągnięciami oraz planami na przyszłość.

Departament Handlu i Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii zorganizuje zaś szkolenie dla polskich przedsiębiorców, które ma na celu przygotowanie do współpracy z jednostkami U.S. Army stacjonującymi w Polsce. Spotkanie będzie obejmować tematy związane z wymaganiami, procedurami i warunkami, jakie muszą spełnić firmy, aby stać się dostawcami produktów i usług dla sił zbrojnych USA. To wyjątkowa okazja dla polskich przedsiębiorców do nawiązania nowych kontaktów biznesowych oraz rozszerzenia swojej działalności na rynku obronnym.

Ambasador USA Mike Brzezinski
Ambasador USA Mike Brzezinski
Autor. MSPO

Drugie szkolenie, organizowane przez Departament Handlu i Współpracy Międzynarodowej MRiT, będzie koncentrować się na zamówieniach ogłaszanych przez organizacje międzynarodowe, takie jak system Narodów Zjednoczonych, Grupa Banku Światowego, banki rozwojowe i inwestycyjne. Szczególną uwagę poświęcono przetargom ogłaszanym na rzecz Ukrainy. Uczestnicy szkolenia dowiedzą się o warunkach, zasadach i możliwościach realizacji tych zamówień, co może otworzyć przed nimi nowe perspektywy biznesowe na rynku międzynarodowym.

Jednym z najważniejszych elementów MSPO są nagrody przyznawane dla najlepszych  produktów dedykowanych dla obronności lub bezpieczeństwa państwa. Najważniejszą nagrodą jest Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto przyznawane będą wyróżnienia specjalne Ministra Obrony Narodowej, Ministra Rozwoju i Technologii, Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej, a także Nagroda Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej „KOPERNIK” i Wyróżnienia Specjalne Rady Programowej.

Reklama

Wystawa o znaczeniu międzynarodowym

Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wystosował zaproszenia do odwiedzenia MSPO do swoich odpowiedników z 58 krajów. Świadczy to ogromnym znaczeniu wydarzenia, które co roku przyciąga kluczowych graczy z sektora obronnego.

Tegoroczna edycja pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, organizowana we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz odbywająca się w 25. rocznicę przystąpienia Polski w NATO, zapowiada się wyjątkowo. Dzięki szerokiemu zakresowi tematycznemu, obecności wiodących liderów rynku obronnego oraz bogatemu programowi MSPO 2024 z pewnością będzie jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych tego roku.

Źródło: Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

Reklama

Komentarze (1)

  1. Monkey

    Wstąpienie do NATO oraz 5 lat później do UE były najlepszymi decyzjami polskich polityków w sprawach zagranicznych po 1989. Tak, jest co świętować. Konsensus ponad podziałami.

Reklama