Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2024: "Stare" nowości od Radomia

MSBS Grot, Radom, MSPO Grot A3
Karabinek podstawowy MSBS Grot C14 FB-A3 kal. 5.56x45 mm w układzie kolbowym.
Autor. Adam Świerkowski/Defence24.pl

Najpierw dla cywili potem dla wojska… może

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie karabinek Grot w w układzie bezkolbowym (tzw. BullPup) już pod koniec tego miesiąca może trafić na rynek cywilny. Czy załogi pojazdów pancernych również mogą liczyć na nowe uzbrojenie, na ten temat niestety nie udało się uzyskać odpowiedzi.

Grot bullpup, msbs grot
Karabinek 5.56 mm MSBS Grot w układzie bezkolbowym.
Autor. Adam Świerkowski/Defence24.pl

Grot w układzie bezkolbowym wydawał się naturalnym wyborem dla wojska, które wciąż uzbraja np. załogi czołgów w 9 mm pistolety maszynowe. Co niestety już nie odpowiada wymogom i warunkom obecnego i przyszłego pola walki. Jednak wdrożenie nowej broni w Wojsku Polskim nie dzieje się z dnia na dzień, choć jak pokazują przykłady np. zakupów systemów uzbrojenia z Korei, decyzje takie można podejmować bardzo szybko.

msbs grot, grot a3, radom, fb radom
Karabinek podstawowy MSBS Grot C14 FB-A3 kal. 5.56x45 mm w układzie kolbowym prezentowany na stoisku FB Radom podczas MSPO 2024.
Autor. Adam Świerkowski/Defence24.pl

Klasyczny Grot doczekał się wersji A3, która w porównaniu do swoich poprzedników różni się choćby wagą. Karabinek została odchudzony o około 300 gram co czuć, już przy pierwszym kontakcie z nową bronią. W oczy rzuca się również nowa kolba oraz nieco węższe łoże. Producent zapowiada, że ostatecznie uporał się z problemem regulatora i tłoczka gazowego. Grot w wersji A3 jest „propozycją producenta”. Czy zostanie ona zaakceptowana przez głównego odbiorcę Grotów - Wojsko Polskie - okaże się pewnie w najbliższym czasie.

Reklama

MPS coraz bliżej, ale wciąż bez konkretów

Sytuacja pistoletu MPS produkcji radomskiego Łucznika, zeszłorocznej premiery MSPO, niestety wygląda podobnie. Jak udało nam się ustalić nieoficjalnie PIERWSZE sto egzemplarzy ma trafić pod koniec tego roku na rynek cywilny.

Pistolet MPS
Pistolet MPS
Autor. Defence24.pl

Co do ceny nowego pistoletu MPS również jeszcze brak konkretów. Przez rok Fabryka Broni nie wypuściła żadnej oficjalnej informacji na temat losu ich nowego produktu. Zatem pozostaje uzbroić się w cierpliwość i liczyć na to, że pogłoski z pawilonu PGZ z tegorocznego MSPO znajdą potwierdzenie w rzeczywistości.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. Chyżwar

    Grot w wersji A3 to nie tylko nowy układ regulatora i tłoczka gazowego. Tam jest znacznie więcej zmian. Na przykład podłubano przy zamku. Zmieniono gniazdo magazynka tak, że łyka każdy. Spust pracuje jak w karabinie sportowym. Przy obróbce stali chłopaki pobawili się z azotem. A kto lubi noże ten wie, dlaczego bo takiej zabawie trudniej łapią rdzę. Broń uodporniono na dostawanie się do niej zanieczyszczeń. I tak dalej. Generalnie rzec by należało, że to inny karabin jest.

    1. Extern.

      @Chyżwar: Ciekawe czy jest możliwe podniesienie już służących Grotów do wersji A3 bez wymiany większości istotnych części (tak jak się dało przy przejściu z A1 na A2? Boję się że tym razem nie za bardzo. bo już pokombinowano trochę i z Upperem i z Lowerem. No chyba że wojsko nie na wszystkie zmiany się zdecyduje. Najważniejszą zmianą a jednocześnie chyba nie powodującą zbytniej rewolucji jest nowy tłoczek i regulator (będzie łatwiej czyścić), Drugą w kolejności którą ja bym wziął jest zmiana w regulacji oporu bezpiecznika dzięki czemu spust stał się lepszy. Jeszcze ta blaszka w zwalniaczu zamka żeby zawsze blokowało zamek w tylnym położeniu. no i może ta kosmetyka w zamku żeby nie było można źle złożyć broni. Resztę myślę można sobie na tę chwilę darować, choć to cienkie łoże o ile by się dało je zastosować bez wymiany Uppera też nęci.

    2. Majster

      I bardzo dobrze. W zasadzie z zarzutów wobec Grota zostanie tylko zbyt duża masa - ale już w zasadzie z masą doszli do granicy jaką wymusza układ konstrukcyjny (łatwowymienna lufa, zdublowane wszystkie manipulatory), i tak jest to masa mniej więcej odpowiadająca (po zmianach) karabinkowi SCAR 16. Natomiast tamten też do lekkich nie należy. Wcześniejsze 3.5 kg było trochę przesadzone,

    3. Pucin:)

      @Maister - karabinek PWS MK116 mod 2-M New Edition - ideał niedościgniony - masa broni 2,94 kg.

  2. wojghan

    Gdyby to był produkt turecki czy koreański to już byłby zamówiony. FB Radom ma jedną wadę, nie może dać nikomu prowizji pod stołem.

  3. Norman

    Ile potrwa wprowadzenie na bazie msbs rkmów 5,56 i 7,62mm oraz strzelby z magazynkiem.Bierzcie przykład z Turcji oni w rok.dwa wprowadzają produkt...my 10-20 lat. W Polsce nie produkuje się strzelb...i nowovzesnego peema poza ,,sportowym,, Glauberytem który ma rozrzut w seriach jak koło młyńskie.

    1. Pucin:)

      @Norman - nigdy - gdyż rkm-y dobre robi ZM Tarnów - UKM 2020s i UKM-P - kwestia jedynie a może aż!!! masy broni (kaliber nie ma tu znaczenia: 5,56, 7,62 czy 6,68 mm) - co również widać po kb Grot - cytat - "Klasyczny Grot doczekał się wersji A3, która w porównaniu do swoich poprzedników różni się choćby wagą. Karabinek została odchudzony o około 300 gram co czuć, już przy pierwszym kontakcie z nową bronią." - i jakości wykonania co nadal kuleje. Co do strzelb i peema zostawmy to innym - wersja (tzw. BullPup)-bezkolbowa kb Grot jest wystarczająca - obsłuży: SOK, WP, SG, SW, SCS, Policję itp. itd.

    2. Remov

      W Polsce produkuje się np. PAC9

    3. Norman

      Ja nie pisze o niskoseryjnej produkcji jak PAC... tylko swoim masowym pistolecie maszynowym następcy nie udanego...ciężkiego i zerowej celności ognią ciągłego Glauberyta.Polskim pistolecie maszynowym. I o strzelbie na magazynki.Oba te produkty to poszukiwany środek dla Służby celnej...granicznej...polivji.służby wieziennej.Chociaż patrząc na uzbrojenie tych formacji gdzie 0,01% ludzi ma broń maszynowa lub długą na stanie to...

  4. Autor Komentarza

    @Pucin:) - mylisz się, rkm 5,56 i 7,62 to zupełnie różne rzeczy. Ten większy (PK, MG-3, UKM2000, FN MAG/M240, AA-52) ma zasadniczo większą przebijalność i zasięg, standardowo dwuosobową obsługę (waga amunicji), Ten mniejszy (FN Minimi/M249, Ultimax 100, Negev) sprawdza się na poziomie sekcji, jednak nie jest w stanie zastąpić tych większych - za mała siła ognia. Natomiast "magazynkowy rkm" MSBS (RPK (74), poniekąd Galil ARM i M27) ma mały nabój i praktyczną szybkostrzelność tak niską, że nie nadaje się do przyciśnięcia npla - czyli tego, do czego wymyślono rkm. @Norman- Jeśłi WP zmieni organizację i taktykę piechoty, i będzie chciało małokalibrowy rkm w sekcji, to sens ma tylko Minimi.

  5. WSK74PL

    Lepszy poślizg niż wady, które na froncie mogą kosztować życie....... Krótki Grot to na pewno ogromny postęp w wyposażeniu i oby wszedł do wojska jak nakszybciej. Ciekaw jestem porównania VISa 100 i MBSa? NA marginesie produkty z Tarnowa, w kategori broni strzeleckiej już chyba nie mają szans wobec wzrastającego nasycenia Grotami.....?

    1. BAAXXX

      Tylko, że w tym konkretnym przypadku poślizg idzie w parze z wadami. Porównanie VIS 100 z MBS? Faktycznie ciekawe, czy rozwiązano problemy z jakością wykonania

    2. Extern.

      Za pół roku zapewne się jakieś testy porównawcze VIS100 vs MPS zaczną pojawiać. Natomiast Królik z FragOut (kanał na YT) miał okazję strzelać z MPS i na filmiku dyplomatycznie wyraził się jakoś tak że "MPS ma potencjał". Natomiast nie wiem czy porównywanie tych pistoletów ma akurat sens. To koncepcyjnie są zupełnie inne pistolety. To trochę tak jakby porównywać CZ Shadow 2 do Glocka 19. Ja z VIS100 strzelałem i powiem że do tarczy i jakiejś konkurencji statycznej bym go od Glocka wolał, ale do IDPA czy noszenia go jako EDC to już nie.

    3. Remov

      @Extern - tylko konsumentów nie interesuje potencjał, a konkretne produkty w sprzedaży.

  6. Extern.

    Wersja A3 GROTa myślę że idzie w dobrym kierunku. Jak rozważałem kupno wersji A2 to właśnie pierwsze na co zwróciłem uwagę że mi przeszkadza to właśnie trochę zbyt duża waga i zbyt pękate łoże (w porównaniu do AR-15) którego nie dało się wygodnie objąć. Mam jednak trochę mieszane uczucia co do rezygnacji z bagnetu. O ile dla większości strzelców cywilnych to wszystko jedno, to dla żołnierza brak bagnetu na karabinku może stanowić pewien problem. Może wystarczyło by przeprojektować bagnet aby można było go zakładać na to wykręcane urządzenie wylotowe, coś jak to Amerykanie zrobili w swoim M4. Ich bagnet nie ma tego haczyka jak bagnet GROTa, tylko jeden jelec jest po prostu kółkiem zakładanym na urządzenie wylotowe, więc jego ewentualne poluzowanie nie stanowi problemu.

    1. Zenek2

      Spośród obejrzanych tysięcy filmów z Ukrainy, nie wdziałem ani jednego przypadku użycia bagnetu w bezpośredniej walce. Co najwyżej do otwierania konserw. Należy maksymalnie upraszczać broń tam, gdzie na to sens.

    2. Cityofboatdefenders

      A jak często na Ukrainie dochodzi do walki żołnierzy na bagnety ? Pytam poważnie bo nie słyszałem ani słowa na ten temat. Ale mogę o czymś nie wiedzieć.

    3. pawlo

      Nigdy nie wiesz kiedy może bagnet ci się przydać