Przemysł Zbrojeniowy
MSPO 2024: L3Harris przedstawia
Tegoroczny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach obfitował w liczne środki i urządzenia przeznaczone do szeroko pojętej komunikacji wojskowej. W Kielcach nie zabrakło również i znanej firmy L3Harris.
L3Harris zaprezentował rodzinę radiostacji Falcon IV, których flagowym przedstawicielem są dwukanałowe szerokopasmowe (VHF/UHF/TACSAT) radiostacje AN/PRC-163, AN/PRC-167 posiadające zintegrowane odbiorniki wojskowego systemu GPS SAASM. Umożliwiają one poza jednoczesną transmisją mowy i danych w dwóch niezależnych kanałach radiowych, także przesyłanie zaszyfrowanych informacji do klauzuli US Top Secret, NATO Secret jak i nasze narodowe Zastrzeżone. W tym roku firma L3Harris zaprezentowała także radiostacje doręczne RF-9820S.
Radiostacje rodziny AN/PRC-163, AN/PRC-167 (US TYPE-1 - Controlled Cryptographic Items (CCI)) mogą w pełni współpracować z radiostacjami RF-9820S (US TYPE-3), co pozwala na zbudowanie jednolitego, zintegrowanego i zabezpieczonego kryptograficznie systemu wymiany danych na współczesnym na polu walki, zaczynając od pojedynczego żołnierza, aż do poziomu operacyjnego.
Do dobrze już znanych i sprawdzonych w warunkach bojowych antyzakłóceniowych Waveformów używanych w wielu radiostacjach L3Harris wraz z nowymi radiostacjami AN/PRC-163, AN/PRC-167 oraz RF-9820S dołącza nowy tryb pracy typu Wraith, który umożliwia szerokopasmową pracę w sieciach typu MANET (ang. Mobile Ad hoc Network) zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo transmisji dzięki innowacyjnemu ultra szybkiemu hoppingowi częstotliwości. Dzięki temu żołnierze mogą bezpiecznie prowadzić komunikacje radiową w środowisku zdominowanym przez systemy walki radioelektornicznej przeciwnika, zapewniając transmisją danych do 16 Mbit/s. Transmisja ta umożliwia jednoczesne prowadzenie rozmów w kilkunastu grupach rozmównych - sieciach radiowych, przesyłanie pozycji GPS radiostacji - Position Location Information (PLI) oraz jednoczesną transmisję danych Full Motion Video (FMV). Zapewnia to pełną integrację i kompatybilność z taktycznym systemem świadomości sytuacyjnej NATO wykorzystującym powszechne smartfony czyli systemem ATAK (Android Tactical Assault Kit).
Ponadto firma L3Harris zaprezentowała najnowszą radiostację AN/PRC-160(V) pracującą w paśmie od 1,5 MHz do 60 MHz. W tym roku firma skupiła się na prezentacji trybów pracy typu pracy Low Probability of Interception / Low Probability of Detection (LPI/LPD), które umożliwiają transmisje danych na duże i bardzo duże odległości w środowisku zakłóceń, walki radioelektronicznej i namierzania przez przeciwnika, a uniemożliwiające dzięki swym innowacyjnym rozwiązaniom wykrycie, namierzenie ani przechwycenie transmisji radiowych w pasmie HF. Rozwinięciem technologii LPI/LPD wykorzystywanym skrajnie trudnych warunkach walki elektronicznej przeciwnika jest tryb Last Digital Data (LDD) który umożliwia przesłanie praktycznie niemożliwych do wykrycia wiadomości tekstowych pomiędzy korespondentami.
Zarówno tryb LPI/LPD jak i LDD umożliwia współpracę i bezpośrednie przesyłanie informacji w systemie ATAK skracając do minimum czas realizacji cyklu wykrycia i porażenia Find Fix Finish (FFF) celów wysokowartościowych High Value Targets (HVT), np. dla systemów HIMARS czy JAASM, a także bezpieczne potwierdzenie efektów rażenia Battle Damage Assesmsnt (BDA).
Wszystkie radiostacje L3Harris mogą być łatwo wpięte w systemy zarządzania polem walki – Battlefield Management System (BMS), i są zoptymalizowane do współpracy z systemem ATAK na zasadzie Plug and Play.
Ponadto, w czasie MSPO zaprezentowane zostały po raz pierwszy w Polsce najnowsze radiolinie RF-9800W. Są to kompaktowe, lekkie, mobilne, łatwe to transportu i rozłożenia urządzenia pracująca w hoppingu częstotliwości z transmisją danych aż do 430 Mbit/s oraz pracą w trybie Manet. Umożliwiają szerokopasmową transmisję danych jak również możliwość integracji rozproszonych stacjonarnych i mobilnych sieci teleinformatycznych idealnie wpisując się w program mobilnych rozproszonych stanowisk dowodzenia, a także stanowić mogą zapasowy system dla zapewnienia łączności infrastruktury krytycznej i wsparcia sieci szkieletowych operatorów publicznych w przypadku porażenia ich infrastruktury radioliniowej i światłowodowej.
Na stoisku L3Harris prezentowane były również terminale systemu Link-16 które są podstawowym operacyjnym system transmisji danych w wielu krajach NATO. Na szczególną uwagę zasługuje radiostacja AN/PRC-161 czyli pierwsza doręczana radiostacja Link-16 dedykowana dla Wojsk Specjalnych oraz Wojsk Lądowych.
L3Harris jest również producentem wysokiej klasy systemów noktowizyjnych. W tym roku firma zaprezentowała po raz pierwszy urządzenie typu BNVD (Binocular Night Vision Device - Fused), które łączy w sobie technologię noktowizji z termowizją. Armia amerykańska i inne armie NATO zamówiły już ponad 10 tys. tych urządzeń, a ich docelowymi użytkownikami jest wiele elitarnych jednostek sił specjalnych.
user_1068747
Kupienie jakiego kolwiek sprzętu od Harrisa powinno wiązać się z trybunałem stanu kiedy mamy SWOJE i lepsze rozwiązanie gdzie kapitał zostanie w kraju i pojawi się 100 nowych miejsc pracy