Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2021: Najnowsze Warmate lecą za granicę. Jest kontrakt

Fot. Grupa WB.
Fot. Grupa WB.
Autor. Grupa WB

Grupa WB poinformowała o podpisaniu kontraktu na dostawę amunicji krążącej Warmate w najnowszej wersji 3.0 dla nieujawnionego klienta zagranicznego.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2021 - WIADOMOŚCI, ANALIZY, WYWIADY - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Piotr Wojciechowski, prezes zarządu Grupy WB, zaznaczył, że jest to kolejny kontrakt z odbiorcą, który ma już na wyposażeniu systemy Warmate. „Zawarliśmy kolejny kontrakt z tym samym klientem na dostawy amunicji krążącej Warmate. Potwierdza to, że Grupa WB dysponuje dojrzałym i sprawdzonym systemem, konkurencyjnym na światowym rynku. Cieszymy się z zaufania zagranicznego odbiorcy do innowacyjnych rozwiązań, które w całości zostały opracowane przez polskich inżynierów”, poinformował Piotr Wojciechowski, prezes zarządu Grupy WB.

Dodał, że po zrealizowaniu kontraktu użytkownik będzie dysponować już kilkuset Warmate, a w pierwszej połowie 2022 roku liczba zamówionych systemów powinna przekroczyć tysiąc.Planujemy wprowadzanie nowych odmian wymiennych głowic, co zwiększy możliwości naszego systemu” - podkreślił prezes Wojciechowski.

Przedstawiciele Grupy WB zaznaczają, że zamówienie uzyskano w wyniku procedury konkurencyjnej, a istotne znaczenie dla wyboru Warmate 3.0. miały takie cechy systemu jak np. właściwości lotne, zdolności działania w trudnych warunkach, a także celność ataku. Warmate 3.0 to wersja rozwojowa wprowadzonego kilka lat temu przez Grupę WB systemu amunicji krążącej. Cechuje się m.in. zwiększonym zasięgiem łącza radiowego, napędem o niższej sygnaturze akustycznej, a także możliwością automatycznego złożenia łopat śmigła w końcowej (terminalnej) fazie ataku.

image
Fot. Grupa WB. 

Warmate 3.0 może latać w odległości do 30 km od stanowiska kontroli lub na dystansie 80 km, jeśli kontrolę nad nim przejmie operator wyposażony w system U-Gate. Podobnie jak inne bezzałogowce Grupy WB, takie jak Warmate 1 i Warmate 2 oraz FlyEye i FT-5, jest zintegrowany z systemem zarządzania walką Topaz. 

Warmate 3.0 jest dostosowany do autonomicznego współdziałania w ramach roju, czy prowadzenia ataków wielokierunkowych. Po ustaleniu położenia „powietrznego magazynu” amunicji krążącej, obejmującej nawet do kilkunastu systemów, poszczególne systemy samodzielnie wypracowują separację (minimalną odległość w pionie i poziomie między statkami powietrznymi). Ta funkcjonalność to element systemu przełamywania zdolności antydostępowych A2/AD typu W2MPIR, zaprezentowanego niedawno przez Grupę WB.

System Warmate 3.0 jest prezentowany podczas tegorocznego MSPO przez Grupę WB, natomiast starszą wersję Warmate można zobaczyć na stoisku Wojsk Obrony Terytorialnej, które mają ten system na wyposażeniu.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2021 - WIADOMOŚCI, ANALIZY, WYWIADY - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Reklama

Komentarze

    Reklama