Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2020: Bell pokazuje doświadczenia z Czech i walczy o polskie śmigłowce

Śmigłowce AH-1Z Viper i UH-1Y Venom oraz pełnoskalowa makieta rakiety AIM-9X. Fot. J.Sabak
Śmigłowce AH-1Z Viper i UH-1Y Venom oraz pełnoskalowa makieta rakiety AIM-9X. Fot. J.Sabak

Podczas XXVIII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego firma Bell prezentuje lekkie śmigłowce Bell 505 i Bell 407, ale również swoją ofertę w trzech kluczowych obecnie programach śmigłowcowych: Kondor, Kruk i Perkoz. Obejmuje ona rodzinę maszyn UH-1Y/AH-1Z które w ostatnim czasie zakupiły czeskie siły zbrojne, ale też inne śmigłowce z szerokiego portfolio tego producenta.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2020 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Jak podkreślił podczas swojego wystąpienia Joel Best, Director Africa, America’s, Europe, Middle East, Central Asia Global Military Sales and Strategy w Bell Textron, powołując się na takie przykłady jak Bell X-1 w którym Chucka Yeagera jako pierwszy człowiek przekroczył barierę dźwięku czy pierwszy zmiennowirnikowiec produkowany seryjnie V-22 Osprey – „innowacyjność jest wpisana w DNA firmy Bell.” Podczas MSPO w Kielcach można zobaczyć m.in. wirtualne wizualizacje najnowszej maszyny Bell 360 Invictrus, która ma szansę stać się nowym rozpoznawczo-uderzeniowym śmigłowcem US Army oraz szeroką ofertę różnej klasy maszyn cywilnych i wojskowych, jakie produkuje Bell.

Na stoisku prezentowane są również modele śmigłowców UH-1Y Venom i AH-1Z Viper wraz z pełnowymiarową makietę najnowszego pocisku powietrze-powietrze AIM-9X Sidewinder, który jest obecnie integrowany na śmigłowcu Viper. Maszyna może — obok pocisków powietrze-ziemia na czterech węzłach podskrzydłowych — przenosić dwie rakiety przeznaczone do zwalczania samolotów i innych statków powietrznych, co może być istotne w warunkach konfliktu z przeciwnikiem o wysokich możliwościach bojowych.

AH-1Z Viper jest oferowany Polsce w programie Kruk. Przedstawiciele koncernu Bell podkreślają, że w związku z wyborem tych maszyn przez Czechy na następcę Mi-24 ewentualna decyzja Polski w tym kierunku byłaby znaczącym impulsem również dla innych państw, a sama w sobie niosłaby wiele korzyści dla sił zbrojnych i przemysłu.

Jeśli idzie o Czechy, umowa LOA na 12 maszyn (cztery AH-1Z i osiem UH-1Y) podpisana została w grudniu 2019 roku. Kwota łącznie 650 mln USD obejmuje też wsparcie eksploatacji, amunicję i uzbrojenie, Czechom udało się też wynegocjować amerykańskie inwestycje związane z kontraktem. Kilka dni temu Pentagon zlecił w ramach programu FMS Bellowi produkcję i dostawę śmigłowców za 272 mln USD, do października 2023 roku. Pozostała kwota związana jest więc z komponentami kontraktowanymi oddzielnie od samych maszyn, uzbrojeniem czy właśnie wsparciem.

image
Policyjny Bell 407 i cywilny Bell 505 prezentowane podczas MSPO. Fot. J.Sabak

Wracając do Polski - dla Marynarki Wojennej w programie Kondor amerykański koncern proponuje morski wariant śmigłowca Bell 412 w wersji do zwalczania okrętów podwodnych. Jest to relatywnie nowy projekt, korzystający z jednej z nowszych wersji tej platformy, który został już wybrany przez jedno państwo. Ze względu na popularność płatowca zapewnia niski koszt eksploatacji i wysoką dostępność.

W programie śmigłowca wielozadaniowego Perkoz sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Ponieważ wymagania taktyczno-techniczne nie zostały szczegółowo sformułowane, Bell wstrzymuje się z deklaracjami dotyczącymi konkretnego typu, jednak podkreśla, że wiele zalet ma wybrany przez Czechy w duecie z AH-1Z wielozadaniowy UH-1Y Venom, który w 85% jest z nim kompatybilny. Nie jest też wykluczone, że firma zaoferuje więcej niż jedną platformę, gdyż zakres zastosowań jest szeroki.

Na przykład do szkolenia pilotów proponowane są lżejsze maszny w typie prezentowanego podczas targów śmigłowca Bell 505 JetrRanger X, który jest bezpośrednim następcą maszyn Bell 206 Jet Ranger, używanych m.in. przez polską Policję. Formację tą reprezentował podczas MSPO świeżo przyjęty do służby Bell 407 GXi, wyposażony w cyfrową awionikę, głowicę optoelektroniczną i zdalnie sterowany reflektor. Policja odebrała właśnie trzy tego typu maszyny zamówione w ubiegłym roku i łącznie eksploatuje sześć śmigłowców tego producenta. Pokazuje to, iż Bell jest obecny na polskim rynku i może z powodzeniem walczyć o ważne kontrakty.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2020 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Reklama

Komentarze

    Reklama