Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2019 oficjalnie ruszyło. Błaszczak: jesienią nowy PMT

Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl
Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl

„Proces zwiększania liczebnego sił zbrojnych zachodzi na naszych oczach” - powiedział szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Poinformował również, że ma nadzieję, iż jesienią będzie miał „sposobność” podpisania planu modernizacji na 15 lat. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz prezydent Andrzej Duda wzięli udział w oficjalnym otwarciu 27. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego 2019. 

Prezydent Andrzej Duda i minister obrony Mariusz Błaszczak wzięli udział w otwarciu targów Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, które rozpoczynają się dziś w Kielcach. Prezydent, który objął imprezę patronatem, bierze także udział w uroczystości otwarcia wystawy narodowej Stanów Zjednoczonych, spotyka się też z przedstawicielami polskiego sektora zbrojeniowego.

Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl
Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl

„Proces zwiększania liczebnego sił zbrojnych zachodzi na naszych oczach” - powiedział szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Poinformował również, że ma nadzieję, iż jesienią będzie miał „sposobność” podpisania planu modernizacji na 15 lat. Program ten pozwolić ma na utrzymanie dynamiki rozwoju polskich sił zbrojnych i procesu ich modernizacji. Minister przypomniał najważniejsze polsko-amerykańskie kontrakty zbrojeniowe ostatnich lat oraz zapewnił, że resort nie zapomina o polskim przemyśle zbrojeniowym.

Mariusz Błaszczak zapewnił, że zwiększają się zamówienia składane w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, ze względu na fakt, że resort dysponuje „większą sumą”. Minister zaznaczył również, że cieszy się, iż wysłużone BWP zostaną wymienione na polską konstrukcję, czyli Borsuka. „Obecność żołnierzy USA w Polsce odstrasza, daje gwarancję bezpieczeństwa Polsce i Europie” - podkreślił minister i dodał, że trwają rozmowy i ustalenia dotyczące realizacji czerwcowego porozumienia, podpisanego między prezydentem Andrzejem Dudą, a prezydentem Donaldem Trumpem.

Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl
Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl

„Bardzo się cieszę, że mogę dzisiaj otworzyć 27 MSPO i 25 Międzynarodowe Targi Logistyczne „Logistyka” – powiedział prezydent Andrzej Duda. Odniósł się też do trwającej w Wojsku Polskim modernizacji, i dodał że „dzisiaj nie trzeba tłumaczyć czemu służy wyposażanie wojska w najnowocześniejszy sprzęt”. Jak przekonywał, cele są dwa: „chcemy mieć najlepsza armię na świecie, ale przede wszystkim chcemy, by żołnierz był bezpieczny”. Prezydent wspomniał też o rosnącym w siłę polskim przemyśle obronnym, i zauważył, że obok Polskiej Grupy Zbrojeniowej, istnieją też prywatne firmy, które zdobyły już światową renomę. (…) myślę tu o WB Electronics i naszej Lubawie” – powiedział Duda.

Prezydent podkreślił, że chce, by „produkcja zbrojeniowa była jak najnowocześniejsza i byśmy byli w tym zakresie innowacyjni, bo Polska jest krajem ambitnym i chcemy by bezpieczeństwo ojczyzny i naszego regionu Europy zapewniane było w jak najdoskonalszy sposób”.

Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl
Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl

Głos podczas otwarcia zabrała również ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, która podkreśliła znaczenie sojuszniczych relacji w trudnych czasach i w obliczu wyzwań, które nie są nowe ale rosną. Przedstawicielka amerykańskich władz dodała również, że Polska udowodniła, że jest jednym z liderów NATO. Mosbacher wymieniła również najważniejsza polsko-amerykańskie kontrakty z ostatnich lat oraz zapewniła, że rozmowy na temat zakupu maszyn F-35 dla Polski „postępują”.

Zbrojeniowe inwestycje

Jak podkreślił podczas otwarcia wydarzenia prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Witold Słowik, grupa chce się „rozwijać, inwestować, przekształcać zakłady w nowoczesne podmioty, które są w stanie dostarczać nowoczesny, zaawansowany technologiczne sprzęt dla polskiej armii, dla polskich żołnierzy”. Zaznaczył również, że na 80 proc. wyników grupy składają się kontrakty z polską armią i służbami mundurowymi. Prezes zapowiedział również, że PGZ planuje konsolidację w takich obszarach, jak zarządzanie, zakupów, informatyzacji oraz handlu międzynarodowego, tak by sprostać współczesnym wymogom. Jak dodał Witold Słowik, warunkiem rozwoju PGZ są inwestycje.

Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl
Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl

Natomiast prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń dodał, że „zadaniem MSPO jest nie tylko promocja myśli technicznej, ale i edukacja i wychowanie najmłodszego pokolenia Polaków”. „W dobie światowych niepokojów walki z terroryzmem, najważniejszą wartością jest współdziałanie” – dodał. Zaznaczył, że oprócz oferty blisko 620 firm, podczas tegorocznego MSPO, „wśród eksponatów prezentowany jest po raz pierwszy w Polsce myśliwiec F-35, którego zakupem zainteresowana jest Polska”. Po raz pierwszy gośćmi kieleckich targów są też firmy z Australii. „To dowód na to, że Kielce są widziane na całym świecie” – powiedział Mochoń. Prezes Targów podkreślił też, że oprócz oferty targowej, MSPO to okazja do dyskusji na temat bezpieczeństwa. „Jeszcze dzisiaj w tej samej sali odbędzie się debata Defence24 „Promotory bezpieczeństwa”, w której z udział weźmie minister obrony narodowej” – dodał.

Nowe kontrakty, nowe pytania

Szef MON brał udział w prezentacji projektu Borsuk – nowego pływającego bojowego wozu piechoty, oraz w podpisaniu umów ze spółkami należącymi do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W programie wizyty ministra było także podpisanie oficjalnego zapytania ofertowego w sprawie amerykańskich przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin i samolotów transportowych C-130 Hercules z nadwyżek sprzętu obronnego USA. Wyrzutnie trafią na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej, a Herculesy wzmocnią zdolności bojowe Wojska Polskiego.

Podpisano również umowy na dostawy sprzętu i uzbrojenia dla Wojska Polskiego. Dokumenty podpisane przez Szefa Inspektoratu uzbrojenia i prezesa PGZ dotyczą dostaw m.in. zdolnych do przerzutu stacji radiolokacyjnych BYSTRA, KTO Rosomak (w wersji wozu dowodzenia), gogli noktowizyjnych oraz strzeleckich celowników termalnych.

MSPO odbywa się po raz 27. W tegorocznej edycji targów uczestniczy ponad 600 firm z 31 państw, z tego 65 z USA. Targi odwiedzają także przedstawiciele resortów obrony i sił zbrojnych blisko 40 krajów.

MR/DM

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. Gts

    Ten historyk od siedmiu boleści zaprezentuje plan, który w zderzeniu z teraźniejszością obruci się w kamieni kupę... żeby coś z sensem zaprezentować trzeba się znać, a do tego umieć współpracować z przemysłem i weryfkować jego oferty. Tymczasem programy grzęzną z powodu niekompetencji MON, inspektoratu itd. Ich przerasta przygotowanie, rzetelnej wyceny planowanych działan. Jak to ktoś napisał o CPK, dla mnie działania MON pod dowódzetwem pis to: Projekcja bąbelków. Od początku, bez realnych kalkulacji finansowych, mocy przerobowych firm i zabezpieczenia materiałowego. Port baranów. PMT wygląda tak samo, po czym w nocy zadzowni Mosbacher i Mariusz leci podpisywać na klęczkach umowę z dostawcą z USA. W tym czasie pojawiają się jednak informacje, że polskiego sprzętu nie podłaczamy bo droższzy amerykański sprzęt mimo iż na posobnym poziomie jest w mediach znacząco lepszy.

  2. pytajnik

    Na jednym z portali o wojsku pojawiła się informacja, że do PILICY nie będzie produkowana BYSTRA, bo jest za skomplikowana i zbyt duża. Będzie Izraelskiej produkcji. Ktoś coś w tej sprawie wie więcej?

  3. stary szwej

    który to już z kolei? - stara wojskowa maksyma głosi - "papier przyjmie wszystko"

  4. miki

    Jak utopić polski program ppk Pirat a no kupujemy ponownie od Amerykanów czyli nowego wielkiego brata. Kto dostaje nowy sprzęt a oczywiście w pierwszej kolejności WOT a wojska lądowe trochę Spików oraz setki RPG do łaskotania rosyjskich czołgów., ale ludzie i tak kupują ten sukces wiec czym się przejmuję oby tylko wrzesień 1939 się nie powtórzył bo znów będą pytania biliśmy się dzielnie a dlaczego przegraliśmy?