Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Mozambik zamawia we Francji patrolowe trimarany za 200 mln euro

Francuskie konsorcjum stoczniowe CMN (Constructions Мécaniques de Normandie) podpisało  kontrakt z rządem Mozambiku na budowę trzech okrętów patrolowych, trzech kutrów strażniczych i 24 małych 32 – metrowych trawlerów rybackich. 

Zgodnie z umową wartą około 200 milionów euro nowe jednostki mają zostać dostarczone do końca 2015 r. Będą one budowane w głównej stoczni CMN w Cherbourgu należącej do grupy stoczniowej Safa. Dla stoczni CMN to bardzo ważny kontrakt, ponieważ przy braku zamówień groziło jej zwolnienie 80 z 340 pracowników. Tym bardziej, że budowa jeszcze 30 trawlerów będzie się odbywała w stoczniach należących do Safy, które są w Niemczech i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Trzy zamówione przez Mozambik małe okręty patrolowe Ocean Eagle 43 mają być zbudowane na bazie projektu trimarana Ocean Eagle 40, który po raz pierwszy został przedstawiony na wystawie IDEX 2013 na początku 2013 r. Zgodnie z założeniem ma on mieć długość 43 m, prędkość 30 w i zasięg 3000 Mm przy prędkości 20 w. Dzięki szeroko wprowadzonej automatyzacji załogę ma stanowić tylko 8 osób. Dodatkowo na okręcie będzie się znajdowało miejsce dla 8-osobowej grupy abordażowo inspekcyjnej.

Uzbrojeniem trimarana ma być jedna zdalnie sterowana armata kalibru 20-30 mm i dwa karabiny maszynowe 12,7 mm. Na okręcie ma znajdować się również płaszczyzna lądowiska dla bezzałogowego miniśmigłowca Schiebel S-100 Camcopter oraz slip rufowy do szybkiego opuszczania łodzi motorowej o długości 7 m.

Mozambik zamówił również kutry strażnicze projektu HSI 32. Jest to już klasyczna, jednokadłubowa jednostka o długości 32 m poruszająca się z maksymalna prędkością 45 w. Będzie ona uzbrojona tak samo jak trimarany Ocean Eagle 43 i wyposażona w łódź abordażowo inspekcyjną.

Reklama

Komentarze

    Reklama