Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MON publikuje listę chętnych do budowania Miecznika i Gawrona

MON opublikował tymczasową listę chętnych do udziału w rozmowach technicznych na temat okrętu obrony wybrzeża Miecznik i okrętu patrolowego z funkcją zwalczania min Czapla. Na razie otrzymano 29 zgłoszeń.



Piszemy „na razie” ponieważ Inspektorat Uzbrojenia zastrzegł sobie prawo zwiększenia tej listy o firmy które nie odpowiedziały na zaproszenie i może też wyeliminować nawet te podmioty, które się zgłosiły.

W rozmowach technicznych w sprawie Czapli teoretycznie może teraz wziąć udział 15 podmiotów, w tym 9 z Polski i 6 z zagranicy. Do programu Miecznik zgłosiło się 14 podmiotów, w tym 8 z Polski i 6 z zagranicy. Wszystkie firmy, które chciałyby wziąć udział w budowie Miecznika, chcą też budować Czaplę. Jedynie polska spółka Unitronex, (reprezentująca amerykańską firmę ITT Exelis) jest zainteresowana tylko patrolowcem.

Zobacz także: Ruszył proces zakupu okrętów Miecznik i Czapla. Nieprzejrzysty tryb wyboru oferentów

Polskimi kandydatami do programu Czapla/Miecznik są: Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A.; Stocznia Marynarki Wojennej S.A.; Polski Holding Obronny; Ośrodek Badawczo Rozwojowy - Centrum Techniki Morskiej Gdynia; Rolls-Royce Poland SP. z O.O.; KenBIT Koening i Wspólnicy Spółka Jawna, Else Technical and Research Service CO. LTD sp. z o.o. (firma reprezentująca Northrop Grumman Sperry Marine BV z Wielkiej Brytanii) oraz Thales Polska sp. z o.o. (przedstawiciel handlowy firmy Thales z Holandii.

Z zagranicy swoje zgłoszenia przesłały: z Holandii - Damen Shipyards Gorinchem oraz Thales Nederland, z Francji – DCNS, z Niemiec - ThyssenKrupp Marine Systems AG, z Norwegii - Kongsberg Demence & Aerospace AS i z Hiszpanii - Indra Espacio S.A.

Przez brak jakichkolwiek wymagań w zaproszeniach Inspektorat Uzbrojenia ma teraz do przeprowadzenia 29 postępowań w czasie dwóch miesięcy wakacyjnych. Jak przewidywaliśmy - już zapowiedziano, że termin ten zostanie wydłużony.

(MD)

 

 
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze

    Reklama