Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MON: Centrum Silników Wojskowych za 2 lata w Poznaniu

Podpisanie porozumienia - fot. mjr Robert Siemaszko/MON
Podpisanie porozumienia - fot. mjr Robert Siemaszko/MON

- Porozumienie inwestycyjne na stworzenie Centrum Silników Wojskowych to symboliczny i ważny moment nowego podejścia do realizacji zakupów dla wojska polskiego - powiedział minister Tomasz Siemoniak po podpisaniu dokumentu, wraz z prezesem Agencji Rozwoju Przemysłu  SA Wojciechem  Dąbrowskim oraz Januszem Potockim, prezesem Zarządu WZM S.A w Poznaniu.

Szef resortu obrony podkreślił, że  to nowe podejście do zaopatrywania wojska  polskiego  w silniki  i  zespoły napędowe oznacza, że wymieniając flotę  samochodów zaczynamy od ich produkcji w  WZM S.A. w  Poznaniu.  Jak mówił minister Tomasz Siemoniak  -  Chcemy budować  zdolności  polskiego przemysłu obronnego, wykorzystując zagraniczne know-how  do produkcji w Polsce.

Porozumienie ma na celu stworzyć rozwiązanie, które skutkować będzie uzyskaniem przez krajowy przemysł obronny zdolności produkcyjnych i remontowych w dziedzinie silników na długofalowe potrzeby Wojska Polskiego. Zdolności te mają zaspokoić potrzeby armii w zespoły napędowe do wszystkich rodzajów pojazdów mechanicznych eksploatowanych w Siłach Zbrojnych RP.

Poznańskie zakłady mają stosowny potencjał, tradycje w produkcji mechanicznej, nie bez  znaczenia jest też zaplecze naukowe, jakim jest m.in. Politechnika Poznańska,  która będzie zaangażowana w procesie koncepcyjnym. Prezes WZMot SA  podziękował  resortowi obrony - Za szansę  budowania potencjału zakładu poprzez uruchomienie w nim produkcji i serwisowania silników i zespołów napędowych dla sprzętu WP.  Zaznaczył przy tym, że - Fakt podpisania dzisiejszego porozumienia dowodzi, iż resortowi  obrony  zależy na wzmocnieniu zdolności polskiego przemysłu obronnego, by właśnie tam lokować produkcję od początku procesu.

Podpisujący porozumienie inwestycyjne wyrazili nadzieję, że przygotowanie stosownych umów, koniecznych do  stworzenia Centrum Silników Wojskowych, przebiegnie zgodnie z  założonym harmonogramem, który zakłada, że produkcja powinna się rozpocząć za 2 lata.

Źródło: MON

Reklama

Komentarze (3)

 1. Pan Tadeusz

  wola była tylko zabrakło ochoty

 2. AntMrufka

  PZL Wola utraciło zdolności produkcyjne pod rządami Bumaru. Linia produkcyjna silników czołgowych jest nie do odtworzenia.

 3. ktos

  dlaczego zlikwidowano wole

  1. bezrobociepl

   Bo to była konkurencja.

  2. cos

   wola była - zabrakło pomysłu

Reklama