- Porozumienie inwestycyjne na stworzenie Centrum Silników Wojskowych to symboliczny i ważny moment nowego podejścia do realizacji zakupów dla wojska polskiego - powiedział minister Tomasz Siemoniak po podpisaniu dokumentu, wraz z prezesem Agencji Rozwoju Przemysłu SA Wojciechem Dąbrowskim oraz Januszem Potockim, prezesem Zarządu WZM S.A w Poznaniu.
Szef resortu obrony podkreślił, że to nowe podejście do zaopatrywania wojska polskiego w silniki i zespoły napędowe oznacza, że wymieniając flotę samochodów zaczynamy od ich produkcji w WZM S.A. w Poznaniu. Jak mówił minister Tomasz Siemoniak - Chcemy budować zdolności polskiego przemysłu obronnego, wykorzystując zagraniczne know-how do produkcji w Polsce.
Porozumienie ma na celu stworzyć rozwiązanie, które skutkować będzie uzyskaniem przez krajowy przemysł obronny zdolności produkcyjnych i remontowych w dziedzinie silników na długofalowe potrzeby Wojska Polskiego. Zdolności te mają zaspokoić potrzeby armii w zespoły napędowe do wszystkich rodzajów pojazdów mechanicznych eksploatowanych w Siłach Zbrojnych RP.
Poznańskie zakłady mają stosowny potencjał, tradycje w produkcji mechanicznej, nie bez znaczenia jest też zaplecze naukowe, jakim jest m.in. Politechnika Poznańska, która będzie zaangażowana w procesie koncepcyjnym. Prezes WZMot SA podziękował resortowi obrony - Za szansę budowania potencjału zakładu poprzez uruchomienie w nim produkcji i serwisowania silników i zespołów napędowych dla sprzętu WP. Zaznaczył przy tym, że - Fakt podpisania dzisiejszego porozumienia dowodzi, iż resortowi obrony zależy na wzmocnieniu zdolności polskiego przemysłu obronnego, by właśnie tam lokować produkcję od początku procesu.
Podpisujący porozumienie inwestycyjne wyrazili nadzieję, że przygotowanie stosownych umów, koniecznych do stworzenia Centrum Silników Wojskowych, przebiegnie zgodnie z założonym harmonogramem, który zakłada, że produkcja powinna się rozpocząć za 2 lata.
Źródło: MON
Pan Tadeusz
wola była tylko zabrakło ochoty
AntMrufka
PZL Wola utraciło zdolności produkcyjne pod rządami Bumaru. Linia produkcyjna silników czołgowych jest nie do odtworzenia.
ktos
dlaczego zlikwidowano wole
bezrobociepl
Bo to była konkurencja.
cos
wola była - zabrakło pomysłu