Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Miranda wspiera przetrwanie żołnierzy i sprzętu

Rosomak w wersji wozu dowodzenia z nałożonym kamuflażem mobilnym.
Rosomak w wersji wozu dowodzenia z nałożonym kamuflażem mobilnym.
Autor. Adam Świerkowski/Defence24

Podczas tegorocznych targów MSPO firma Miranda zaprezentowała zwiedzającym swoją szeroką ofertę dotyczącą rozwiązań znacząco zwiększających przeżywalność na polu bitwy. Zarówno u żołnierzy, jak i sprzętu wojskowego.

Artykuł sponsorowany

Spółka Miranda znana jest z dostarczania na potrzeby Wojska Polskiego różnego typu tkanin technicznych i dzianin wykorzystywanych później w ramach złożonych produktów, jak np. pokrycia wielozakresowe. Firma ta odpowiada od lat za produkowanie dla armii rozwiązań wpływających na przeżywalność żołnierzy i sprzętu, co jak pokazują walki na Ukrainie, jest niezbędnym elementem pola walki. Mowa tutaj m.in. o wielozakresowych pokryciach Berberys, które to znacząco utrudniają wykrycie przez wroga np. pojazdów opancerzonych. Co oprócz niego spółka zaprezentowała na MSPO?

Reklama

Kamuflaż mobilny

Kamuflaż mobilny

Zaprezentowane rozwiązanie zostało stworzone z myślą o maskowaniu pojazdów zarówno w czasie postoju, jak i podczas przemieszczania się, które znane jest z użycia na m.in. kołowych transporterach opancerzonych Rosomak w odmianie wozu dowodzenia (WD).

Zapewnia ono wielozakresową ochronę UV, VIS, NIR, TIR, RADAR. Skutecznie zmienia ono sygnatury termalne i radarowe pojazdów, uniemożliwiając ich wykrycie. Pokrycie to imituje także teksturę naturalnego środowiska i jego elementów, jak m.in. liści, roślinności czy ukształtowania i pokrywy terenu. Pozwala to na lepsze oddanie wrażenia obserwacji spójnej przestrzeni, co zapewnia podwyższoną ochronę w np. środowisku leśnym, pustynnym, górskim czy stepowym. Jeżeli chodzi o zakres widzialny VIS, to specjalny wzór kamuflażu mobilnego komponuje się z naturalnym otoczeniem i zapewnia skuteczną ochronę przed optycznymi systemami rozpoznawczymi oraz uzbrojonym i nieuzbrojonym okiem. Jak pokazuje współczesne pole walki, jest to kluczowy element decydujący nierzadko o życiu i śmierci.

Kamuflaż mobilny na modelu czołgu Leopard 2.
Kamuflaż mobilny na modelu czołgu Leopard 2.
Autor. Adam Świerkowski/Defence24

W zakresie bliskiej podczerwieni NIR, właściwości reemisyjne zastosowanych kolorów skutecznie naśladują środowisko maskowania, dając ochronę przed urządzeniami noktowizyjnymi. W zakresie termalnym MWIR i LWIR powoduje znaczną redukcję promieniowania termalnego maskowanego obiektu. Pozwala to na zmniejszenie szansy wykrycia przez urządzenia termowizyjne, które stają się nieodłącznym elementem nie tylko oddziałów rozpoznawczych, ale coraz częściej występują już jako część wyposażenia osobistego regularnej piechoty.

W zakresie radarowym kamuflaż mobilny zapewnia skuteczną zmianę sygnatury radarowej pojazdu, zapobiegając jego wykryciu. Tego typu rozwiązania oprócz stosowania na prawdziwych pojazdach, mogą także być wykorzystane na różnego typu makietach, zwiększając ich rozpoznanie przez przeciwnika jako potencjalnego celu, a nie przynęty.

Wielozakresowy kamuflaż mobilny.
Wielozakresowy kamuflaż mobilny.
Autor. Adam Świerkowsi/Defence24

WPM Berberys

WPM Berberys

Na targach prezentowana jest najnowsza odmiana tego znanego już wielozakresowego kamuflażu statycznego, o poprawionych właściwościach użytkowych. Berberys zapewnia wielozakresową ochronę w zakresie UV, VIS, NIR, TIR, RADAR. Kamuflaż statyczny 3D - podobnie jak wersja mobilna - imituje teksturę naturalnego środowiska np. liści, roślinności, terenu dając wrażenie przestrzeni. W zakresie widzialnym VIS, Berberys zwiększa szansę na nierozpoznanie przez optyczne systemy obserwacyjne oraz nieuzbrojone/uzbrojone oko żołnierza (nawet w przypadku posiadania przez niego odpowiednich urządzeń), a dzięki zastosowaniu specjalnego wzoru kamuflażu pozwala na wizualną kompozycję z naturalnym otoczeniem.

W zakresie bliskiej podczerwieni NIR, parametry zastosowanych kolorów skutecznie naśladują środowisko, w którym stosuje się kamuflaż. Tym samym pozwala to na zabezpieczenie się przed urządzeniami noktowizyjnymi. W paśmie termalnym, redukcja promieniowania termalnego maskowanego obiektu zabezpiecza go przed wykryciem. Jeżeli chodzi o fale radarowe Berberys skutecznie zmienia sygnaturę radarową pokrytego nim obiektu, co zapobiega jego wykryciu. Kamuflaż posiada niską absorpcję wody oraz wysoką wytrzymałość na zrywanie i rozdzieranie.

Niska waga produktu i modułowość umożliwiają łatwe łączenie pokryć, tym samym pozwalając na skuteczne kamuflowanie większego obszaru, np. miejsca schronienia lub tymczasowego stacjonowania. Oprócz tego na stoisku firmy zaprezentowane zostały statyczne systemy maskujące, wielozakresowe, w wersji 2D, jedno oraz dwustronne. Zapewniają one skuteczną ochronę w całym spektrum widma elektromagnetycznego.

Kamuflaż statyczny Berberys.
Kamuflaż statyczny Berberys.
Autor. Adam Świerkowski/Defence24
Reklama

Ponczo antydronowe

Miranda na swoim stoisku prezentuje także indywidualne pokrycia maskujące, przeznaczone do zmniejszenia szansy wykrycia przez bezzałogowe statki powietrzne. Zapewniają one skuteczną ochronę żołnierza w zakresie widzialnym bliskiej podczerwieni (noktowizja) i termalnym. Zwiększa to tym samym, jego szansę na skryte przemieszczanie się lub operowanie w jednej pozycji przez dłuższy czas (np. pełniąc funkcję strzelca wyborowego).

Pokrycia skutecznie redukują promieniowanie termalne oraz efektywnie maskują żołnierza przed zaawansowanymi systemami noktowizyjnymi, oraz termowizyjnymi. Zważywszy na coraz częstsze wykorzystywanie do działań rozpoznawczych bsp, tego typu wyposażenie będzie z czasem niezbędne do operowania na polu bitwy. Niewielkie rozmiary pokrycia połączone z niską masą (poniżej 2,5 kg) powodują, że ekwipunek żołnierza nie jest zbytnio dodatkowo obciążony.

Ponczo antydronowe.
Ponczo antydronowe.
Autor. Adam Świerkowski/Defence24

Osłona maskująca

Osłona do maskowania żołnierza została stworzona, aby perfekcyjnie wtopić się w otoczenie. Wyjątkowy, dwustronny nadruk oraz specjalna wewnętrzna warstwa dostosowująca się do środowiska skutecznie naśladują kolory i struktury otoczenia. Produkt zapewnia wszechstronną ochronę przed promieniowaniem UV, VIS, NIR, TIR oraz wykryciem przez RADAR, a także chroni przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi – deszczem, wiatrem, chłodem i upałem. To skuteczny środek maskujący, pozwalający na ukrycie w wymagających warunkach terenowych.

Osłona maskująca.
Osłona maskująca.
Autor. Adam Świerkowski/Defence24
Reklama

Wyposażenie osobiste żołnierza

Na stoisku Mirandy prezentowane są także inne elementy wyposażenia żołnierza, jak m.in. kurtki zimowe, składające się z lekkiej kurtki (okres wiosenno-zimowy) wraz z podpinką. Oba elementy są lekkie, wodoodporne oraz zapewniają komfort termiczny (zwłaszcza w połączeniu w przypadku używania jej zimą). Obok nich przedstawiono także szelki do przenoszenia oporządzenia oraz płaszcz przeciwdeszczowy, mogący być wykorzystywany nie tylko jako osłona przed deszczem, ale także mata do siedzenia, improwizowany hamak, poduszka czy nawet nosze.

Płaszcz przeciwdeszczowy.
Płaszcz przeciwdeszczowy.
Autor. Adam Świerkowski/Defence24

Oprócz nich pokazano także podpinki termalne i antyradarowe przeznaczone do ochrony przed rozpoznaniem w zakresie podczerwieni termalnej, mikrofalowym oraz zmianami temperatury ludzi i sprzętu w hangarach. Efekt ukrycia przed radarem jest uzyskiwany poprzez pochłanianie oraz rozpraszanie energii promieniowania mikrofalowego.

Podpinka antyradarowa (czarna) oraz termalna.
Podpinka antyradarowa (czarna) oraz termalna.
Autor. Adam Świerkowski/Defence24

Artykuł sponsorowany

Reklama

Komentarze (2)

  1. szczebelek

    U nas myślą, że krzaczory wrzucone na pojazd wystarczą jako kamuflaż 🫣👀

  2. Dr. Pavl Kopetzky

    To na powódź czy na wrzesień `39 bis?!

Reklama