Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Miliard dolarów na amerykańsko-brytyjskie programy obronne

Fot. Wikipedia
Fot. Wikipedia

Minister obrony Wielkiej Brytanii Michael Fallon poinformował o zagwarantowaniu 800 milionów funtów (1,2 miliarda dolarów) na nowe projekty obronne opracowywane wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi.

Wydanie tak znacznych środków mają nadzorować specjalne instytucje powołane przez ministerstwo obrony - w tym komórka oceny technologii i innowacji ETIAC (Emerging Technology and Innovation Analysis Cell). Ich zadaniem będzie, przede wszystkim, analizowanie różnych rozwiązań pozwalających eliminować lub zmniejszać zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego Wielkiej Brytanii. Będą one również organizować współpracę z ośrodkami naukowymi i przemysłowymi.

Informując o funduszu w wysokości 800 milionów funtów brytyjski sekretarz obrony Michael Fallon wyraźnie wskazał na przemysł szkocki, który będzie mógł z nich skorzystać, oraz na takie ośrodki naukowe jak uniwersytety z Glasgow i Strathclyde. Może to oznaczać, że współpraca brytyjsko amerykańska w dużej części będzie dotyczyła strategicznych okrętów podwodnych, które mają swoją bazę właśnie w północno-zachodniej Szkocji.

Mówi się również o pracach nad nowymi koncepcjami operacyjnymi. Szczegóły dotyczące sposobu wydawania pieniędzy na innowacje mają być opublikowane przez brytyjskie ministerstwo obrony na początku 2016 r.

Reklama

Komentarze (1)

  1. fdfg

    na amerykańsko-polskie kiedy przyjdzie nam czekać ? czuję się zagrożony w kraju.

Reklama