Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Mielec z umową na serwis wojskowych samolotów

Fot. PZL Mielec
Fot. PZL Mielec

Wydział Techniki Lotniczej 3. Regionalnej Bazy Logistycznej zakończył postępowanie na udzielenie zamówienia dotyczącego serwisowania samolotów An-28 i M-28 w latach 2023-2026. Jego wykonawcą zostały Polskie Zakłady Lotnicze z Mielca, należące do koncernu Sikorsky-Lockheed Martin. Łączna wartość usługi została określona na kwotę 99,187 mln PLN.

Reklama

Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia dotyczącego serwisowania samolotów An-28 i M-28 w latach 2023-2026 zostało opublikowane za pośrednictwem Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej 17 lutego br. Postępowanie prowadzone było w formie procedury negocjacyjnej bez publikacji ogłoszenia o zamówieniu. Jak czytamy w komunikacie, Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. to jedyny podmiot gospodarczy uprawniony do realizacji tej usługi, gdyż posiada prawa wyłączne do prowadzenia na wymienionych typach samolotów wszelkich prac obsługowo-naprawczych oraz dysponuje też zdolnościami technicznymi oraz infrastrukturą które zapewniają realizację niniejszego zamówienia.

Reklama

Całkowita końcowa wartość zamówienia została określona na kwotę 99,187 mln bez VAT. Jego przedmiotem jest świadczenie w latach 2023 - 2026 na rzecz jednostek wojskowych Sił Zbrojnych RP usług obejmujących serwisowanie samolotów An-28 i M-28. W ogłoszeniu czytamy, że nie zostało przewidziane zlecenie podwykonawstwa w ramach omawianego zamówienia.

Czytaj też

Przypomnijmy, że An-28 i M-28 są lekkimi samolotami transportowymi wykorzystywanymi w polskich siłach zbrojnych do zadań transportowych (w tym transportu medycznego i desantowego). Marynarka Wojenna wykorzystuje tę platformę również do misji poszukiwawczo-ratowniczych, monitoringu ekologicznego oraz zadań patrolowo-rozpoznawczych. Samoloty rodziny M-28 są też używane za granicą (np. przez Nepal, Ekwador, czy Estonię).

Reklama

Warto przy tym przypomnieć, że w ostatnich tygodniach zakłady PZL Mielec otrzymały zamówienie na dwa nowe samoloty krótkiego startu i lądowania (STOL) M28-05 Skytruck. Umowa realizowana jest za pośrednictwem rządu USA w ramach programu Foreign Military Financing, a jej wartość to 30 mln USD. Dostawa dwóch samolotów M28 ma zwiększyć wielozadaniowe zdolności transportu powietrznego armii nepalskiej. Samoloty zostaną skonfigurowane zgodnie z zamówieniem – jeden w standardowej wersji cargo a drugi w konfiguracji do ewakuacji medycznej poszkodowanych (CASEVAC).

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze