Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Media: „Cegielski” wejdzie do PGZ?

Zdjęcie ilustracyjne, zakłady H. Cegielski-Poznań
Zdjęcie ilustracyjne, zakłady H. Cegielski-Poznań
Autor. HCP

Zakłady H.Cegielski-Poznań S.A. (HCP) mają zostać włączone do Polskiej Grupy Zbrojeniowej – donosi Informacyjna Agencja Radiowa.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Według IAR zgodę na włączenie HCP do Polskiej Grupy Zbrojeniowej miał wyrazić już Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin. Informacji o włączeniu nowej spółki nie komentuje na razie oficjalnie Polska Grupa Zbrojeniowa.

Czytaj też

Nie jest jednak tajemnicą, że HCP od kilku lat podejmowało działania w celu zwiększenia swojego potencjału i zaangażowania się w sektorze obronnym. Jeden z pierwszych podpisanych kontraktów dotyczył dostawy dla Wojska Polskiego partii mostów składanych MS-40, które mają zostać zbudowane przez konsorcjum HCP i WB Electronics. Umowę podpisano w grudniu 2020 roku.

Reklama

Czytaj też

Jeszcze w 2018 roku HCP przedstawiła koncepcję współpracy z południowokoreańską firmą Hyundai Rotem, w celu wspólnego oferowania czołgu nowej generacji K2/K2PL na polskim rynku. Z kolei niedawno MON podpisał umowę ramową z tą firmą, dotyczącą dostaw czołgów K2/K2PL dla Sił Zbrojnych RP. Możliwe, że zaangażowanie HCP będzie związane właśnie z programem czołgu. Trzeba jednak pamiętać, że w późniejszych wypowiedziach przedstawiciele koreańskiego koncernu podkreślali, że mogą podejmować kooperację z dowolnymi przedsiębiorstwami w Polsce, wskazanymi przez stronę polską i kierownictwo PGZ.

Czytaj też

Na razie jest zbyt wcześnie, by rozstrzygać, w jaki sposób poznańskie zakłady zostaną zaangażowane w prace PGZ, więcej informacji powinno pojawić. Nie ma wątpliwości, że wprowadzenie koreańskiego sprzętu pancerno-artyleryjskiego (K2/K2PL, K9/K9PL), będzie wymagało stworzenia dużego potencjału. Już utrzymanie, serwisowanie i ewentualne modyfikacje tego sprzętu będą wymagać wielkich wysiłków, a co dopiero mówić o produkcji i to na skalę łącznie ok. 1500 czołgów i haubic, choć takie są plany.

Czytaj też

PGZ otwarcie deklaruje, że chce wzmacniać potencjał, a włączenie do niego HCP może być jednym ze sposobów spełniania tego założenia w sytuacji, gdy firmy konkurują o specjalistów, ale i zmagają się z trudnościami w łańcuchach dostaw spowodowanymi pandemią oraz wojną na Ukrainie. Trzeba też pamiętać, że zakłady Cegielskiego mają długą historię produkcji specjalnej – w czasach II wojny światowej, ale też po 1945 roku, gdy produkowały m.in. karabiny maszynowe PK. Obecnie spółka dostarcza specjalistyczne wyposażenie m.in. dla sektorów energetyki (w tym odnawialnej), ochrony środowiska oraz branży stoczniowej, zajmuje się też dostawą konstrukcji stalowych.

Reklama

Komentarze (8)

 1. Andy57

  Mozliwosci budowy przez HCP lini produkcyjnych do K2PL w okolicach Poznania byc moze wspolnie z WZM to dobre rozwiazanie. Haubice i Borsuki moga sie rozwijac szybciej jezeli sie odciazy hute i Labedy od produkcji czolgow.

 2. rwd

  Cegielski fajna rzecz ale przeniesienie produkcji K2 do Poznania i w ogóle do Polski, to gruba sprawa i jak Koreańczycy wystawią rachunek to niejednemu misiowi kapcie spadną.

 3. Pucin:)

  Jeżeli Cegielski wejdzie do PGZ to koniec upadek zakładu!!!! :0

 4. AdSumus

  Słyszę Sasin - myślę to nie może się udać.

  1. Był czas_3 dekady

   Czasami słyszę Tusk - to wszystko zostanie zlikwidowane, zaorane.

  2. Robi

   Myślisz? Żartowniś z Ciebie :))) A tak na poważnie, to zobacz jak Sasin z Obajtkiem przeprowadzili połączenie Orlenu z Lotosem. Który to Lotos Twój guru od 4 dni pracy w tygodniu, chciał oddać ruskim. Zresztą również LOT chciał - tenże guru - opylić za grosze Niemcom. W każdym razie jak się chwalisz MYŚLENIEM, to wcześniej spróbuj zebrać jakiejś wiedzy z najbliższej okolicy. A wtedy MYŚL, popieram!

  3. Pucin:)

   @Robi - no jasne zapomniałeś o Turowie i elektrowni Olsztyn!!!!! Ot, takie celowe zaćmienie pamięci!!!!! :)

 5. KrzysiekS

  Może się powtórzę zobaczcie kto jest głównym właścicielem. HCP wejdzie i będzie miało co robić tak jak reszta PGZ przy takiej ilości planowanej produkcji uzbrojenia w Polsce przez najbliższe 10 lat.

 6. stary Polak

  byłoby dobrze. bo już zaczynałem się martwić że HSW to będzie musiała robić wszystko łącznie z okrętami. zgaduję że cegielski "dostanie" Black Panther" K2PL i K3PL

  1. Sigrid

   A co z Bumarem? Do likwidacji?

  2. Chyżwar

   @Sigrid Zapomniałeś o drugiej linii do produkcji Borsuków. Ma być nie po tej samej stronie Wisły gdzie jest HSW.

 7. Zawisza_Zielony

  Tylko nie do PGZ .....

 8. szczebelek

  Od początku mówiono, że Cegielski ma być miejscem produkcji K2PL i mnie ten ruch nie dziwi.

Reklama