Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Maroko pierwszym użytkownikiem Apache Guardian w Afryce

Fot. US Army
Fot. US Army

Koncern Boeing uzyskał kontrakt na dostawę do Maroka 24 śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache Guardian wraz pakietem logistycznym i symulatorami niezbędnymi do szkolenia załóg. Wartość umowy realizowanej za pośrednictwem administracji USA w ramach programu FMS wyniesie 439 mln dolarów.

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych ogłosił zawarcie umowy 25 czerwca 2020 roku. Produkcja śmigłowców, uzbrojenia i wyposażenia będzie odbywać się głównie w zakładach Boeinga (producenta maszyn) w Mesie  i koncernu Lockheed Martin w Orlando. Wartość umowy wynosi 439 mln dolarów, co stanowi nieco ponad 10% wartości pakietu, na jaki w listopadzie ubiegłego roku zgodził się Kongres USA.

Wynika to z ograniczenia pakietu uzbrojenia i wyposażenia, ale też z faktu iż umowa opiewa na 24 maszyny z 36 na których sprzedaż zgodziły się amerykańskie władze. Kolejnych 12 maszyn stanowi opcję i może zostać pozyskanych w późniejszym terminie. W niewykorzystanym dotąd pakiecie jest też dwieście pocisków Stinger, pół tysiąca pocisków Hellfire i podobna ilość zestawów laserowego naprowadzania APKWS (ang. Advanced Precision Kill Weapon System) do konwersji rakiet niekierowanych 70 mm. Trzeba pamiętać, że zarówno uzbrojenie jak i szereg innych elementów będą kontraktowane oddzielnie, więc łączny koszt zakupu Guardianów dla Maroka będzie wyższy (choć nadal dużo niższy od notyfikowanej Kongresowi wartości).

Dostawa 24 maszyn AH-64E Apache Guardian wraz z symulatorami i pakietem szkoleniowym oraz wsparciem eksploatacji ma rozpocząć się w roku 2024. Co ciekawe, Maroko chce nabyć śmigłowce ze standardowym wyposażeniem, systemami samoobrony ale też systemem MUMT-2, przeznaczonym do kontrolowania bezzałogowców przez członka załogi śmigłowca. W armii amerykańskiej są to BSL typu Grey Eagle lub Shadow M2, którymi obecnie nie dysponują siły zbrojne tego kraju.

Warto również odnotować, że Maroko stanie się pierwszym w Afryce użytkownikiem śmigłowców AH-64E Apache Guardian. Na tym kontynencie jedynie Egipt posiada podobne śmigłowce, ale są to maszyny w starszej wersji AH-64D Apache Longbow. Co ciekawe, nieco ponad miesiąc temu administracja USA autoryzowała możliwość zawarcia umowy na modernizację 46 egipskich Apache do standardu AH-64E za sumę 2,3 mld dolarów. W procesie takiej modernizacji maszyna zostaje rozebrana na części, wyremontowana i zabudowana komponentami nowszej wersji.

Boeing AH-64E Apache Guardian różni się od poprzednich modeli znacznie nowocześniejszym układem napędowym z silnikami T700-GE-701D o większej mocy, przekazywanej na wirnik z kompozytowymi łopatami. Zmodernizowano również awionikę i oprogramowanie. AH-64E otrzymał zmodyfikowany układ optoelektroniczny M-TADS/PNVS (ang. Modernized Target Acquisition Designation Sight/Pilot Night Vision Sensor) charakteryzujący się wyższą rozdzielczością, nowsze systemy samoobrony oraz zmodernizowany system śledzenia celów. Posiada również system MUM-T, przeznaczony do bezpośredniego kontrolowania przez członka załogi śmigłowca Apache bezzałogowców typu Grey Eagle lub Shadow M2.

Reklama

Komentarze (16)

 1. Fanklub Daviena

  Jak tylko Maroko zamówiło za miliardy broni w USA, to nagle natychmiast stało się demokratyczne, "kolorowa rewolucja" "spontanicznie" wygasła, demonstranci zniknęli z ulic a "wolne media" "społeczności międzynarodowej" przestały negatywnie o Maroko pisać. Oczywiście jest to "przypadkowa" korelacja... :)

  1. Gnom

   Oczywiście

  2. Davien

   A ten znowu wypisuje swoje urojone brednei:)

 2. www

  "Faraonowie" się zbroją Egipt podpisał kontrakt z rosyjskimi korporacjami: URALWAGON i ROSOBRONOEKSPORT na dostawę 500 czołgów T-90MS. Rosjanie wybudują w Egipcie montownię, gdzie z dostarczonych części owe 500 czołgów nad Nilem zostanie zmontowane.

 3. Gieniek

  Jaki system samoobrony ma Guardian?

  1. Nikt

   MAWS wykrywający odpalenie i nadciąganie rakiet

  2. Gnom

   Właśnie montują też DIRCM.

 4. Gnom

  Panie redaktorze, proszę nie wprowadzać czytelników w błąd sugestią: "Wartość umowy wynosi 439 mln dolarów, ... ponad 10%... Wynika to ...". To są tylko pieniądze dla Boeinga na płatowce i podstawowe wyposażenie pokładowe. Resztę otrzymają inni dostawcy za silniki, systemy optoelektroniczne, radar, uzbrojenie. Takie są zasady zakupów przez FMS. Rząd USA zamawia u konkretnych producentów konkretne elementy, które Rząd USA dostarcza do ostatecznego montażu u wykonawcy całości (tu Boeing). Dla porównania proponuję spojrzeć ile od sztuki kosztuje pakiet modernizacyjny egipskich D do E.

  1. Arek75

   Modernizacja egipskich polega w zasadzie na budowie od podstaw, zostaje tylko skorupa, przy ilości 46 szt. daje 50 mln za sztukę, to ok. 78% 13 emerytury, gdybyśmy zastąpili wszystkie posiadane Mi-24, powiedzmy po 100 mln za sztukę, to nadal jest ok. 81% 13 emerytury. Czy można to jakoś racjonalnie wyjaśnić? Jakie mamy priorytety? o co chodzi? Czy aby nasz program nie będzie kosztował 3 x tyle????

  2. Gnom

   A nie pomylił się Kolega waluty. Egipskie to owszem 50 mln ale USD od sztuki. A tu Kolega Juliusz napisał tylko o cenie podstawowego nosiciela i to pewnie bez napędu i na pewno bez wyposażenia zadaniowego.

 5. Dobromir

  Polski nie stać...

  1. Ceska Meska

   Bell produkuje lepszy w Czechach

  2. asdf

   czeski zarcik

  3. Vvv

   Stać, nie stać nas na budowę dróg z budżetu mon, budowę szpitali z budżetu mon, samolotow vip za 1mld , przekopu mierzeji za 5mld zł itp itd.

 6. Marek1

  Czegoś tu nie rozumiem - wychodzi ok.18,3 mln za 1 Guardiana ?!?! Ponieważ Marokańczycy NIE chcą pełnego pakietu wyliczonego na 4,39 mld. to zapłacą jedynie 0 ceny ????

  1. Ernst Junger

   Gdyby zdarzyło się tak, że w końcu kupimy te śmigła to też pewnie odpuścilibyśmy sobie hellfire jako bezużyteczne w naszych warunkach.

  2. QVX

   Weźmiemy albo Brimstone albo Spike.

  3. Ernst Junger

   I słusznie. Niewielka liczba śmiglaków nie pozwala by tracić je w głupi sposób świecąc laserem wisząc nad lasem. Tutaj Brimstone wypada zdecydowanie lepiej niż spike er/ Nlos.

 7. Ernst Junger

  W 2013 r. Korea za 36 Ah-64e zapłaciła 1,6 mld USD. Wielka Brytania jakieś 3 mld zł a 50 sztuk. Cena wskazana tutaj jest nierealna.

  1. QVX

   Całe wyposażenie etc. to pewnie osobne kontrakty.

  2. BUBA

   Nie blacha sie liczy a wyposazenie

  3. :))

   W Libii Trwa Wojna :) Czasami warto dopłacić do sprzętu aby zablokować rozprzestrzenianiu się konfliktu... poza tym to 10% zamówienia i wszystko wyjdzie około 5 mld USD....

 8. Ślązak

  Na nasze warunki najlepsze byłyby uzbrojone w ppk S-70 z Mielca teraz LM proponuje to Filipinom jako tania altetnatywa dla szturmoców 32…kupić a Kruk niech wróci za dekadę ale nie na 32 szt tylko 130

  1. Pankracy

   KOLEGO s70 to.nie pancerne blachy I każdym kalachiem go podziurawisz

  2. Arek75

   Z tymi Filipinami to trochę nie trafiłeś. To jest archipelag na Pacyfiku. S70 to cywilny śmigłowiec, zupełnie nie nadaje się do operowania w rejonie działań zbrojnych, zwłaszcza w Europie środkowej

  3. Ślązak

   Koledzy ppk dalekiego zasięgu po 1 po 2 to tylko chwilowe rozwiązanie żeby piloci mieli czym latać a S-70 bo.je sobie trzaśniemy w Mielcu

 9. po co nam helikoptery

  spoko my mamy dialog...

 10. Zastanawiający się

  Coś taniocha.

 11. Polish blues

  Oprócz Apache'ów i Abrahmsów Maroko ma także KDP - doszliśmy to tego, że, opisując zacofanie, będą używać zwrotu "sto lat za Polakami" A tyle było tych megalomańskich obietnic

  1. Maćko

   Megaloman to juz nie PREZES?

 12. BUBA

  A kiedy takie trafia do WP. Wybory tz tuz

  1. Kopara

   Adrian byl w LM Także Mielec i S70

 13. LMed

  No cóż pomimo modernizacji ciągłych sprzęt leciwy już . Afryka więc czeka. My na razie czekamy naprężeni w dołkach startowych. Może nie warto już?

 14. Zaq

  A u nas się zastanawiają nad modernizacja Mi24,to już Maroko ma lepszy sprzęt niż my .

 15. Derwisz

  Bravo król Maroka Konsekwentnie

 16. Kopara

  KOLEDZY 74mln pln za BOJOWĄ maszyne all inclusive a Błaszczak KUPIŁ gołe black hawk za 120 mln pln SZTUKA Co sie dzieje?

Reklama