Przemysł Zbrojeniowy
Leonardo dostarczy radary pogodowe. Wśród odbiorców jest Polska
Jak podało Leonardo, firma ta podpisała kontrakty na dostawę radarów pogodowych dla Polski, ale także i klientów na Bliskim Wschodzie, w obu Amerykach, regionie Azji i Pacyfiku oraz w Europie, w tym we Francji oraz Norwegii. Ponadto firma wprowadziła system lidarowy Doppler SKIRON3D®, który może mierzyć siłę wiatrów oraz wykrywać niebezpieczne zjawiska wiatrowe.
Pod koniec marca 2021 roku spółka Leonardo podpisała szereg nowych kontraktów międzynarodowych na dostawę radarów pogodowych. Obejmują one szereg umów podpisanych z wieloletnimi partnerami koncernu Leonardo w Europie.
Polska wybrała spółkę Leonardo Germany GmbH na dostawę 10 magnetronowych radarów pogodowych pracujących w paśmie C w ramach modernizacji swojej sieci radarów meteorologicznych.
Z kolei Météo France, francuska krajowa służba meteorologiczna, złożyła zamówienia na magnetronowy radar pogodowy pracujący w paśmie S dla swojego zamorskiego departamentu Reunión. MET Norway, norweska służba meteorologiczna, wybrała koncern Leonardo na dostawcę magnetronowego radaru pogodowego pracującego w paśmie C. Kolejny kontrakt podpisany z klientem na Bliskim Wschodzie dotyczy dostawy przez Leonardo pięciu mobilnych systemów radarów pogodowych pracujących w paśmie X, a ponadto radary pogodowe spółki zostały ostatnio wybrane także przez klientów w obu Amerykach i w regionie Azji i Pacyfiku.
Ponadto koncern Leonardo zdobył kontrakt na styku meteorologii i lotnictwa w ramach programu badawczego SESAR JU (Single European Sky ATM Research Joint Undertaking/Wspólne Przedsięwzięcie w zakresie Zarządzania Ruchem Lotniczym w ramach Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej). Firma i jej partnerzy pozyskali wszystkie cztery projekty WAVE 3 w ramach programu badań i innowacyjności SESAR 2020 finansowanego z budżetu Unii Europejskiej Horizon 2020.
Według koncernu meteorologia stanowi kluczowy pakiet prac w ramach WAVE 3, dzięki czemu opracowana zostanie koncepcja działania bezzałogowych usług kosmicznych oraz wymiany informacji z systemami zarządzania ruchem lotniczym. W ramach projektu opracowane zostaną odpowiednio dostosowane usługi meteorologiczne dla działań dronów. Projekt będzie działał do roku 2022.
Jak jeszcze informuje komunikat, spółka Leonardo Germany GmbH wprowadziła nowy produkt, a mianowicie system liderowy SKIRON3D®, może on mierzyć siłę wiatru i wykrywać niebezpieczne zjawiska wiatrowe takie jak uskok, porywy, turbulencje oraz prądy zstępujące o dużej sile. Współpracuje on z radarem pogodowymMETEOR 60DX i systemem LLWAS koncernu Leonardo. Dodatkowym atutem systemu, według koncernu, jest wykrywanie zagrożeń dla ruchu lotniczego.
Czytaj też: Słowenia zamawia wskaźniki laserowe Leonardo