Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Lekka torpeda Saaba wystrzelona z okrętu podwodnego [WIDEO]

Moment wystrzelenia torpedy SLWT Fot. Saab
Moment wystrzelenia torpedy SLWT Fot. Saab

Saab wraz ze Swedish Defence Materiel Administration (FMV) i Siłami Zbrojnymi Szwecji przeprowadził pierwsze próby strzelania z użyciem lekkich torped nowej generacji (Saab Lightweight Torpedo – SLWT), które zostały wystrzelone z korwety rakietowej oraz okrętu podwodnego.

Próby te były pierwszymi tego typu dla nowej torpedy i zostały przeprowadzone w lutym i marcu br. na obszarach morskich w pobliżu Karlskrony, na wschodnim wybrzeżu Szwecji na Morzu Bałtyckim. Przeprowadzono je z okrętu podwodnego typu Gotland i korwety typu Visby. Celem strzelania było sprawdzenie, czy torpedy można bezpiecznie wystrzelić z okrętów i obejmowało również weryfikację ich integracji z okrętami, a także detektora celów torped SLWT.

Lekkie torpedy (Saab Lightweight Torpedo) ma zapewnić Marynarkom Wojennym Szwecji i Finlandii zdolność odstraszania, a w razie potrzeby niszczenia wrogich jednostek podwodnych i nawodnych. Pomyślne ukończenie testów jest kamieniem milowym dla naszego wspólnego projektu

Görgen Johansson, dyrektor Saab Dynamics.

Prace nad torpedami rozpoczęły się od zamówienia złożonego przez Swedish Defence Materiel Administration (FMV) w 2016 r., które obejmuje dostarczenie ich do floty szwedzkich okrętów podwodnych i korwet rakietowych. W styczniu 2018 r. Marynarka Wojenna Finlandii złożyła zamówienie na torpedy SLWT w ramach programu modernizacji (MLU) Squadron 2000. Marynarka Wojenna Finlandii będzie obsługiwać ten system na pokładzie zmodernizowanych okrętów typu Hamina, a także nowych korwet typu Pohjanmaa w ramach programu Squadron 2020.

Torpeda SLWT jest przystosowana do trudnych podwodnych warunków przybrzeżnych, jakie występują na Morzu Bałtyckim, a jednocześnie jest przeznaczona do operacji na głębszych wodach. Jest wyposażona w pełni cyfrowy system naprowadzania, który umożliwia korzystanie zarówno z opcji „odpal i zapomnij” jak i telesterowania (sterowanie przewodowe). To elastyczny system, dzięki któremu można przeprowadzić atak z wielu platform, w tym z okrętów nawodnych, śmigłowców, samolotów oraz okrętów podwodnych.

Reklama

Komentarze (4)

  1. chateaux

    Byłoby interesujące porównanie jej możliwości względem Mk. 54, czy używanej przez Marynarkę Wojenną MU90. Choć intrygujący jest tez zamiar jej używania z pokładów okrętów podwodnych. Tej bowiem klasy okręty nie używają współcześnie torped lekkich.

    1. Davien

      Szwedzkie akurat uzywają

  2. BadaczNetu

    Najciekawiej by wyglądało odpalenie torpedy sterowanej przewodowo z samolotu.

  3. BUBA

    ORP Slazak posiada wyrzutnie torped ????

  4. Gort

    Czyli Szwedzi wprowadzają sprzęt nowej generacji a MW będzie odtwarzać bomby głębinowe. No cóż...

Reklama