Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Lekka torpeda Saaba wystrzelona z okrętu podwodnego [WIDEO]

Moment wystrzelenia torpedy SLWT Fot. Saab
Moment wystrzelenia torpedy SLWT Fot. Saab

Saab wraz ze Swedish Defence Materiel Administration (FMV) i Siłami Zbrojnymi Szwecji przeprowadził pierwsze próby strzelania z użyciem lekkich torped nowej generacji (Saab Lightweight Torpedo – SLWT), które zostały wystrzelone z korwety rakietowej oraz okrętu podwodnego.

Próby te były pierwszymi tego typu dla nowej torpedy i zostały przeprowadzone w lutym i marcu br. na obszarach morskich w pobliżu Karlskrony, na wschodnim wybrzeżu Szwecji na Morzu Bałtyckim. Przeprowadzono je z okrętu podwodnego typu Gotland i korwety typu Visby. Celem strzelania było sprawdzenie, czy torpedy można bezpiecznie wystrzelić z okrętów i obejmowało również weryfikację ich integracji z okrętami, a także detektora celów torped SLWT.

Lekkie torpedy (Saab Lightweight Torpedo) ma zapewnić Marynarkom Wojennym Szwecji i Finlandii zdolność odstraszania, a w razie potrzeby niszczenia wrogich jednostek podwodnych i nawodnych. Pomyślne ukończenie testów jest kamieniem milowym dla naszego wspólnego projektu

Görgen Johansson, dyrektor Saab Dynamics.

Prace nad torpedami rozpoczęły się od zamówienia złożonego przez Swedish Defence Materiel Administration (FMV) w 2016 r., które obejmuje dostarczenie ich do floty szwedzkich okrętów podwodnych i korwet rakietowych. W styczniu 2018 r. Marynarka Wojenna Finlandii złożyła zamówienie na torpedy SLWT w ramach programu modernizacji (MLU) Squadron 2000. Marynarka Wojenna Finlandii będzie obsługiwać ten system na pokładzie zmodernizowanych okrętów typu Hamina, a także nowych korwet typu Pohjanmaa w ramach programu Squadron 2020.

Torpeda SLWT jest przystosowana do trudnych podwodnych warunków przybrzeżnych, jakie występują na Morzu Bałtyckim, a jednocześnie jest przeznaczona do operacji na głębszych wodach. Jest wyposażona w pełni cyfrowy system naprowadzania, który umożliwia korzystanie zarówno z opcji „odpal i zapomnij” jak i telesterowania (sterowanie przewodowe). To elastyczny system, dzięki któremu można przeprowadzić atak z wielu platform, w tym z okrętów nawodnych, śmigłowców, samolotów oraz okrętów podwodnych.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. chateaux

    Byłoby interesujące porównanie jej możliwości względem Mk. 54, czy używanej przez Marynarkę Wojenną MU90. Choć intrygujący jest tez zamiar jej używania z pokładów okrętów podwodnych. Tej bowiem klasy okręty nie używają współcześnie torped lekkich.

    1. Davien

      Szwedzkie akurat uzywają

  2. BadaczNetu

    Najciekawiej by wyglądało odpalenie torpedy sterowanej przewodowo z samolotu.

  3. BUBA

    ORP Slazak posiada wyrzutnie torped ????

  4. Gort

    Czyli Szwedzi wprowadzają sprzęt nowej generacji a MW będzie odtwarzać bomby głębinowe. No cóż...

Reklama