Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Krakowska Parada Robotów

Fot. materiały organizatora.
Fot. materiały organizatora.

W dniach 19-20 czerwca na terenie krakowskiego Muzeum Lotnictwa odbyła się druga edycja Parady Robotów, wydarzenia poświęconego robotyce i nowoczesnym rozwiązaniom w gospodarce, ze szczególnym uwzględnieniem wojskowości.

Pierwszego dnia uczestnicy mogli wziąć udział w wykładach poświęconych robotyce, cyfryzacji i dziedzinom gospodarki, w których wykorzystywane są lub wkrótce będą roboty. Akademickie koła naukowe prezentowały też swoje projekty, powstałe w ramach konkursu na wykorzystanie systemów inteligentnych służących do zaspokajania potrzeb informatycznych kluczowych firm i instytucji publicznych. Przeprowadzono także otwarty trening, podczas którego grupy akademickie prezentowały możliwości swoich konkursowych maszyn.

W drugi dzień imprezy odbył się pokaz robotów. Pierwsze wystąpiły zespoły akademickie ubiegające się o nagrodę Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, prezentujące szczególnie konstrukcje latające. Potem nadszedł czas na prezentację wojskowych maszyn inteligentnych, wykorzystywanych w polskiej armii, w tym systemów używanych do usuwania ładunków wybuchowych.

Częścią tegorocznej edycji Parady Robotów były też panele dyskusyjne. Rozmawiano o obawach związanych ze sztuczną inteligencją i zastosowaniach robotów w działaniach wojennych, problemach prawnych związanych z wykorzystywaniem bojowym robotów. Sławomir Kosieliński zwrócił uwagę na zagadnienie związane z odpowiedzialnością za błędy w oprogramowaniu bezzałogowych systemów używanych w Siłach Zbrojnych.

Na zakończenie wydarzenia odbyła się popołudniowa parada robotów, podczas której można było obejrzeć wszystkie konstrukcje, jakie w ciągu dwóch dni pojawiły się w Muzeum. Podczas ceremonii kończącej imprezę miało miejsce ogłoszenie laureatów konkursu, połączone z wręczeniem nagród Szefa BBN i partnerów. Pierwsze miejsce zajął zespół Aero Team ILK AGH z Krakowa, prezentujący półautomatyczną jednostkę latającą Miner. Drugie miejsc przypadło Kołu Naukowemu SAE AeroDesign z Politechniki Warszawskiej. Koło Naukowe Jedi z Politechniki Wrocławskiej uplasowało się na trzecim miejscu.

Reklama

Komentarze

    Reklama