Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Koreański system OPL pokonał Rosjan

Pojazd Hybrid BIHO podczas targów Eurosatory 2018. Fot. Paweł K. Malicki
Pojazd Hybrid BIHO podczas targów Eurosatory 2018. Fot. Paweł K. Malicki

W wartym 2,66 mld dolarów indyjskim przetargu na system mobilnej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej zwycięzcą został produkowany przez koreański koncern Hanwha Defense Systems artyleryjsko-rakietowy kompleks przeciwlotniczy Hybrid BIHO. Pomimo silnych nacisków Moskwy pokonał on rosyjskie systemy Pancyr-S1 i Tunguska-M1. Jest to kolejny, po dostawie haubic samobieżnych K9 Thunder, sukces tego koncernu z Korei Południowej na chłonnym rynku Indii.

System BIHO został wyłoniony w wyniku długotrwałego przetargu, którego decydującym elementem okazały się realizowane w 2017 roku testy poligonowe i symulacje w których koreański sprzęt spisał się znacznie lepiej niż jego rosyjski odpowiedniki. Dotyczyło to w szczególności zwalczania rakiet i pocisków manewrujących. Nie bez znaczenia była też z pewnością słaba skuteczność systemów Pancyr-S1 przeciw dronom i pociskom rakietowym oraz manewrującym, ale również izraelskim samolotom w realnych warunkach konfliktu w Syrii.

Mimo to Rosjanie, korzystając z narzędzi politycznych i dyplomatycznych, starali się skłonić New Dehli do wyboru jednego z ich systemów. Według nieoficjalnych informacji, minister obrony Rosji Siergiej Szojgu wyraził niezadowolenie z decyzji indyjskich władz podczas dwustronnej konferencji wojskowej 18 grudnia 2018 roku. Szojgu miał nawet zarzucić stronie indyjskiej niewłaściwe przeprowadzenie testów. W styczniu 2019 roku strona rosyjska zwróciła się oficjalnie do indyjskiego ministerstwa obrony o ponowną ocenę procedury przetargowej. W odpowiedzi na te działania dyplomacja i przemysł Korei Południowej naciskały na przyspieszenie procedur i finalizację przetargu. Seul podkreślił też, iż kontrakt jest szansą na dalsze uniezależnienie się od dostaw rosyjskiej broni. Jak wynika z ogłoszonej na początku maja decyzji – zabiegi te okazały się skuteczne.

image
Fot. ROKA

New Dehli zdecydowało o zakupie 104 kompleksów artyleryjsko-rakietowych, 97 pojazdów do przewozu amunicji i 39 pojazdów dowodzenia. Do tego należy dodać około 5 tys. pocisków przeciwlotniczych bliskiego zasięgu Chiron, jak również 172 tysięcy sztuk amunicji kalibru 30 mm. Łączna wartość umowy oszacowana została na 2,66 mld dolarów. Jest to ogromny kontrakt, który oznacza, że Indie staną się pierwszym zagranicznym odbiorcą K30 BIHO.

Koreański artyleryjsko-rakietowy system Hybrid BIHO jest rozwinięciem wersji uzbrojonej jedynie w dwie armaty 30 mm, która znajduje się na uzbrojeniu sił zbrojnych Korei Południowej. Nowy wariant systemu miał swoją premierę zagraniczną w 2017 roku w USA, ale od 2015 roku jest w produkcji. Jego „hybrydowość” polega na dodaniu do artyleryjskiego modułu K30 BIHO czterech rakiet przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu.

Nośnikiem dla systemu jest zmodyfikowane podwozie transportera K200 (K21), na którym osadzono wieżę mieszczącą radiolokacyjne oraz optoelektroniczne systemy wykrywania, śledzenia i naprowadzania wraz z uzbrojeniem. Radar TPS-830K umożliwia śledzenie i naprowadzanie z odległości około 21 km na cel o powierzchni odbicia 2 m2. Głowica optoelektroniczna wyposażona jest we FLIR, kamerę wysokiej rozdzielczości i dalmierz laserowy.

Uzbrojenie Hybryd BIHO stanowią dwa działka kalibru 30 mm umieszczone na bokach wieży oraz cztery pociski kierowane Szingung (znany również jako Chiron) w odchylanych podwójnych zasobnikach na bokach tylnej części wieży. Rakiety, będące pociskami bardzo krótkiego zasięgu klasy MANPADS o zasięgu ponad 5 km i prędkości pocisku 2,1 Macha, w istotny sposób zwiększyły możliwości operacyjne systemu K30 BIHO względem pierwszej wersji, wyposażonej jedynie w działka. Obecnie rozwijany jest wariant rakiet o zasięgu co najmniej 8 kilometrów, co bardziej zbliży możliwości Hybryd BIHO do rosyjskiego systemu Pancyr-S1, który postrzegany jest jako główny rynkowy konkurent koreańskiego zestawu. Jak widać z indyjskiego przetargu, jest to konkurent z którym już teraz udaje się wygrać.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (60)

  1. Hanys

    Wielka porażka Rosjan, ponieważ Indie nie kupują 100% broni z Rosji, tylko jakieś powiedzmy 80%... No ale widzicie, Amerykanom w Polsce się udało i Polska kupuje 100% broni z USA, dlatego takich systemów jak Pancyr lub koreański Hybrid (bardzo potrzebnych mimo wszystko) nigdy mieć nie będziemy, ponieważ USA takich nie ma, tak samo jak okrętów podwodnych małych i cichych też nie będzie, bo USA też takich nie ma ;)

    1. Wania

      A mogłbys podać od jakiej amerykańskiej firmy mamy podwozie do kraba, czołgi, rakiety ppanc, transportery opancerzone i samoloty szkolne?

    2. ckxlckxlvk

      Proponuję powrót do szkoły podstawowej i przypomnienie sobie co oznacza 100%. Czy Kraba, lub Leopardy, Mastery Polska kupiła od USA? Chyba nie, a więc niema już tych twoich 100%.

  2. ito

    Z tą niską skutecznością syryjskiej OPL (choć to akurat niekoniecznie działka pancyrów) przeciw samolotom to bym nie przesadzał- dlaczegoś Izraelczycy przestali wlatywać w przestrzeń powietrzną Syrii i walą albo znad Izraela, albo znad Libanu- więc ich oświadczenia o całkowitej nieskuteczności syryjskiej obrony traktowałbym jako cokolwiek przesadzone (do palestyńskich enklaw przestali wjeżdżać po utracie dwóch merkav- więc sądzę, że tu też powód musiał być wyraźny). I dla porządku- koreański system również nie wykazał się skutecznością w warunkach bojowych, nie miał ku temu okazji. Tym niemniej prestiżowy prztyczek jest niewątpliwy.

    1. Davien

      Ito, wlatuja cały czas, atakując cele syryjskie i irańskie w Syrii. A co do wjazdu do palestyńskich enklaw-wjezdzali dalej ale poslali nowsze Merkavy których nawet Kornety nie byłyu w stanie ugryżć:)

  3. Gras

    Może tak ktoś wznowi prace nad Loara 2.

    1. Extern

      Po pokazowym ukaraniu Obrumu za Andersa, nikt już sam z siebie w naszym przemyśle nie zainwestuje własnych pieniędzy w projekt który MON dla samej tylko zasady, aby ukarać samodzielność, utopi. Cytując złotoustą klasyczkę. "No taki po prostu mamy tu klimat".

    2. mick8791

      A jednak... HSW w ramach własnej pracy B+R zrobiła Raka i jakoś nie przepadł. Może po prostu warto robić coś co jest potrzebne, a nie po prostu "coś"?

  4. Mateusz

    ale jak to?! przecież pancyr zeszczeliwuje 100% dronów, ostatnio się Rosjanie chwalili odparciem ataku na lotnisko w Syrii

    1. Davien

      Tyle ze wczesniej wysłali tam TOR-y które akurat ze zwalczaniem dronów problemów nie maja:)

    2. akh

      No może poza jednym. Relacją kosztu byle drona i 9M331 (że o 9M338 nie wspomnę) nie wypada korzystnie. To jak walenie z armat do wróbli i sposób na bankructwo. Do niszczenia dronów (i nie tylko) Rosjanie opracowują raczej coś w oparciu o działko 57mm i amunicję programowalną.

    3. Davien

      Panie akh jak taki dron załatwi powiedzmy Su-30SM/35 to nagle koszt przestaje miec znaczenie. tak samo jak w Rijadzie Saudyjczycy walili z patriota co sekunde kolejne rakiety w Burkana H-2 lecącego na lotnisko, a koszt pocisku z patriota przewyzszał koszt Burklana a poszło ich 5. Ale jakby balistyczna doleciała... Do zwalczania dronów idealne są pociski w stylu MHTK czy włąśnei działka, a najleszy byłby laser ale na to trzeba poczekać.

  5. Apek

    Pamiętam jak Irak wybrał rosyjskie czołgi T-90 zamiast amerykańskich M1, nie pamiętam tylko czy tytuł był odpowiedni czyli "Rosyjskie czołgi pokonały Amerykanów".

    1. Davien

      A dlaczego Apku je wybrał?? Ano dlatego by zastapić stare sowieckie jeszcze T-72. T-90 tez ma trzyosobową załogę wiec nie trzeba ich od nowa formować,do tego dla Iraku sa to czołgi całkowicie wystarczajace bo i z kim ma walczyc. Aha i nie było zadnego przetargu T-90vs M Abrams, a w Indiach był, widzisz taka mała róznicę. Do tego Pancyr przegrał z odpowiednikiem naszej Białej:)

  6. Singh

    a prócz Rosji i Korei nikt inny nie chciał Indiom sprzedać? czy nie umiał bo nie miał konkurencyjnej oferty? To by znaczyło że Hybrid BIHO jest obecnie optymalny.

    1. Davien

      Singh, obecnie jedynie Rosja rozwija zestawy artyleryjsko rakietowe, na Zachodzie dawno przeszli na same rakiety. Tak wiec Tylko Korea i Rosja miały zestaw jaki jest wymagany w Indiach. Co gorsza Pancyr i tunguska przegrały z koreańskim odpowiednikiem naszej Białej.

    2. akh

      Teoretycznie mógłby tu pasować turecki Korkut uzupełniony o parę/cztery MANPADSy, choć na miejscu Indii wolałbym próbować kupić czysto artyleryjską Derywację

    3. Obserwator

      ZSU-23-4MP Biała jest to polska modyfikacja radzieckiego (sic!) samobieżnego zestawu przeciwlotniczego ZSU-23-4 Szyłka. Warto byłoby o tym chociaż wspomnieć. Nieprawdaż?

  7. Lejtnat Jebaczydoff

    Najważniejsze jest to, że nam się planuje działania a'la donbas...anulujac 2 fazę Wisły do 2026 czyli de facto do 2030. Wisła ma zadanie rozstawienie się wzdłuż A2 i bazy w Krzesinach by móc spokojnie dać dyla...inaczej tego nazwać nie można. Bo to, że Wisła drenuje budżet to bardzo dobrze. Tylko Wisła daje nam realną szansę biologicznego przetrwania narodu. 1000borsukow i 1000 czołgów i 150 krabow i 100 raków i grom i MW nam nic nie pomoże, gdy wystartuje JARS

    1. bender

      Gdy zaczna odpalac Jarsy to raczej jest po wojnie konwencjonalnej dla kazdego, lacznie ze strzelajacym

    2. Lejtnat Jebaczydoff

      Pod warunkiem, że ktoś się wstawi za nami...za cenę pokoju wątpię. A są plany prewencyjne, deeskalacyjnego uderzenia atomowego...

  8. czas na Loarę 2

    Stara loara była niedopracowana ale czasy się zmieniły mamy nowe super podwozie od kraba mamy radary mamy nowego pioruna czas na nową Loarę 2 która będzie o wiele lepszym produktem niż niedopracowana loara1 gdzie przy strzelaniu bujało jak na morzu.

  9. tak pytam

    Czy Wojsko Polskie, będące jedną z czołowych sił zbrojnych NATO, posiada system przeciwlotniczy o podobnych parametrach taktyczno-technicznych?

    1. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

      posiada aż 1 sztukę o podobnych możliwościach ale spokojnie wojsko USA nie ma ani 1.

    2. Z prawej flanki

      Tak- Biała.

    3. Davien

      Wow a co sie panie Grzegorzu stało z tymi wszystkimi ZSU 23-4 Biąła??

  10. sża

    Rakietki ten Koreańczyk ma bardzo słabe w porównaniu z Pancyrem, więc jakieś inne argumenty musiały być brane pod uwagę.

  11. Gustlik

    Czy ktoś w ogóle rozumie dlaczego MON nie zamawia takiego systemu w POLSKICH zakładach? Wystarczyło Loarę postawić na czymś sensowniejszym niż t-72 (K-9, UPG, podwozie Borsuka) i po dołożeniu Piorunów mamy gotowy system. Nawet Amerykanie byliby zainteresowani.

    1. Janek

      Problemem nie jest podwozie T72.

    2. Gustlik

      A co?

    3. Smuteczek

      Owszem bylo czescia problemu.

  12. tadek

    Podwozie mamy ,armaty mamy ,rakiety mamy, radar do naprowadzania MAMY .Wystarczy to teraz tylko złożyć do kupy i nie ma potrzeby zakupu żadnego Pancyra czy podobnego badziewia od nikogo..

  13. plokij

    WP też przydało by się coś zbliżonego 2x35mm i z 4 nowoczesne rakiety o zasięgu 12-15 km na podwoziu gąsienicowym... dla mobilnej osłony oddziałów jak znalazł.

    1. Wojciech

      W zupełności wystarczy jak będzie 2x35mm + 4x Piorun. Te mocniejsze rakiety (PK-6?) mogą już być na osobnych nośnikach na wyższym szczeblu.

  14. analizator

    Indie tak dużo biorą od Rosjan, że dla przyzwoitości lepiej tak się nie uzależniać. A o prawie 500 T90S czołgach to nie piszecie ? A o wynajęciu kolejnego atomowego OP tez cicho ?

    1. Davien

      Panie analizator, biora T-90S czyli czołg gorszy od Leo2A4 bo potencjalny przeciwnik nie ma nic lepszego i musza zastapić tez rosyjskie T-72 Ayeja, a T-90 jest od ich T-72 lepszy. Co do wynajmowania SSN: a kto inny im go wynajmie??

    2. bmc3i

      Podobnie jak cicho o anulowaniu przez Indie wspólnego z Rosją programu FGFA/Su-57 Z powodu nie dających się usunąć bez poważnej ingerencji w płatowiec wad wlotów powietrza skutkujących zwiększeniem RCS oraz niemożliwością wyegzekwowania od Rosji przestrzegania warunków umowy gwarantującej Indiom 30% produkcji samolotu w Indiach.

    3. Vvv

      2a4 nie jest lepszy niż t-90s

  15. Gts

    Też powinniśmy z nimi zacieśniać współpracę. K9 okazał się dobry, więc idźmy dalej.

  16. df

    Ten koreański zestaw nie ma nawet pełnej funkcjonalności C-RAM do tego balistyka 30-tki jest gorsza od naszego KDA nie mówiąc o braku amunicji programowalnej czy parametrach rakiety Chiron które są gorsze od polskiego Pioruna. Jeśli tak nędzny zestaw wygrał z Pancyrem to jak tragiczne muszą być jego osiągi mimo dalekiego zasięgu rakiet. Jak widac komendówka to ograniczenie ilości kanałów a do tego rosyjskie wykonanie .. Już nasze Białe mogłyby stanąć do przetargu w Indiach.. Hindusi dawali bardzo dużą kasę za amunicję programowalną ale "nasz" przemysł skupia się na absorpcji technologii nakładania powłok malarskich niż na Noteci

    1. dokładnych przyczyn wyboru w pełni raczej nie poznamy (dywersyfikacja, powiązanie cenowe z zakupem haubic albo faktycznie padaka z sytemem wykrywania i kierowania ogniem Pancyra), co do ograniczeń naprowadzania radiokomendowego to jednak wykorzystujące to rakiety mają zdecydowanie wyższy zasięg od MANPADS-ów

    2. Davien

      Maja wiekszy zasieg ale sa uzależnione od radaru naprowadzania który w Pancyrach ma delikatnie mówiąc srednie mozliwości( wykrywa RCS 2m2 na 20km) co wyszło jak rosjanie usiłowali rakietami zwalczac drony. procentował takze brak amunicji programowalnej do działek.

    3. bender

      Plus slaba celnosc dzialek, oslepianie termowizji przy kazdym strzale i kilka innych ‘drobiazgow’ ;)

  17. Fazi

    Utracona szansa krajowej zbrojeniówki - LOARA. Indie swego czasu były LOARĄ zainteresowane i przybyła delegacja w tej sprawie ale... nasze wojsko jej nie zamawiało, a zestaw nie posiadał rakiet przeciwlotniczych. Na wizycie się skończyło.

    1. Er

      No I? Może przenieś się do Indii

    2. bender

      Problem z Loara byl taki, jaki ma Pancyr: nie specjalnie w cokolwiek trafiala.

  18. Rafal

    "Nie bez znaczenia była też z pewnością słaba skuteczność systemów Pancyr-S1 przeciw dronom i pociskom rakietowym oraz manewrującym, ale również izraelskim samolotom w realnych warunkach konfliktu w Syrii." No darujmy sobie takie gadanie, bo inaczej tego nie mozna nazwac.

    1. bender

      Dlaczego? Pancyry daly ciala w Syrii. Daja ciala na poligonach w Rosji, pewnie slabo to wygladalo tez na poligonie w Indiach. Asad nie ma wyboru, ale Hindusi maja. Wybrali cos co dziala bardziej.

  19. Thor

    A mogła to być Loara...

    1. Wera

      Nie nie mogła to być Loara

  20. bryxx

    No cóż nam tylko płakać zostaje. Indyjscy piloci mogli sie szkolić na Irydach , podobny system mogliby od nas kupić i nie tylko oni. A co mamy ? Nasi piloci na prawie rosyjskich maszynach zaczynają się szkolić sami takich zestawów nie mamy nie mówiąc o sprzedaży, za chwile od amerykanów będziemy kupować coś, choć oni sami od koreańczyków kupią. Może zacznijmy myśleć.

    1. Ewa

      Znowu te brednie o Irydach......

  21. vvv

    sa znacznie skuteczniejsze armatki 35mm z amunicja programowalna. nasza loara -2 oparta o dowolne gasielnicowe podwozie z powodzeniem moglaby konkurowac w tym przetargu. 35mm ma znacznie lepsze parametry niz 30mm oraz generuje wiecej odlamkow. rosyjskie 30mm nie maja amunicji programowalnej wiec aby stracic cel musza bezposrednio trafic namierzony obiekt.

    1. Razparuk

      Licencja 35mm nie obejmuje chyba radosnego eksportu... Amunicji programowalnej nie mamy a jeśli oprzemy ją na technologii obcej to patrz punkt 1...czyli nie jest tak kolorowo

    2. vvv

      mamy prawo do dowolnego wykorzystania 35mm armaty, a amunicje programowlana mozna kupic albo kupic licencje jak obecne 30mm. niestety nasze licencyjne 30mm sa niskiej jakosci dzieki uprzejmosci i wspanialosci MESKO :) mamy podwozie k9 o wysokiej mobilnosci i udzwigu, mamy radar, mamy armaty, mamy optyke oraz lekkie mapnadsy lub ewentualnie licencyjne rakiety o zasiegu do 8-10km.

  22. Rafal

    "Nie bez znaczenia była też z pewnością słaba skuteczność systemów Pancyr-S1 przeciw dronom i pociskom rakietowym oraz manewrującym, ale również izraelskim samolotom w realnych warunkach konfliktu w Syrii." a to na podstawie faktow czy "internetowego gadania"?

    1. Davien

      Fakty panei rafał sa takie: pancyry nic nie zestzreliły a same kilka razy padały ofiarą srodków które powinny zwalczac. Do tego sam fakt wysłąnia TOR-ów by broniły bazy w której sa pancyry bo te nie były w stanie jest wystarczajacym dowodem.

    2. nie trolom

      na podstawie faktów

    3. akh

      Fakt jest tak, że i Biho nie powala - nietypowe słabe działka 30mm (nie jest to 30x173mm !) oraz radar pozwalający na wykrycie celów o RCS 2m2 - nawet F-16C ma prawie dwa razy mniejszą, więc co mówić o rakietach, dronach czy pełnieniu funkcji C-RAM.

  23. Obserwator

    W 2015 roku na uzbrojenie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej został wprowadzony zmodernizowany artyleryjsko-rakietowy zestaw przeciwlotniczy Pancyr-S. Autonomiczny zestaw przeciwlotniczy tego typu jest wyposażony w 2 armaty 2A38M kalibru 30mm oraz 6 rakiet przeciwlotniczych 57E6-E o zasięgu 30 km. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w porównaniu do wcześniejszej wersji pocisków rakietowych ich zasięg został zwiększony o 10 km. Reasumując można stwierdzić, że jest to zestaw obrony powietrznej o najwyższych w swojej klasie parametrach taktyczno-technicznych.

    1. Moro

      Warto też zauważyć, że w Syrii Pancyr się nie sprawdził chociaż miał okazję.

    2. Davien

      Panie obserwator w porównaniu z takim NASAMS czy SPYDER to Pancyrowi jeszcze duzo do nich brakuje. Natomist zasieg pocisków 57E6-E wynosi do 20-25km, 30 mają miec nowe, doppiero opracowywane pociski do Pancyra SM

    3. Powiedz to Koreańczykom i Hindusom.

  24. Grzyb

    I co, nie lepiej było zamówić dla naszego wojska Loare2? Tak naprawdę to nikt nie wie czemu IU nie zamówił Loar, chociaż wojsko zgłaszało zapotrzebowanie na 160 takich wozów!!! A teraz to my mogli byśmy oferować sprawdzony we własnej armii system, wzbogacony o wyrzutnie Piorunów. Hindusi posiadają około 2,5 tyś t72 więc podwozie na pewno by im pasowało.

  25. czarnyopal

    No nic innego tylko kontynuować współpracę z Koreą poł.

    1. Kapitan

      Tak, przemysł zbrojeniowy KRLD jest na wysokim poziomie technologii.

Reklama