Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kontrakt na rakiety AMRAAM. Polska wśród beneficjentów

Fot. M. Dura
Fot. M. Dura

Departament Obrony USA poinformował o przyznaniu Raytheon Missile Systems kontraktu na wyprodukowanie pocisków AIM-120 AMRAAM (Advanced Medium Range Air-to-Air Missile) dla Stanów Zjednoczonych i 23 krajów.

Kontrakt o wartości 768,3 mln USD zrealizują zakłady Raytheon Missile Systems Co. w Tucson w stanie Arizona. Przewidywany termin zakończenia prac  to koniec lutego 2023 r. Zakłada dostarczenie pocisków bojowych i szkolno-treningowych, systemów telemetrycznych, części zamiennych oraz udzielenie wsparcia inżynieryjno- technicznego.

Odbiorcami będą Stany Zjednoczone (53% wartości kontraktu) i 23 inne kraje, które pozyskują rakiety AMRAAM i przeznaczone dla nich wsparcie w trybie FMS. Komunikat Pentagonu wymienia państwa takie jak: Polska, Arabia Saudyjska, Australia, Belgia, Dania, Hiszpania, Holandia, Indonezja, Japonia, Kanada, Katar, Korea Południowa, Kuwejt, Maroko, Norwegia, Oman, Rumunia, Singapur, Słowacja, Tajlandia, Turcja i Wielka Brytania.

Pocisk powietrze-powietrze AIM-120 AMRAAM pozostaje w użyciu od ponad 25 lat. Jest modernizowany, najnowsza wersja to AIM-120D. Jego możliwości zostały w pełni zademonstrowane w ponad 4200 próbnych odpaleniach, był też wykorzystywany bojowo. AMRAAM pozostaje użytkowany przez 37 krajów, w tym USA. 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. BUBA

    Zamówienie 2016, dostawa 2023 , a w tle zagrożenie wojna z Rosją. Dziś walczy się rakietami nie działkiem w samolocie. 6/7 lat w oczekiwaniu na podstawowa amunicje do F-16 to chyba lekka przesada....................... ...........................................................................................................................................................................................Oczywiście "polski beneficjent" po 6/7 latach od zamówienia AIM-120 C-7 ogłosi sukces jak z JASSM.............. .......................................................................................................................................................................................... I po co Polsce wrogowie? Otto von Bismarck: „Dajcie Polakom rządzić, a sami się wykończą.”..........................

    1. Jam stąd

      Powiedział to jeden z zaborców o kraju który miał za sobą 900 lat historii.....przedstawiciel kraju który właśnie został spacyfikowany przez prusaków...

    2. MAZU

      Premier Prus Otto von Bismark był antypolską zaborczą kanalią. Nienawidził Polaków i się ich bał. Prusy były zaś pierwotnie państwem zakonu krzyżackiego (ziemie zajiast ęte przez krzyżaków w XIII i XIV wieku). Nie wypada zatem cytować OvB. M

    3. BUBA

      Kto porzucił własny kraj 17 września pozostawiając walczącą armie na prawie 20 dni bez Naczelnego Wodza a kraj bez rządu? Tajowie?............................................................................................................................................................. ............................................................................................................................................................................ A teraz czyj rząd w chwili zagrożenia kraju wojną zniszczył 25 MiGów-29?

  2. WojtekMat

    "Polska wśród beneficjentów"... Beneficjent to ktoś odnoszący korzyści. a nie ktoś kto tylko kupuje. Polska była by beneficjentem, gdyby była producentem lub poddostawcą komponentów dla tego kontraktu. albo gdyby te rakiety rozdawano za darmo (jako swoisty "benefit" dla sojuszników USA). Coraz częściej "dziennikarze" używają słów których nie rozumieją.

    1. znawca tematu

      Do tego to ukrywanie ceny. Dlaczego jak kupują Norwegowie, Szwedzi, Niemcy to podają cenę. Tylko Polska ukrywa. A jak urywa, to znaczy, że ma coś wstydliwego do ukrycia, np. cenę po jakiej nas przekręciły USA.

    2. mick8791

      Misiu cena była podawana w momencie dokonywania zakupu. Chcesz ją poznać to poszukaj odpowiednich materiałów zamiast wypisywać tutaj bzdety.

    3. Hatake

      Ma trochę racji. Powinno się podawać cenę kontraktu. Od lat tak było w Polsce i praktykuje się to w zachodnim świecie. Powinno tak być.

  3. dim

    Mój apel do MON i przemysłu - nie bądźcie zawsze zaspanymi spóźnialskimi, oto Litwa, Estonia i Finlandia rozważają właśnie wspólną konstrukcję nowego bewupa ! Zaoferujcie im to, co już osiągnęliśmy, róbmy dalej Borsuka wspólnie - dłuższe serie równa się mocniejszy przemysł i niższa cena. Dość już skrajnych głupot narobiono w polskim przemyśle obronnym i w MON, w ostatnich trzech dziesięcioleciach !

    1. werte

      Finlandia która jest osią przemysłową tej umowy nie używa pojazdów gąsienicowych własnej produkcji. Kraje bałtyckie które podpisały memorandum zdaje się też są zainteresowane pojazdami kołowymi. PS Chyba nie sugerujesz żeby zaoferować Finlandii Rosomaka? ;-)

    2. Zaoferować wspólną budowę - odpadają niektóre prace projektowe, wydłużone serie podzespołów uzasadniają wysokoseryjną produkcję, spada koszt jednostkowy, rosną zyski z eksportu, a w razie wojny - o to przecież chodzi - wspólna baza części zamiennych i pełna wzajemna kompatybilność sprzętu. Tym bardziej, że mamy już nie pierwsze i nie drugie bardzo dobre doświadczenia ze współpracy. Inaczej NIGDY nie dogonimy ruskich z ich niskim kosztem produkcji bardzo dobrych wozów bojowych. Za te same środki zawsze zrobimy maksymalnie dwa razy mniej.

    3. mick8791

      Drogi anonimie, wspomogę trochę werte, bo chyba nie do końca zrozumiałeś o co chodzi. A chodzi dokładnie o to, że nasz Rosomak to nic innego jak Patria czyli KTO, który produkujemy na fińskiej licencji. Wracając do pytania, które zadał werte - chyba nie sugerujesz, że mamy sprzedać Finom ich własny produkt (który nota bene oni wcześniej sprzedali nam)?

  4. werte

    Ładnie. Potrzebujemy też taniego pocisku AGR-20A jako zamiennika w jak największej ilości.

    1. Davien

      Werte AGR-20A nie jest zamiennikiem AMRAAM-a ale tanim pociskiem kierowanym laserowo, który do zwalczania samolotów się nei nadaje, natomiast jak dowodza testy mozna go uzyc np preciwko manewrujacym.

    2. werte

      Davien, gdzie ja ci napisałem że ma być całkowitym zamiennikiem czy ma służyć do likwidacji samolotów? Gdyby tak było po pierwsze USA nie kupowałby AMRAAMa. Ma być zamiennikiem na cele nie wymagające drogiego pocisku o większych możliwościach. O dronach wspomniałeś, a na śmigłowce się nie nadaje? A na inne cele o niskiej prędkości? Chyba jednak tak. Przy niskim koszcie jednostkowym można wystrzelić nawet kilka rakiet Hydra i nadal posiadać zapas a cena takiego strzelania będzie niewielka.

  5. mixter

    przecież to rakiety kopie polskich rakiet z przed 50 lat.. co to jest.. u nas juz dawno leżały w muzeum.. kto pozwolił je skopiować ?

Reklama