Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Koniec dyskryminacji zbrojeniówki przy pomocy publicznej?

Produkcja pocisków odłamkowo-burzących M107 kalibru 155 mm w VOP Nováky.
Autor. Czechoslovak Group / VOP Nováky

Pomoc publiczną będzie można kierować także na rozwój branży zbrojeniowej – proponuje rząd w projekcie zmian przepisów wykonawczych do ustawy z 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji.

Przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii projekt opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacyjne, przewiduje uchylenie przepisów, które wyłączały udzielenie takiego wsparcia m.in. w przypadku produkcji broni i amunicji.

Rozporządzenie – obecnie obowiązujące opublikowano w grudniu 2022 - określa rodzaje działalności gospodarczej, na które nie będzie wydawana decyzja o wsparciu, szczegółowe kryteria jakościowe i ilościowe, warunki udzielania pomocy publicznej i maksymalną dopuszczalną wysokość pomocy publicznej, której można udzielić przedsiębiorcy.

Jako powód zmiany rozporządzenia wskazano potrzebę dostosowania ulgi podatkowej do nowych warunków gospodarczych, spowodowanych m.in. agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Interwencja legislacyjna ma stymulować rozwój inwestycji związanych z przemysłem obronnym umożliwiając przedsiębiorcom korzystanie z decyzji o wsparciu na inwestycje z nimi związane.

    Proponowana zmiana ma również sprzyjać zwiększeniu zainteresowania inwestorów, w szczególności dużych przedsiębiorców inwestycjami w powiatach północno-wschodniej Polski, graniczących z Białorusią, Ukrainą i Rosją. Proponowana zmiana – wskazano w uzasadnieniu - jest komplementarna ze zmienioną w marcu br. uchwałą Rady Ministrów ustanowienia wieloletniego rządowego programu rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych na lata 2024–2030.  Wsparcie jest kierowane do gmin i powiatów województw lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, a także Przemyśla, Białej Podlaskiej, Chełma oraz Suwałk.

    To kolejny projekt, którego celem jest zwiększenie zdolności do produkcji amunicji. Pod koniec ubiegłego roku do Funduszu Inwestycji Kapitałowych wpłynęły za pośrednictwem resortu aktywów państwowych 2 mld zł przekazane przez MON. Kolejny miliard w postaci skarbowych papierów wartościowych, z przeznaczeniem na dofinansowanie produkcji amunicji, ma wpłynąć na konto FIK w bieżącym roku Dodatkowe finansowanie ma otrzymać więcej niż jeden zakład, a chodzi głównie o produkcję amunicji 155 mm. Przedsięwzięcie, które wg rządu nie skończy się na 3 mld zł, umożliwiła ustawa przyjęta przez rząd, uchwalona przez Sejm, podpisana przez prezydenta i wprowadzona w życie w ciągu jednego kwartału. Wobec napaści Rosji na Ukrainę zadanie zwiększenia produkcji amunicji postawiła sobie także UE, przyjmując rozporządzenie o wsparciu tej branży - Act in Support of Ammunition Production (ASAP).

      Reklama

      WIDEO: Polska pancerna pięść na straży Łotwy [WYWIAD]

      Reklama

      Komentarze (2)

      1. XXL

        Zbrojeniówka nie potrzebuje pomocy, tylko zamówień z Wojska.

      2. Wuc Naczelny

        Powrót do gospodarki centralnie planowanej. Masło podrożało, ale mamy więcej czołgów.

      Reklama