Przemysł Zbrojeniowy

Konferencja MON i MSW - niestety bez nowych istotnych informacji nt. modernizacji armii

Na konferencji prasowej szefa MON-u i MSW zabrakło niestety nowych, istotnych informacji - fot. chor. Artur Zakrzewski (DPI MON)
Na konferencji prasowej szefa MON-u i MSW zabrakło niestety nowych, istotnych informacji - fot. chor. Artur Zakrzewski (DPI MON)

19 października br, minister obrony narodowej na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw wewnętrznych mówił o osiągnięciach i planach jego resortu. Nie usłyszeliśmy niestety nic nowego.Minister Siemoniak mówił po raz kolejny o dobrej sytuacji finansowej MON-u - utrzymaniu finansowania na poziomie 1,95% PKB. W swojej prezentacji powtórzył również zapowiedziane przez premiera Donalda Tuska kwoty na modernizację armii : łącznie, do 10 mld zł w latach 2013 i 2014 r. i do 100 mld zł w latach 2013-2022 r.

Obszerna część jego wystąpienia była poświęcona kwestiom przemysłu obronnego. 

Chcemy jasno mówić przemysłowi co zamawiamy, a czego nie zamawiamy. Chcemy przeciąć niepewności, które angażują środki i ludzi, a nie przynoszą realnych wartości - stwierdził min. Siemoniak. Jako przykład takiego rozstrzygnięcia, które zakończyło się pozytywnie minister wymienił armatohaubicę Krab, a negatywnie: korwetę Gawron i Tuja-K,  - projekt inżynieryjnego wozu rozpoznania.

W kontekście zamówień dla MON-u, w sesji pytań i odpowiedzi, minister Siemoniak potwierdził zerwanie kontraktu na BSL Aerostar. Zadeklarował, ze wnioski z tej nieudanej procedury będą wyciągnięte i nowy przetarg będzie uwzględniał dużo więcej parametrów niż tylko oferta najniższej ceny.

Pewnym nowym akcentem w wystąpieniu szefa MON-u, jak się wydaje w reakcji na sytuację w Grupie Bumar, jest stanowcze stwierdzenie:

Oczekujemy od przemysłu radykalnej poprawy jeśli chodzi o możliwości eksportowe. Wydaje się, że pozostaje tu wiele do zrobienia, właściwie odrobienia w stosunku do tego, co było kilkanaście lat temu. (...) Chcemy budować możliwości polskiego przemysłu - mamy już dość montowni.

Minister Siemoniak wymienił także priorytety modernizacyjne armii, bez podania jednak dalszych szczegółów, na które ciągle z niecierpliwością czekamy:

- śmigłowce wielozadaniowe - utrzymana liczba 70 - niestety brak nowych faktów

- zestawy obrony powietrznej zwalczające rakiety balistyczne krótkiego zasięgu – realizacja idei, o której mówił prezydent i premier w zgodzie z planami NATOwskimi,

- dywizjonowy moduł ogniowy Regina (Krab) – MON wspólnie z HSW podjął decyzję, iż za miesiąc będą miały miejsce pierwsze dostawy tego sprzętu dla wojska

- Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy – wcześniej podjęto decyzję o dokupieniu rakiet

- uruchomiony został program okrętu podwodnego nowego typu

- samoloty transportowe CASA

- modernizacja Leopardów w oparciu o nasz przemysł - nie wiadomo ile czołgów przewidzianych jest do modernizacji, czy chodzi o wszystkie 128? Ile to będzie kosztować? Kiedy rozpocznie się modernizacja i kto będzie jej wykonawcą?

- niszczyciel min Kormoran II

- bezzałogowe systemy rozpoznawcze i uderzeniowe (82 systemów krótkiego, średniego i dalekiego zasięgu)

Minister Siemoniak zdradził więcej szczegółów dotyczących kwestii związanych z kadrami - podwyżki dla żołnierzy, uelastycznienie służby, ustawa o weteranach, zadośćuczynienie dla rodzin poległych na misjach zagranicznych żołnierzy - do tej pory otrzymało je 142 członków rodzin.

Mówił także o reformie struktury dowodzenia - do tej pory zlikwidowano 26 stanowisk generalskich - ze 142 do 116 - jest to związane z hasłem lansowanym przez MON - "mniej centrali, więcej wojska".

Tomasz Siemoniak poinformował również jak przebiega wdrażanie zaleceń raportu po katastrofie smoleńskiej oraz przedstawił plan redukcji PKW w Afganistanie do 2014 r., tj. do zakończenia naszej obecności w tym kraju i zmianę charakteru zadań kontyngentu.
Sprzęt, który jest w Afganistanie podzielono na 3 kategorie. Część pozostanie w Afganistanie, część wróci do kraju. W ciągu najbliższych tygodni przewidziane są konferencje dotyczące ustaleń związanych z wycofywaniem sprzętu – poinformował minister.

(MMT)

Komentarze