Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Komponenty radaru dla Patriota powstaną w Rumunii?

Jak informuje Army Recognition, amerykański koncern Raytheon wysłał zapytanie do rumuńskiej firmy Aerostar dotyczące produkcji komponentów dla radaru systemu obrony powietrznej Patriot. Działania Amerykanów są rozwinięciem umowy o współpracę podpisanej z rumuńską spółką lotniczą w zeszłym roku. 

Rumunia podpisała umowę (LOA) na dostawę pierwszej baterii Patriot jeszcze w 2017 roku. Ma ona kosztować 765 mln dolarów. Systemy trafią zarówno do Sił Powietrznych (cztery zestawy), jak i wojsk lądowych (trzy). Dostawy – do sił powietrznych – mają rozpocząć się w drugiej połowie roku 2019, a system osiągnie zdolność operacyjną w roku 2020.

Choć w umowie o maksymalnej wartości oszacowanej w FMS na 3,9 mld USD (dla wszystkich siedmiu baterii) nie przewidziano offsetu, to rumuński resort obrony chce jednak wykorzystać kontrakt także do wsparcia krajowego przemysłu zbrojeniowego. Jednym z elementów, który ma to umożliwić jest umowa podpisana w zeszłym roku pomiędzy Raytheonem, a rumuńską firmą lotniczą Aerostar S.A. z Bacau. Wytwarzane w Rumunii komponenty do radarów AN/MPQ-65 mają przy tym, zgodnie z deklaracjami Raytheona, szanse trafić nie tylko do stacji radiolokacyjnych dostarczanych rumuńskim siłom zbrojnym ale też do innych klientów amerykańskiego koncernu.

Zgodnie ze specyfikacją opisaną w FMS w ramach planowanej transakcji Rumunia ma otrzymać system Patriot w konfiguracji konfiguracji PAC-3+/PDB-8.

Do uzbrojenia docelowych siedmiu baterii Bukareszt otrzyma do:

7 radarów AN/MPQ-65 (sektorowych);

7 stacji kontroli AN/MSQ-132 (engagement control station);

13 jednostek Antenna Mast Group (AMG);

28 wyrzutni wielofunkcyjnych M903;

56 pocisków MIM-104E GEM-T TBM (kierowanych metodą Track Via Missile, z możliwością zwalczania pocisków balistycznych);

168 pocisków PAC-3 MSE;

7 jednostek Electrical Power Plants (EPP) III.

Rumunia się zbroi. Nowe możliwości dzięki zwiększeniu budżetu

Zakup zaawansowanego systemu obrony powietrznej, a także innych nowych typów uzbrojenia, w tym artylerii rakietowej HIMARS stał się możliwy dzięki zdecydowanemu zwiększeniu budżetu na obronność, który już w 2017 roku osiągnął zakładny przez NATO poziom 2% PKB (z poziomu 1,3% PKB w 2013 roku). Bukareszt planuje więc kolejne zakupy, w tym okrętów podwodnych i nawodnych, dodatkowych myśliwców F-16 oraz śmigłowców.

Reklama

Komentarze (10)

  1. As

    Szacun dla Rumunów. U nas dalej faza senno-analityczna i bezgotówkowa.

    1. Toni

      Faza bezgotowkowa? Zobacz ile idzie pieniedzy na tych zlodziei co siedza w tych pseudo komisjach do spraw zakupow przeciez i o to chodzi aby jak najdluzej to sie ciagnelo by jak najdluzej krasc bo jesli cos juz zamowia to na tym konczy sie naplyw gotowki do kieszeni

  2. Kowalskiadam154

    Rosja musi być zadowolona z rządów obozu dobrej zmiany który przez dwa lata doprowadził WP do rozkładu Podobnie działa wielka koalicja w BRD więc jesteśmy chyba w dobrym towarzystwie

    1. WARS

      wciaz te same bzdury...nie kupia: ZLE; kupia:zle....co by nie napisac znajdzie sie \"Polak\", ktory i tak wszystko zaneguje...\"drogi Kowalsi\"...przytaczajac slowa Kennedyego: a co ty zrobiles dla swojego kraju...oprocz narzekania ?

  3. Perun

    \"Raytheon wysłał zapytanie do rumuńskiej firmy Aerostar dotyczące produkcji komponentów dla radaru\" czyli wygląda na to, że Rumunom nie zależało na offsecie ale mimon będą produkować u siebie elementy radaru a tymczasem polski rząd robi \"łaskę\" amerykanom i co najwyżej bedziemy mieli technologię nakładania powłok ochronnych czyli malowanie?

    1. rozczochrany

      I to wielokrotnie przepłacimy. Tak to jest jak się nie negocjuje z wieloma oferentami tylko najpierw ogłasza zwycięzcę a potem żebrze o warunki kupna.

  4. mi6

    Oj tam... za kilka lat będziemy jeździć na szkolenia do Bukaresztu „jak negocjować korzystne kontrakty zbrojeniowe”...będą delegacje hotele rauty...

  5. Willgraf

    no proszę co na to nasi super hiper patrioci z MON ...mają nawet problem ze zgodą na malowanie farbą od swoich super sojuszników z USA ..a tu proszę amerykanie sami zwracają się do firmy w Rumunii z prośba o uczestniczenie w produkcji:) brawo...napisałbym coś o warzywnych porównaniach naszej elity..ale i tak wszystko jasne

    1. Derff

      A kto zaufa państwu, gdzie asystent aptekarza wchodzi fo instytucji NATO, czy zwalnia generałów? Na zaufanie pracuje się latami.

  6. clash

    Bez komentarza

  7. Cube

    Czy oni kupią prawie dwa razy więcej wyrzutni niż my?!

  8. Heniek

    A co z naszym skansenem nazywanym też pitradwar ?! Przecież miał być taki cudowny i wszystko nam zbudować ....

  9. Fxx

    U nas za to w ramach Wisły będziemy produkować farbę do pomalowania niebojowych komponentów Patriota :(

  10. michau

    brawo rumunia.

Reklama