Przemysł Zbrojeniowy
Termowizja z PCO dla Twardych
2 Regionalna Baza Logistyczna poinformowała o zamiarze podpisania kontraktu dotyczącego dostawy partii Zestawów Modernizacyjnych Kamery Termowizyjnej. ZMKT, którego podstawowym elementem jest kamera termowizyjna KLW‑1, jest przeznaczony do zastosowania w czołgach PT-91 Twardy wyposażonych w systemy kierowania ogniem SKO‑1T (DRAWA‑T) jako celownik Działonowego.
Porozumienie, którego realizacją zajmie się PCO S.A., zawarto 8 lutego. Jego wartość to ponad 8 mln PLN (brutto). Zakłada ona, że polska firma dostarczy wojsku osiem kompletów ZMKT. Porozumienie z 2. RBLog zawiera również możliwość realizacji prawa opcji za zakup dodatkowych pięciu zestawów (na skrzystanie z niego wojsko ma czas do 30 kwietnia br.).
Dostawa ZMKT, także w przypadku skorzystania z prawa opcji, zakończyć sie ma do końca października 2018 roku. Postępowanie prowadzono w trybie zamówenia z wolnej ręki - negocjacje z jednym wykonawcą, co związane jest z faktem, że dostawa może zostać zrealizowana tylko przed określonego wykonawcę. PCO S.A. posiada bowiem wyłączne prawa do zestawu.
ZMKT stanowi komplet zespołów niezbędnych do zastąpienia w systemie SKO‑1T, kamery termowizyjnej TES kamerą termowizyjną KLW‑1. W skład jednego zestawu ZMKT wchodzi kamera termowizyjna KLW-1 Asteria, adapter zapewniający połączenie mechaniczne kamery termowizyjnej KLW-1 z główką peryskopową celownika działonowego SKO Drawa-T, wyświetlacz działonowy (WD‑1), monitor działonowy (MD-1), monitor wielofunkcyjny (MFM‑2) i pakiet kabli (KZ1÷KZ3).
McGyver
Cena za sztuke porazajaca. Ilosc zamowionych sztuk tez. Coz, typowy przyklad \"modernizacji\" Polskich Sil Zbrojnych. Szczerze mowiac nie rozumiem argumentu niektorych komentujacych, ze cena jest efektem niewielkiej wielkosci zamowienia. Przeciez dokladnie ten typ kamery zostal wybrany jako element modernizacji leopardow do standardu 2PL a ich mamy modernizowac przeszlo 120 sztuk. Czemu nie zostanie to - czyli produkcja kamer - wykonane w ramach jednej serii? Chyba to logiczne. A twierdzenie , ze zamowiono 8 szt aby dokonac prob urzadzenia to jakas bzdura - KLW -1 Asteria montowano juz na PT-91 i jest to juz sprzet przetestowany. Inaczej nikt nie bral by go pod uwage przy planowanych pakietach modernizacyjnych. Wiec o czym ludzie piszecie?!
Adam
Nie, nie logiczne. Leo to zupełnie inna maszyna niż Twardy. Inne konstrukcje, oddzielne badania, dopuszczenia, dokumentacja, itd
ktoś się bawi cyframi?
Ósmego lutego osiem zestawów za osiem milionów W tym kamera za praktycznie milion, czy nie jest czasem osiem razy za droga?
gde
cena cywilna x8 = cena dla naszego wojska. To (nie) normalność
Adam
Certyfikaty, badania zakładowe, badania poligonowe, dopasowanie do istniejących systemów. Gdyby zamówili 238 to by było taniej. Ciut.
ObywatelRP
Potrzebna jest pilna i komleksowa modernizacja wszystkich PT-91A Twardy i takiej samej ilości T-72M. Pozwoli ona utrzymać jaku taki potencjał pancerny przez najbliższe 10-12 lat. Patrząc na amerykanów i rosjan, można uznać, że co 10 lat sprzęt przechodzi kompleksową modernizacje. Pozwala ona utrzymać uzbrojenie w linii przez 30-40 lat, a w tym czasie są projektowane i testowane nowe konstrukcje. Polska armia powinna iść tym schematem.
jkl
Chciałeś powiedzieć - pozwoli nam to zmarnować pieniądze które mogliśmy wydać na czołg kolejnej generacji. Kto ma interes w tym, żebyśmy cały czas posiadali przestarzałe złomy i topili w nich pieniądze w nieskończoność?
MadMax
Czołg kolejnej generacji będzie dostępny za 15 lat. A jego dostawy mogą się zakończyć najszybciej za 25 lat. Chyba że mówisz o czołgach obecnej, a nie kolejnej generacji.
Realista
Czołg następnej generacji po twardym jest dostępny od ręki nazywa się leopard a7
G
Chłodzone mikrobolometry wysokiej rozdzielczości są piekielnie drogie. Sensory 1mp których używamy w pracy kosztują kilkanaście- kilkadziesiąt tysięcy dolarów plus VAT i cło. Domyślam się że te w zastosowaniach wojskowych mają wyższe parametry plis wyśrubowane normy. Nie zdziwilbym się gdyby 60% ceny zestawu to był koszt podzespołów.
ass
Ja nie zdziwilbym sie gdyby 60% to bylo ukrytym dofinansowaniem
bender
To nie jest megapikselowa rozdzielczość. Za producentem: Kamera termowizyjna chłodzona pracująca w paśmie 7,7-9,3 μm - detektor MCT III generacji, rozdzielczość matrycy 640 x 512 pikseli.
Realista
jestem w stanie zrozumieć jeżeli jest to partia testowa mająca wykryć \"wady\" jeżeli są i zebrać doświadczenia użytkowników oraz przygotować inżynierów i mechaników do prac nad tym modelem
pr rp
to nie partia testowa. W 2015 roku zamówiono również kilka tych kamer
Umpapa
8 ? Osiem ? Że to ma być żart, chyba.
optyk
Nowy zarząd PCO nie bardzo wie, co robi.Uruchamianie produkcji na 8 sztuk to jakiś obłęd, nie ma to sensu ani ekonomicznego, ani produkcyjnego. Skoro zestawy pozytywnie zaakceptowano, to o co chodzi?
rozczochrany
Czytałeś artykuł? Gdzie tam masz coś o 8 sztukach?
Szym
\"Porozumienie, którego realizacją zajmie się PCO S.A., zawarto 8 lutego. Jego wartość to ponad 8 mln PLN (brutto). Zakłada ona, że polska firma dostarczy wojsku osiem kompletów ZMKT.\"
-CB-
To może Ty przeczytaj jeszcze raz, a później jeszcze raz i jeszcze... \"polska firma dostarczy wojsku osiem kompletów ZMKT\" (plus kolejnych pięć w opcji)
Tom
I to kosztuje 1 milion złotych?
rozczochrany
Dla około 250 czołgów.
ozone
PCO produkuje te termowizje w całości czy musi jakieś podzespoły sprowadzać z zagranicy?
Leo
Ten szajs nawet ruski kupuje we francji bo niejest w stanie wyprodukowac ale dlaczego to musi tak drogo kosztowac skoro to spolka panstwowa i w pip dostala kasy na badania .Za granice powinno byc drogo a w polsce tanio. Albo nalezalo by stwozyc konkurencje skoro to takie drogie zeczy jest jeszcze Vigo system powinni dac rade. Ukraincy taki zaklad stracili na krymie i teraz sie szarpia mozna by pujsc na uklad i brac czolgi opłot szt za szt klw 1. I jeszcze soft-kill pozyskac. Ciekawe czy lepiej remontowac opłota czy nasze t 72
Olo
Tymczasem prototyp T-14 kosztuje 6.5 mln dolarów, a docelowa cena przy seryjnej produkcji to 3.7 mln dolarów za sztukę. Widać, że Janusze z polskich zakładów zbrojeniowych to miernoty jeśli chodzi o technologię, ale za to mistrzowie biznesu.
robertpk
z tego co pamiętam Duńczycy kupili chyba 3 lata temu zestaw niemieckich kamer termowizyjnych (100szt) do modernizacji Leopardów II cena jednostkowa wyniosła 150 tys euro - co daje ok 600 000 PLN ...
zxcvb
W ostatnich 3 latach Euro potrafilo byc po 4,5zl. Wiec raczej okolo 650PLN za sztuke
GEN
No właśnie, 100 sztuk a nie 8. Efekt ilości robi swoje. Produkcja pojedyńczych samochodów zawsze była droga...
tryt
150 tys. Euro za sztukę p l u s koszty modernizacji! Więc ostatecznie ile to będzie? Oby w 300 tys. Eur za sztukę się zmieścili.
kuna
Tylko w Polsce, 8 milionów za jeden zestaw po prostu ręce opadają. Do tego porażająca wroga ilość.
b.w.a
\"Porozumienie, którego realizacją zajmie się PCO S.A., zawarto 8 lutego. Jego wartość to ponad 8 mln PLN (brutto). Zakłada ona, że polska firma dostarczy wojsku osiem kompletów ZMKT\" 1 milion za 1 zestaw
kombajn
8 milionów za 8 zestawów. Tylko w Polsce ludzie nie potrafią zrozumieć prostego tekstu ;) \"Jego wartość to ponad 8 mln PLN (brutto). Zakłada ona, że polska firma dostarczy wojsku osiem kompletów ZMKT.\"
Gort
Około 6,2 mln zapominacie o 23% VAT który trafia do budżetu i nie wraca do puli mon. Jeśli to partia próbna, to ok. Ale zakup hurtowy po tej cenie to będzie przewał. Tak czy inaczej pt91 na już potrzebuje minimum 1000-2000szt nowoczesnej amunicji. to samo dotyczy leoparda, Kraba i raka.
Marek1
Polska KLASYKA - ponad 230 szt. T-91 w służbie wymaga PILNEJ modernizacji archaicznej termowizji, a MON kupuje(finansuje) ... 8(OSIEM!!) szt. ZMKT ?!?!?! Kolejny \"świetny\" żart\" naszych monowskich \"orłów\". Zresztą i tak BEZ wymiany kiepskiej stabilizacji armaty i BEZ dostaw nowoczesnej amunicji ppanc(np. z Izraela) cała tę \"modernizację\" będzie można i tak sobie w ... buty wsadzić.
dsa
100% racji. Też mnie śmieszą takie akcje.
kombajn
Ehm emerytowany czołgista służący do końca na Twardych powiedział mi kiedyś że akurat stabilizacja armaty jest na światowym poziomie i w tym punkcie nie ma się czego wstydzić.
dim
I zauważ, że za ten milion złotych więcej dostajemy czołg, będzie więcej widział, ale w dalszym ciągu chyba nawet w ogóle nie jest w stanie mierzyć się z czołgiem rosyjskim ? Więc po jaką [...] płacić taką górę pieniędzy za tak mały wzrost skuteczności działania ? Nie lepiej, zamiast dokarmiać bezzębny krajowy przemysł, nabywać sprzęt skuteczny ?
Jaro
Zamówienie które jest realizowane to zapewne seria która ma być testowane przez wojskowych. Pozatym co wy się dziwicie, ile kosztuje Opel lub Mercedes w masowej produkcji a ile pojazdy w limitowanych edycjach. Uruchomienie produkcji czasami to niebotyczne koszty. Pamiętajcie także o tym że w ten sposób pośrednio MON dofinansowuje przedsiębiorstwa poniewaz dzieki ustawom Unijnym nie ma prawa bezpośredniego wysyłania gotówki nawet do tych spółek które są po części państwowe. Dzięki temu firmy mogą się dostosowywać do potrzeb klienta a w przypadku MON-u obnizac cene w przypadku dużych zamówień.
Zirytowany
\"Dzięki temu firmy mogą się dostosowywać do potrzeb klienta...\" Dobre sobie,PGZ i dostosowywanie do potrzeb klienta ma się tak jak sprzedawanie kos komuś kto potrzebuje kombajn a jak nie będzie chciał kupić to będzie nagonka w mediach.
dimitris
A na jakiej podstawie - skoro wszystko jest \"tajne\" prócz czasem wychodzących na jaw księżycowych - wnioskujesz, że nam się ten przemysł krajowy opłaca ? A nie właśnie odwrotnie - mamy na garnuszku przemysł zbrojeniowy i przez to nie mamy uzbrojenia ? Ja zwyczajnie ogłosiłbym przetarg i kupił w jakichś Chinach. A przynajmniej dostawca \"śpiewający\" ceny wiedziałby, że jak nie on to Chiny. Wszyscy prawie tak robią, tylko Polska \"nie może\". Skutek jest jaki jest, czyli zero obronności. Myślę, że to jest tylkko kolejny przekręt.
p.
Ekonomia skali.
Zirytowany
Nie w tym kraju,drobnica jest tańsza niż masowa produkcja bo nasza zbrojeniówki to manufaktura.
Tom
i system BMS - Battlefield Management System za pomocą 2 chorągiewek - ważne aby były czyste, uprane i wykrochmalone!!!!
Perun
Za osiem milionów zakup ośmiu kompletów z opcją zwiększenia o kolejne pięć sztuk? A ile kosztuje cały Twardy?
miecio
tyle ile zaważy :)
kombajn
Krótka seria sprzętu specjalistycznego, na dodatek robiona na zamówienie a nie z półki - jak mawiał Ferdek Kiepski \"Panie to są drogie rzeczy\" .
55555
8baniek za instalacje 8kamer? Jak to jest możliwe, szok. Ok, 6baniek kosztuje 1szt nowego leoparda 2a6. A oni pudrują zabytki. Oczywisty wałek, kasa do kieszeni.
kj1981
Człowieku, gdzie Ty znajdziesz Leo 2a6 za 6 mln złotych??? I to w dodatku nowego? Nowe Leo 2a7 kosztują 12-15 mln, ale euro, czyli 50-62 mln złotych. Termowizja zawsze była jedną z najkosztowniejszych \"części\" czołgu. Choć zgadzam się, że 1 mln zł to dużo.
kombajn
NIe 6 mln tylko ~13 i nie złotych tylko euro czyli 54,3 mln złotych a jeden zestaw kosztuje 1 mln zł
Ygrek
Wow. Ilość powala.
kombajn
No mają rozmach nie? A do tego możliwe że umowa obejmie całe kolejne 5 sztuk....
Arek
Żenada...
Jurand
Hmmm.. Nawet zwolennik polskiego przemyslu zaczyna sie zastanawiac czy nie lepiej kupic calego czolgu za granica. Bo jak wejda ruskie... A Ktos kiedys napisal: Zamiast 100 czolgow zrobmy 1000 taksowek z porzadnym zestawem p-panc na dachu i zrobmy tak dziesiec razy.
ciotka
ilość zakupionych zestawów poraża , to nawet już nie jest żenujące.
JSM
Osiem kompletów! Ja pierdziu! Ale mega moderka Twardych.
pr rp
tu cześć artykułu z 2015r. Mozna sobie porównac ceny \"27 października br. poinformowano o decyzji dotyczącej zakupu z wolnej ręki Zestawów Modyfikacyjnych Kamery Termowizyjnej (ZMKT)\" \"Dostawy ZMKT podzielono na dwa zadania. W 2015 roku przewiduje się pozyskanie 4 zestawów z pakietem adaptacyjnym (zakup gwarantowany), w 2016 roku kolejnych (zakup opcjonalny) dziesięciu. Zaplanowano także nabycie ZMKT bez pakietów adaptacyjnych w liczbie siedmiu w roku bieżącym (gwarantowane) oraz dziesięciu w roku przyszłym. Realizacja obu zadań powinna wiązać się z nabyciem łącznie 31 pakietów ZMKT. Z racji tego, że warszawska spółka PCO opracowała ZMKT, jest jedynym producentem zestawu i właścicielem praw autorskich oraz „wykonawca nie udostępnił i nie zamierza udostępnić praw do dokumentacji technicznej innym podmiotom gospodarczym”, zakupu dokonano z tzw. wolnej ręki. W pewnym zakresie wybór oferty najkorzystniejszej cenowo był tylko dokumentacyjną formalnością sprowadzającą się do utrzymania kosztów w zaplanowanym budżecie. W wyniku negocjacji, z szacunkowej pierwotnie wartości 11,285 mln PLN brutto dla zadania numer 1 udało się uzyskać 11,178 mln PLN brutto (redukcja ponad 10 tys. PLN). W przypadku zadania numer 2 kwoty wynosiły odpowiednio 11,186 mln PLN brutto oraz 11,08 mln PLN brutto (blisko 106 tys. PLN mniej). Według informacji zamieszczonej przez 2. Regionalną Bazę Logistyczną, prowadzącego postępowanie, za oferowaną kwotę wykonawca otrzymał najwyższą dopuszczalną punktację.\"